Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vlaky budou pietně houkat, Škoda v pátek přeruší výrobu aut

  11:35aktualizováno  11:35
Většina firem se v pátek připojí k minutě ticha za Václava Havla. Téměř třicet tisíc zaměstnanců Škoda Auto přestane v pravé poledne vyrábět, pražské MHD se toleruje minuta zpoždění a strojvedoucí Českých drah místo ticha budou moci vyjádřit smutek houkáním.
Montážní linka palubních desek ve Škoda Auto

Montážní linka palubních desek ve Škoda Auto | foto: Profimedia.cz

"Památku mohou uctít strojvedoucí, kteří v pátek ve 12 hodin v době, kdy zazní zvuky sirén a zvonů, mohou spustit zvuk lokomotivních píšťal," uvedl mluvčí drah Petr Šťáhlavský. Na drážních budovách vlají vlajky na půl žerdi a v nádražních halách jsou vystaveny smuteční vývěsky.

Zda se k uctění památky připojí, nechává na svobodné vůli zaměstnanců pražský Dopravní podnik. Vedení podniku dovolí řidičům zastavit vozidla na bezpečném místě a bude tolerovat zpoždění. To se však netýká vozů metra.

Úderem dvanácté přeruší svou činnost také téměř 27 tisíc zaměstnanců automobilky Škoda. "Na symbolickou jednu minutu se zastaví práce ve všech oblastech firmy," uvedl mluvčí firmy Rudolf Dreithaler. Škoda vděčí Havlovi za mnohé. Například se nestavěl proti jejímu prodeji německému koncernu Volkswagen.

Mnoho firem dodalo smuteční vzhled svým stránkám a jiným webovým prezentacím. Například ČEZ doplnil logo na internetu černou stužkou, profilové obrázky na Facebooku převedli grafici do černobílé a dodali jim smuteční pásku.

Firemní weby ve smutečních barvách

Podobně se zachoval také řetězec Lidl, který přepnul svou webovou stránku do černobílého modu. "Zahalení webové prezentace do tmavé bylo to nejmenší, co jsme mohli udělat," komentovala mluvčí firmy Lucie Borovičková. Sesterský řetězec Kaufland plánuje v páteční poledne ztlumit osvětlení na prodejnách a zastavit provoz pokladen.

Většina firem nechává uctění památky na svých zaměstnancích a minutu ticha pouze doporučuje. U drah nebo elektráren se nezúčastní pouze zaměstnanci, jimž to jejich pozice z provozních důvodů neumožňuje.

Česká spořitelna s minutou ticha počítá, chce nicméně i během této doby být připravena pomoci zákazníkům. "Pokud budou v pobočkách v této době klienti trvat na poskytnutí servisu, tak jim vyjdeme vstříc," uvedla Klára Pačesová z tiskového oddělení.

Podobně jako ČEZ chce i spořitelna omezit předvánoční večírky zaměstnanců. "Našim zaměstnancům jsme dali doporučení, aby buď zrušili, respektive přesunuli na leden vánoční večírky, nebo aby je pojali jen velmi střízlivě a zahájili je minutou ticha," dodala Pačesová.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Lidl a Kaufland přesedlají na BMW, ojetiny mohou zaplavit český trh

Německá automobilka BMW (ilustrační snímek)

Německá skupina Schwarz-Gruppe, vlastnící obchodní řetězce Lidl a Kaufland, přechází u firemní flotily ze značky Audi...

OKD je znovu státní firmou, akcie převzal podnik Prisko

Důl Karviná (ilustrační snímek)

Akcie těžební společnosti OKD v Karviné převzali zástupci státního podniku Prisko, stát za ně zaplatil téměř 80 milionů...

AirBank v Německu a Zonky na Západě i Východě, plánuje Šmejc

Finančník Jiří Šmejc

Finanční skupina Home Credit, která patří do impéria nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, se nadechuje k dalšímu růstu....

Najdete na iDNES.cz