Vláda zvyšovala platy

Štědrý den pro učitele, lékaře a zdravotní sestry uspořádala vláda už včera, když schválila růst mezd státních zaměstnanců na příští rok. Zatímco naprostá většina ze 750 tisíc lidí pracujících pro stát se bude muset spokojit s šestiprocentním zvýšením tarifů, tedy s růstem celého platu zhruba o 4,5 procenta, pedagogům a zdravotníkům přidala vláda daleko víc. Učitelé budou mít tarifní část platu o 14 procent vyšší než letos, lékaři a sestry dokonce o 16 procent.

"Jejich tarify byly dosud o čtvrtinu nižší, než u ostatních státních zaměstnanců, takže jde hlavně o dorovnání toho rozdílu," vysvětluje ředitel mzdové politiky na ministerstvu práce Luděk Merta.

Ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla včera uvedl, že schválený růst platů by měl všem zaměstnancům veřejné správy v příštím roce pokrýt očekávanou inflaci. Odbory, které odhadují inflaci na pět procent, to však považují za nemožné.

"Skoro půl milionu lidí ve státní správě dostane platy jen o čtyři a půl procenta vyšší než letos. To znamená reálné snížení kupní síly," uvedla šéfka odborů v rozpočtové sféře Alena Vondrová.

Vzhledem k tomu, že letos platy učitelů, lékařů, policistů a dalších zaměstnanců státu nerostly vůbec, a příští rok mají většině z nich stoupnout o čtyři a půl procenta, vyčítají odbory vládě nesplnění slibu o udržení reálné kupní síly platů státních zaměstnanců.

Inflace totiž letos ukousla z jejich mezd zhruba čtyři a půl procenta a příští rok by to podle ministerstva financí mělo být 4,7 procenta.

"Hned na začátku roku chceme znovu otevřít jednání o platech ještě na rok 2001. Například nikdo neví, jak se v polovině roku zachová nový nezávislý regulátor cen plynu. Pokud znovu podraží, není možné, aby na to platy nereagovaly," upozorňuje Vondrová.

Ani učitelé a zdravotníci však nemají úplně jisté, že si příští rok za své platy koupí více než letos. Tarifní část jejich platu jim sice vláda navýšila o 14 až 16 procent, pokud však na to jejich škola či nemocnice nebude mít dost peněz, může naopak škrtat osobní ohodnocení, příplatky a další odměny.

Například u učitelky s patnáctiletou praxí činí tarifní část mzdy zhruba devět a půl tisíce. Zvýšení tarifu o čtrnáct procent, které schválila vláda, by pro ni znamenalo růst platu o třináct set korun.

"Může se stát, že když budeme muset výrazně zvyšovat tarifní část platu a nedostaneme na to dost peněz od školského úřadu, ubere se to z osobního ohodnocení a učitel si pak o moc víc nevydělá," přiznává ředitelka jedné z pražských základních škol.

Podobně to funguje i v nemocnicích. Ty navíc nedostávají peníze ze státního rozpočtu, ale musí čekat na to, kolik se vybere v systému zdravotního pojištění. Pokud se nemocnice se zdravotními pojišťovnami nedohodnou na vyšších úhradách za léčebné výkony, budou se muset zadlužit nebo také sáhnou ke škrtům v osobním ohodnocení lékařů a sester.

"Nemocnice spočítaly, že zvýšení platů, které jim nařídila vláda, povede k růstu nákladů o 8,8 procenta. Pojišťovny však navrhují, že budou příští rok platit nemocnicím jen o tři procenta více než letos," říká šéf odborů ve zdravotnictví Jiří Schlanger.

Spor bude muset vyřešit vláda, ta však zatím o nové výši úhrad tedy o hodnotě bodu - nerozhodla.

Platy chce vláda držet na uzdě i v podnicích, kde stát drží alespoň 34 procent akcií. Ministerstvo financí doporučilo, aby při jednáních o mzdách pro rok 2001 trvali zástupci státu na jejich průměrném navýšení o 6,7 procenta.