Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vláda změnila systém výplaty nemocenské

  15:46aktualizováno  15:46
Ministři se pustili do změny výplat nemocenské. Schválené změny, které odeslali do parlamentu, počítají například se zvýšením dávek za první tři dny choroby, nebo s převedením výplat nemocenské během prvních dvou týdnů ze státu na zaměstnavatele.

Pro samotné nemocné se v konečném důsledku mnoho nezmění, kabinet chtěl ale vylepšit tok peněz v celém systému a více motivovat k práci.

„Prvních čtrnáct dní nemoci vyjde v součtu zhruba stejně jako dnes, a to i pro lidi s vyššími příjmy,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. „Zato budou méně odvádět na zdravotním pojištění,“ dodal.

Cílem podle něj nebylo snížit vyplácené dávky, ale změnit systém a zaměřit se na zkrácení doby nemoci.

14 dní je na zaměstnavateli
V tiskové zprávě ale ministerstvo nastínilo, jak se vyplácení nemocenské změní. Podle návrhu, který schválila vláda bude během prvních 14 dnů nemoci vyplácet náhradu mzdy zaměstnavatel.

Zaměstnanec ji bude dostávat pouze za pracovní dny a v procentní výši tak, aby v průměru odpovídala dosavadnímu příjmu z nemocenského.

První tři pracovní dny nemoci by měla činit 30 procent denního průměrného výdělku (v současnosti je to 25 % za první tři kalendářní dny), od čtvrtého dne do konce druhého týdne pracovní neschopnosti pak 69 procent za pracovní dny, tedy stejně jako dnes, uvedlo ministerstvo.

Motivace k práci
“Nový zákon o nemocenském pojištění zajistí větší spravedlnost v rozdělování nemocenských dávek. Výši nemocenského nastavuje tak, aby se nevyplatilo zůstávat nedůvodně doma na dávkách. Přestože je systém nadále založen na solidaritě mezi zdravými a nemocnými a lidmi s vyššími a nižšími příjmy, posiluje se vazba mezi zaplaceným pojistným a výší dávek,“ píše se v tiskové zprávě ministerstva.

Ministerstvo práce chce díky těmto změnám motivovat lidi k práci.

Vláda stanovila stropy
Vláda se dohodla i na stropech pro platby sociálního a zdravotního pojištění. Nastavila je na pětinásobek průměrné mzdy od roku 2007. V roce 2009 se pak sníží až na trojnásobek průměrného výdělku.

Zavedením maximálního stropu pro sociální a zdravotní pojištění se sníží náklady na pracovní sílu u špičkových odborníků, vědců a manažerů.

„To povede ke zvýšení atraktivnosti podnikání v oborech s vyšší přidanou hodnotou a pro výzkumná centra,“ říká místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn. „Pro zahraniční firmy bude nyní daleko atraktivnější založit pobočku či regionální ředitelství v ČR,“ dodal vicepremiér.

Autoři: ,


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

Další z rubriky

Ve vietnamské tržnici našli veterináři desítky kilogramů prošlého masa

Prošlé rybí maso z tržnice An Dong v Praze 10.

Veterináři spolu s policií při kontrole tržnice An Dong v Praze 10 našli zhruba 130 kilogramů prošlého zmrazeného...

Podnikatelé roku se hledají i v regionech. Kde se zrodí vítěz?

V regionálním kole prestižní soutěže EY Podnikatel roku 2017 zvítězil Lubomír...

Nominace do devatenáctého ročníku soutěže EY Podnikatel roku odstartovaly i v jednotlivých krajích. Z regionálních...

Rozpočtová rada kritizuje schodek rozpočtu, má být ve výši 40 miliard korun

Eva Zamrazilová šéfka Národní rozpočtové rady

Národní rozpočtová rada nepovažuje za současné ekonomické situace schválení státního rozpočtu na příští rok se schodkem...

Najdete na iDNES.cz