Vláda zvýšila platy státním zaměstnancům, pracovníci krajů a obcí tratí. Ilustrační snímek

Vláda zvýšila platy státním zaměstnancům, pracovníci krajů a obcí tratí. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zaměstnanců krajů se růst platů nedotkne, starostové hledají řešení

  • 94
Ne všech státních zaměstnanců se dotkne ve středu schválený růst platů. Kraje a obce totiž nemají na navýšení platů zhruba 144 tisíc pracovníků dostatek peněz. Starostové považují jednání vlády za neférové a hledají řešení, jak situaci narychlo vyřešit.

„S tím nikdo v rozpočtu nepočítal,“ říká Pavel Drahovzal, starosta Velkého Oseka na Kolínsku. Na nařízení vlády o zvýšení platových tabulek musí vyzrát jako chytrá horákyně.

„Letos se s tím dokážeme vypořádat, ale spíš přesunem z mimořádných odměn do nárokové složky mzdy,“ říká starosta. To znamená jediné: na rozdíl od jiných státních zaměstnanců žádné vánoční prémie.

Drahovzal si myslí, že postup vlády není v tomto ohledu fér. „Můžeme maximálně apelovat na zvýšení příspěvku na státní správu (matriky, stavební úřady a podobně, pozn. red.), kterou naši lidé vykonávají. Změna metodiky výpočtu příspěvku bude jedním z bodů pro jednání tripartity příští týden,“ říká Drahovzal.

Platy vzrostou o stokoruny

Celkem 350 tisíc státních zaměstnanců si od ledna polepší v průměru o 650 korun měsíčně. Zvedat se bude nároková složka mzdy a přidáno dostanou všichni, plošně. Důvodem je, že za pět let, kdy se nepřidávalo, snížila inflace hodnotu platů, takže si za ně lidé koupí méně.

Navýšení se bude týkat zaměstnanců placených ze státního rozpočtu: úředníků ministerstev a úřadů, vojáků z povolání, hasičů, policistů nebo učitelů. Na platy svých zaměstnanců stát utratí 140 miliard ročně (více o zvyšování platů státních zaměstnanců najdete zde).

Schválený návrh Ministerstva práce a sociálních věcí vedle konkrétní podoby platových tabulek upravuje také možnosti užití takzvaných plovoucích tarifů. Ty dávají zaměstnavateli právo určit platový stupeň v rámci dané třídy libovolně, nikoliv striktně podle délky praxe.

Široký okruh zaměstnanců, u nichž takto mohou zaměstnavatelé postupovat, se zúží do podoby platné do roku 2011. Bude se týkat dvou hlavních skupin. Tou první jsou málo kvalifikované pracovní síly zařazené v prvním až pátém stupni. Do druhé spadají povolání, kde výkonnost s léty praxe neroste, například baletky.