Bohuslav Sobotka před hlasováním o důvěře vládě.

Bohuslav Sobotka před hlasováním o důvěře vládě. | foto: Michal Šula, MAFRA

Vláda zvedla minimální mzdu na 9200 korun, přes výhrady zaměstnavatelů

  • 1730
Lidé, kteří pracují za nejméně peněz, dostanou od ledna přidáno. Vláda Bohuslava Sobotky zvýšila v pondělí minimální mzdu z 8 500 korun o sedm stovek na 9 200 korun měsíčně. Nejnižší hodinová mzda se v příštím roce zvýší na 55 korun. Minimální mzdu se vláda rozhodla zvýšit i přes výhrady zástupců zaměstnavatelů.

„Minimální mzda je v naší zemi velmi nízká a lidem, kteří za ni pracují, neumožňuje důstojnou existenci. Jsem velmi rád, že vláda schválila její zvýšení o sedm set korun. Dojde k němu od nového roku. Dlouhodobě zastávám názor, že minimální mzdu je nutné postupně zvyšovat tak, aby plnila motivační roli v porovnání s příjmem získávaným ze sociálních dávek,“ sdělil iDNES.cz premiér Sobotka. Počítá navíc s tím, že minimální mzda má růst i v příštích letech.

"Poctivě pracujícím chceme zajistit důstojnou odměnu za vykonanou práci. Postupně proto budeme zvyšovat minimální mzdu tak, aby se její úroveň přiblížila 40 procentům průměrné mzdy," uvedla v prohlášení ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová. Rozhodnutí vlády, které bylo jednomyslné, označila za průlomové kvůli sociální ochraně lidí.

Za pravicových vlád růst minimální mzdy stagnoval s argumentem, že její zvýšení bude mít negativní dopad na zaměstnanost. V Česku se naposledy minimální mzda zvyšovala loni za vlády Jiřího Rusnoka. V sousedním Polsku je minimální mzda v přepočtu skoro 11 tisíc korun, v Německu bude od příštího roku téměř 40 tisíc měsíčně.

Podle zástupců českých zaměstnavatelů může zvyšování minimální mzdy mít negativní dopad na firmy. „Řada odvětví a oborů české ekonomiky, jak jsme si udělali průzkum, s tím nesouhlasí. Kožedělný, textilní, dřevařský průmysl prostě na to momentálně nemají,“ řekl při nedávném jednání vlády s odbory a zástupci zaměstnavatelů prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Mnistr financí, předseda hnutí ANO Andrej Babiš v pondělí po jednání vlády prohlásil, že by rozhodnutí o zvýšení mzdy podle jeho informací nemělo představovat problém, protože v části firem, na něž Hanák poukázal, se už teď platí 65 korun za hodinu a představuje to měsíční plat 11 tisíc korun. Poukázal i na to, že minimální mzda v ČR patří k nejnižším v regionu.

Původně vláda počítala s tím, že minimální mzda vzroste jen o pětistovku, ale když sociální demokracie kývla na to, že českou eurokomisařkou bude dosavadní ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová z ANO, získala od šéfa hnutí a ministra financí Andreje Babiše souhlas, aby minimální mzda vzrostla ještě o dvě stovky víc.