Vlaky vyjedou 12. prosince podle nových řádů. Dráhy slibují větší komfort

  14:51aktualizováno  14:51
Pokud se chystáte po 12. prosinci cestovat vlakem, zkontrolujte si jízdní řády. Odjezdy některých vlaků se mění, nevyužité spoje prořídnou a jinde se naopak objeví o soupravu navíc. O desetinu více budou jezdit vlaky v Praze. Dráhy slibují v některých regionech kvalitnější cestování a zachování současných cen.

Dráhy nasazují více vlaků CityElefant. Ilustrační foto. | foto: Rosťa Jančar, Rosťa Jančar,  Technet.cz

V dálkové vnitrostátní dopravě se toho moc nemění. Zatímco někde vlaky přibudou, jinde dráhy ubraly. "Omezení se většinou týká jen vybraných dní v týdnu, kdy je menší zájem o cestování, a tyto spoje tak pojedou 5x nebo 6x v týdnu proti současnému celotýdennímu provozu," shrnul Petr Pošta z tiskového oddělení Českých drah.

Některé časy se posouvají. Například spoje na Olomouc budou nově odjíždět v 17. minutu místo nynější 11. minuty, pendolina v tomto směru naopak bude podnik vypravovat o třináct minut dříve.

Vlaky projedou centrem Prahy

Hutnější provoz čeká Pražany. V metropoli se rozsah dopravy zvýší o více než 9 procent. Důvodem je průjezd některých vlaků přes centrum, posílení dopravy nebo prodloužení trasy vlaků. Dráhy si pochvalují hlavně propojení periferií, vůbec poprvé povede linka skrze Prahu. "Bez přestupu tak bude možné ve špičkách dojet například z Klánovic do Radotína za 44 minut," uvedl Petr Pošta z tiskového oddělení Českých drah.

Ve Středních Čechách zůstane doprava zhruba na loňské úrovni. Ve špičkách pracovních dní pojede více vlaků například mezi Prahou a Úvaly, Prahou a Vraným nad Vltavou, kde se čekání na vlak zkrátí na půl hodiny. Na meziměstských spojích přibudou nové víkendové spoje. Týká se to například spojů mezi Prahou a Kralupy nad Vltavou, Kolínem nebo Benešovem u Prahy.

Více CityElefantů, méně rychlíků do ciziny

Na Kolínsku, Nymbursku a Kutnohorsku dojde k drobným posunům odjezdů vybraných osobních vlaků v úseku Lysá nad Labem – Nymburk a Praha – Nymburk – Kolín. U některých spojů se mírně posouvá čas odjezdu. Z Kralup nad Vltavou nasadí dopravce nové jednotky CityElefant a v pracovní dny se zvýší počet spojů o jeden mezi 7 a 8 hodinou. O hodinu dříve ale jeden spoj ubude.

O polovinu (na dva páry) se sníží počet osobních vlaků v pracovní dny mezi Zlonicemi a Straškovem, protože je o ně malý zájem.

Lepší kvalitu cestování dráhy slibují na trati Praha – Beroun. Místo starých pantografů už budou jezdit jen vlaky CityElefant nebo rychlíky. "Ve všech vlacích tak bude k dispozici 1. třída," tvrdí dráhy. Nový jízdní řád bude platit do 10. prosince příštího roku. CityElefanty, které patří k nejlepším vlakům Českých drah, budou o víkendech spojovat i Benešov s Prahou. Na této trase byly dosud spíše výjimkou.

U denních mezistátních spojů dochází k drobným změnám především na zahraničních úsecích vlaků. Počet nočních rychlíků se snižuje v noční dopravě do Polska, Ruska a na Slovensko.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

EU mění pravidla v železniční dopravě. Uleví zdravotně znevýhodněným

Ilustrační snímek

Nová pravidla pro cestování na železnici schválili ve čtvrtek ve Štrasburku poslanci a poslankyně Evropského...

320 kilometrů v hodině. V Maroku bude jezdit nejrychlejší vlak v Africe

Moderní rychlovlaky by měly mezi Prahou a Brnem jezdit 350kilometrovou

Železnice za 55 miliard korun, po které se požene rychlovlak rychlostí 320 kilometrů za hodinu, se slavnostně otevřela...

Stopka poplatkům v Ryanair a Wizz Air. Aerolinky vyšetřuje italský úřad

Letadlo zneužité společnosti Ryanair.

Nízkonákladové letecké společnosti Ryanair a Wizz Air musely upustit od nových pravidel pro přepravu zavazadel, která...

Najdete na iDNES.cz