Vládě rozpočtové vyúčtování neprošlo

  15:13aktualizováno  15:13
Poslanci odmítli schválit zprávu vlády o plnění loňského státního rozpočtu, takzvaný závěrečný účet. Premiér Miloš Zeman soudí, že to není žádná tragédie a na jeho kabinet nemá rozhodnutí sněmovny žádný praktický vliv. Naopak člen rozpočtového výboru Vlastimil Tlustý z ODS se domnívá, že vláda by měla vzít toto varování sněmovny na vědomí, ačkoli žádný zákon nepřikazuje ministrům, aby se jím řídili.

Státní závěrečný účet neprošel sněmovnou poprvé v historii České republiky. Lídr Čtyřkoalice Karel Kühnl se domnívá, že je to jasný signál vyslovení nedůvěry vládě. Současně ale uznal, že jde pouze o formalitu a pro vládu to nemá žádnou váhu.

Zcela opačný názor zastává premiér Miloš Zeman. "Nic to neznamená. Je to stejný případ jako programové prohlášení. Je jedenáct měsíců do voleb a v této souvislosti bych chtěl citovat Kafku: 'Některé strany tančí dobové tanečky'," prohlásil premiér.

Pravicoví poslanci soudí, že se jedná o předehru k projednávání státního rozpočtu na příští rok, který podle mnohých nemá šanci sněmovnou projít.

Neschválený závěrečný státní účet může vládě zkomplikovat případné prosazování zákona o vydání dalších dluhopisů na krytí loňského deficitu. Sněmovna teď po kabinetu požaduje, aby nabídl řešení, jak pokrýt zbývající jedenáctimiliardový schodek.

"Rozhodně by měla vzít na vědomí, že sněmovna není pokojena s tím, jak přehlíží konkrétní problémy, které se objevily v jejím hospodaření a měla by dát najevo, že je chce řešit," prohlásil na adresu vlády Vlastimil Tlustý.

"Vláda evidentně nesplnila státní rozpočet. Mohou se stavět na hlavu a vysvětlovat vám zleva zprava možné výmluvy, ale tento faktor je nesporný, evidentní, jasný. A my jsme navíc ještě v debatách v rámci tolerančního patentu řekli, a sám ministerský předseda nabídl, že to vyřeší jinou cestou, aby se státní dluh nezvýšil," konstatoval předseda ODS Václav Klaus.

"Vláda může navrhnout použití privatizačních výnosů, které nebudou nijak zvyšovat státní dluh a nikoli vydávat nové státní dluhopisy," dodal.

"Pokud jde o požadavek, abychom kryli překročení minulého rozpočtového deficitu o jedenáct miliard korun, tak vláda už v minulém měsíci prohlásila, že takové krytí provedeme a řekli jsme jak," podivuje se výkřikům smluvní opozice premiér Miloš Zeman.

Vláda totiž už dříve prohlásila, že miliardy, které chyběly minulý rok, uspoří v rámci letošního rozpočtu, především díky snížení ztráty Konsolidační banky, která je v něm zahrnuta.

Nedotknutelný kabinet?
Faktem je, že ústava ani jiný zákon postup při neschválení závěrečného účtu vládě neurčují. Kabinet proto nemusí podávat demisi, žádat sněmovnu o důvěru ani ustoupit od návrhu zákona na vydání dluhopisů.

Otázkou je, zda strany budou necelý rok před volbami ochotny podporovat finanční požadavky vlády, která je nepřesvědčila o tom, že loňském roce dobře spravovala svěřené prostředky.

Proti schválení účtu hlasovalo 79 ze 155 přítomných poslanců, pro jich bylo 60.
Účet odmítl celý poslanecký klub ODS, Unie svobody (Petr Matějů se zdržel), KDU-ČSL (pouze Jaromír Talíř byl pro). Vládu naopak podpořili všichni poslanci za ČSSD, komunisté se hlasování zdrželi.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

V Česku bude víc cítit plyn. Řízená akce má odhalit úniky

Plyn (ilustrační foto)

V Česku bude příští týden více zapáchat zemní plyn, aby odběratelé mohli snadněji na začátku topné sezony zjistit...

Český export letos rekordně vzroste. Pomohla mu slabší koruna

Ilustrační snímek

Vývoz zboží z České republiky letos vzroste o dvě procenta na nový rekord 4,3 bilionu korun. A to i přesto, že se čeští...

Slevomat rozjel cestovku do exotiky, do tří let chce utržit miliardu

Slevomat slibuje exotiku za ceny až o třetinu nižší než konkurence. Na snímku...

Portál Slevomat založil vlastní cestovní kancelář CK Zanzo, která od listopadu prodává zájezdy do exotických destinací...

Najdete na iDNES.cz