Vláda změnila reformu. DPH se postupně sjednotí na 17,5 procenta

  • 1169
Vládní koalice změnila původní návrh důchodové reformy a s jejím schvalováním spojí podle premiéra Petra Nečase hlasování o důvěře vládě. "Od 1. ledna 2012 bude nižší sazba DPH 14 procent, od ledna 2013 bude jediná sazba daně z přidané hodnoty ve výši 17,5 procenta," uvedl Nečas.

Původně koalice počítala s tím, že se daň z přidané hodnoty, která má kompenzovat reformu penzí, zvýší už od 1. října a že s výjimkou některých potravin budou většina věcí zatížena dvacetiprocentní DPH.

"Tou hlavní hodnotou je pro mě, že jsme se dokázali dohodnout," řekl ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "I my jsme museli v něčem ustoupit. V tom, že vyjmenované potraviny nebudou zatíženy deseti, ale od příštího roku 14 procenty," uvedl ministr dopravy a faktický lídr Věcí veřejných Vít Bárta.

Dál platí, že se lidé budou moci dobrovolně rozhodnout, zda 3 procenta ze současných sociálních odvodů (ty jsou ve výši 28 procent) nebudou dávat státu na financování současného systému penzí, ale vloží je radši do některého penzijního fondu. V něm by si šetřili na část penze sami pro sebe.

Podmínkou ovšem má být, že lidé přidají další 2 procenta měsíčního příjmu. A pokud se jednou rozhodnou dávat peníze do fondu, rozhodnutí má být nevratné.

Změní se i kompenzace pro pracující rodiny s dětmi. Ke změnám u DPH přistoupila koalice po kritice Klause

Roční výnos pro stát ze zvýšení daně z přidané hodnoty od ledna 2012 bude podle premiéra Nečase 26 až 27 miliard korun, po sjednocení DPH na 17,5 procenta bude podle předsedy vlády výnos o něco nižší. "Kompenzovat to budeme dalšími úsporami," uvedl Nečas. Řekl, že bude vyjednávat o podpoře reformy také s opoziční ČSSD.

Vládní koalice bude kvůli změnám daně z přidané hodnoty oproti původním plánům znovu propočítávat kompenzace pro rodiny s dětmi. Původně předpokládala, že se má sleva na dani na dítě zvýšit o 3 tisíce korun ročně.

Co se změní

Sazba DPH

- od ledna 2012 bude nižší sazba DPH 14 procent

- od ledna 2013 bude jediná sazba daně z přidané hodnoty ve výši 17,5 procenta

Sleva na dítě

Podle původního plánu se měla sleva na dítě zvýšit o 250 korun měsíčně. S novým návrhem bude nižší a začne platit nejdříve od ledna 2012 (přesnou výši slevy koalice teprve určí

Snížení odvodů firem nebude

Vláda už nebude prosazovat snížení odvodů firem za zaměstnance. Podle původního plánu mělo snížení odvodů pokrýt 20 miliard vybraných na DPH

"Plánovaná změna slev na dani se přizpůsobí tomu, že jsme se dohodli na dodatečných úpravách daně z přidané hodnoty," řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Kalousek odhadl, že by sleva na dani na dítě mohla být zhruba poloviční oproti původnímu předpokladu. Nečas dokonce míní, že by to mohly být jen desítky korun měsíčně na dítě.

Vláda zároveň oznámila, že už nebude prosazovat snížení odvodů firem. Podle původního plánu měly odvody podniků za zaměstnance klesnout z 34 procent na 32 procent. Výpadek příjmů rozpočtu mělo pokrýt 20 miliard vybraných na DPH.

Podle analytičky společnosti Next Finance Ivony Hrušové vláda překopáním návrhu o výši DPH ukázala, že daňové změny nesouvisejí s důchodovou reformou, ale dělají se kvůli dírám ve státním rozpočtu. "K náhlé změně DPH možná vedl tlak veřejnosti, možná tlak prezidenta, možná předešlá nejednotnost koaličních stran, možná vše dohromady, ale rozhodně ne podrobná a důkladná analýza," uvedla Hrušová.

Ke změnám u reformy vláda přistoupila po kritice prezidenta Václava Klause. Kromě očekávaného veta Senátu, který ovládá sociální demokracie, teď totiž nově ve vzduchu visí i možnost, že by reformu mohl do Sněmovny vrátit právě také Klaus. Ten v minulých dnech vystoupil s řadou kritických připomínek k plánu vlády.

Klaus pokládá reformu za "nepromyšlenou a neprodiskutovanou", vytkl jí zvýšení DPH, které s reformou penzí podle něj nesouvisí. Vše korunoval jeho poradce Ladislav Jakl, který už otevřeně řekl, že by nyní prezidentovi nedoporučil, aby reformu podepsal.

Prezident dal najevo, že by se mu líbil více koncept minimálního důchodu garantovaného státem a lidem by zůstalo v rukou více peněz, aby se sami rozhodli, jak s nimi naloží. "To je intelektuálně zajímavá, ale nerealizovatelná úvaha," míní Nečas.

Po kritice penzijní reformy opozicí, některými ekonomy i prezidentem se dostal do hry návrh prosazovaný Hospodářskou komorou, podle něhož by se sazba DPH sjednotila na nižším čísle, než je 20 procent.

Kalousek ještě dopoledne před koaličním jednáním podle agentury ČTK připustil, že taková varianta by byla možná, ale doprovázelo by ji zvýšení daní z příjmů firem na 20 procent. Po koaličním jednání řekl, že je nešťastný, že se něco takového objevilo. Nic takového neplánuje a mluvil jen o tom, že v případě nižšího růstu DPH by se nesnížily odvody na sociální pojištění na straně zaměstnavatele. A právě na tom se také vládní koalice dohodla.