Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek znovu prosazuje balíček sociálních škrtů poté, co je zastavil Ústavní soud kvůli jejich přijetí ve stavu legislativní nouze.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek znovu prosazuje balíček sociálních škrtů poté, co je zastavil Ústavní soud kvůli jejich přijetí ve stavu legislativní nouze. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Vláda znovu tlačí Sněmovnou sociální škrty, které Ústavní soud zatrhl

  • 44
Seškrtání porodného, rodičovského příspěvku či snížení dlouhodobé nemocenské zkouší vláda prosazovat znovu. Po zásahu Ústavního soud, který odmítl "kvapík", v němž vláda sociální škrty prosadila, je koalice znovu prosadila prvním čtením ve Sněmovně. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek na nich nezměnil ani čárku.

"Vlk se nažral a koza zůstala celá. Vláda dostala od Ústavního soudu šanci na reparát a má dost hlasů na to, aby balíček prosadila," povzdechl si ve Sněmovně komunistický poslanec Miroslav Opálka.

I jednání o sociálních škrtech bylo ovlivněno taktikou levice, která chce co nejvíce natáhnout projednávání návrhu, podobně to ČSSD a komunisté předvedli už v úterý při debatě o novele zákona o veřejném zdravotním pojištění.

Opálka dokonce po polední pauze u řečnického pultíku řešil, jestli nemá své kritické vystoupení přednést celé znovu od začátku, protože neví, kde skončil. "Tak to shrňte," nabádal ho místopředseda ČSSD a Sněmovny Lubomír Zaorálek, který v tu dobu řídil schůzi. Po čtyřech hodinách jednání se ale levicovým poslancům nepodařilo návrh na škrty smést ze stolu a budou je řešit výbory.

Sociální škrty Nečasovy vlády

- nižší nemocenská po třicátém dnu nemoci (jen 60 procent denního vyměřovacího základu)
- stát vyplácí nemocenskou až od 22. dne pracovní neschopnosti
- porodné jen za první dítě a pouze rodinám s příjmem do 2,4násobku životního minima
- snížení příspěvku na péči v prvním stupni z 2 tisíc na 800 korun měsíčně
- výrazné omezení sociálního příspěvku (zůstal jen rodinám, kde rodič pečuje o dlouhodobě nemocné nebo dlouhodobě či těžce zdravotně postižené dítě
- škrt ve vyplácení rodičovského příspěvku, celková vyplacená částka nesmí překročit 216 tisíc korun
- při odchodu z práce dohodou nárok na nižší podporu v nezaměstnanosti

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v rozpravě řekl, že jeho stranu mrzí, že Drábek v balíčku neudělal žádné škrty. ČSSD například kritizuje, že nárok na porodné mají mít pouze rodiny s příjmem do 2,4násobku životního minima a pouze na první dítě. "To je protipopulační opatření," kritizoval Sobotka.

Bez škrtů by byl vyšší schodek než 135 miliard, argumentuje vláda

Vláda nabízí jiný argument, proč jsou podle ní škrty nutné. Říká, že bez nich by schodek rozpočtu na letošní rok byl výrazně vyšší, zrychlilo by se tempo zadlužování země a nakonec by na to podle ministra financí Miroslava Kalouska nejvíce doplatili ti nejchudší.

Kromě omezení porodného balík škrtů snižuje i dlouhodobou nemocenskou, příspěvek na péči v prvním stupni závislosti z 2 000 na 800 korun měsíčně a zpřísňuje i podmínky pro vyplácení podpor v nezaměstnanosti. Vláda chce těmito škrty ušetřit 24 miliard korun.

I když škrty prošly parlamentem už loni na podzim, poslanci o nich musí jednat znovu, protože Ústavnímu soudu vadilo, že koalice zákony prosadila ve stavu legislativní nouze a ve Sněmovně nepovolila obecnou rozpravu.

"Mezi nejzákladnější práva v parlamentní demokracii patří právo opozice účastnit se parlamentních procedur i právo blokovat či oddalovat rozhodnutí většiny," zdůvodnila rozhodnutí Ústavního soudu místopředsedkyně Eliška Wagnerová.

Sociální demokraté a komunisté tedy teď s vládou o škrtech a ve výborech i na plénu Sněmovny ještě budou moci diskutovat. Výsledek bude ale nejspíš stejný. Vláda má ve Sněmovně pohodlnou většinu, dost velkou na to, aby přehlasovala i veto Senátu s přesilou ČSSD a škrty mohly platit přesně tak, jak byly schváleny už loni na podzim.