Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vládě opět chybějí peníze na důchody

  1:00aktualizováno  1:00
Paroubkově vládě budou před koncem roku chybět peníze na výplatu důchodů a nemocenské. Celkem jde zhruba o šest až sedm miliard korun. Penzisté ani lidé na neschopence o své peníze nepřijdou, ale vláda se kvůli tomu víc zadluží. Část peněz jí půjčí Česká pošta, kterou stát ovládá.
Jednou z příčin dnešního nedostatku peněz je, že vláda neřeší minulé dluhy a valí je před sebou. Ilustrační foto

Jednou z příčin dnešního nedostatku peněz je, že vláda neřeší minulé dluhy a valí je před sebou. Ilustrační foto | foto: Václav PancerMF DNES

MF DNES potvrdili úředníci ministerstva financí a ministerstva práce a sociálních věcí, že s blížícím se koncem roku už je jisté, že ve státní pokladně budou chybět zhruba čtyři miliardy korun na důchody a dvě až tři miliardy na nemocenskou.

"Peníze na důchody vyřešíme pomocí úspor při splácení státního dluhu a částečně pomocí překlenovacího úvěru od České pošty. O něm jednáme," řekl náměstek ministra financí přes rozpočet Eduard Janota.

Loni se vláda uchýlila ke stejnému řešení nedostatku peněz v pokladně a rozhodla se půjčit si od České pošty. Ani půjčka od pošty není zadarmo a přijde vládu na desítky milionů korun na sankčních úrocích.

Vytloukání dluhu dluhem
J
ednou z příčin dnešního nedostatku peněz je, že vláda neřeší minulé dluhy a valí je před sebou.

Loni na jaře vláda rozdala jednorázové dárečky důchodcům, přidáno dostaly rodiny s malými dětmi. A na konci roku 2004 kvůli tomu chyběly miliardy na výplatu sociálních dávek.

Vláda si tehdy pomohla tím, že České poště poslala v prosinci na výplatu důchodů o dvě splátky méně (asi dvě miliardy korun). Po Novém roce dluh uhradila z letošních peněz, které nyní opět chybí.

Rozpočet je spočítaný na těsno a na důchody nebyla žádná rezerva.  Navíc nad očekávání roste objem peněz vyplácených na penzích pro čerstvé důchodce. A nejde o malé sumy.

Celkem se na důchodech letos vyplatí 246 miliard korun. Za tři čtvrtě roku přibylo 70 tisíc čerstvých penzistů, jejichž průměrný důchod je 8100 korun.

A v dalších letech se bude tlak na více peněz na penze jen zvyšovat. Důchodová reforma, která má dlouhodobě přinést řešení, je přitom minimálně do nejbližších voleb mrtvá.

Vedle důchodů budou chybět zhruba dvě až tři miliardy v kolonce dávky pro nemocné.

"Přišla totiž chřipka, a s tou se v rozpočtu na letošní rok nepočítalo," vysvětluje jeden z úředníků, obeznámený s vývojem státních financí.

Svou roli sehráli i poslanci, kteří každoročně při projednávání rozpočtu ve Sněmovně utratí pár miliard pro své volební okrsky - na fotbalové kluby, školy a nemocnice.

Loni si na ně vzali půl miliardy i z šuplíku vyčleněného na výplatu nemocenské. To samé udělali letos, což znamená, že příchod chřipky příští rok opět vládu zaskočí a peněz se nebude dostávat.

S nedostatkem peněz na nemocenské si letos ministerstvo práce vypomůže samo, vezme je totiž z jiné kapsy. Letos například vyplatily úřady práce méně na podporách v nezaměstnanosti. Tyto peníze by se jinak mohly ušetřit a použít na snížení vládního dluhu.

Stejně jako 10 miliard korun, o které je letos levnější splácení státního dluhu. Na konci roku se tyto utracené miliardy projeví v nárůstu schodku rozpočtu. Až do minulého týdne stát hospodařil se ziskem a v pokladně neměl díru.

Z větší části je to zásluha lidí a firem, které letos platí na daních rekordní částky.

Do karet státu hraje i přísnější zákon o zadávání veřejných zakázek, kvůli kterému nestíhají ministři peníze fyzicky utrácet. Tyto peníze však úřady převedou do dalšího roku, schodek se o ně jednorázově zvýší v prosinci.

Ministr financí Bohuslav Sobotka proto odhaduje, že schodek rozpočtu bude nakonec kolem padesáti miliard.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...Najdete na iDNES.cz