Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vlaky zdraží pro stálé cestující, studenti ušetří

  1:00aktualizováno  1:00
Vlaky začnou za měsíc jezdit podle nového řádu a často i za jiné ceny. O sto korun zdraží Kilometrická banka, kterou používá čím dál víc lidí jako výhodnou permanentku. Místo 1300 bude stát 1400 korun. Například cesta mezi Prahou a Ostravou tak zdraží o 20 korun.

Pendolino se vyplatí zvlášť studentům a důchodcům. Ilustrační foto. | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Když pojede pět a méně lidí o víkendu běžným osobním vlakem, mohou si dohromady koupit celodenní lístek SONE+ za 160 korun. To je zdražení o třicet korun.

Jinak se jízdné měnit nebude. Dráhy zveřejnily kompletní ceník pro nový vlak Pendolino SuperCity mezi Prahou a Ostravou. Novinkou je, že studenti a důchodci budou platit poloviční jízdné, to je 250 korun z Ostravy a 200 korun z Olomouce do Prahy.

Zdražení Kilometrické banky a SONE+ je podle drah způsobeno vyššími cenami elektřiny a nafty. Mluvčí podniku Petr Šťáhlavský také říká, že cílem bylo "přivřít cenové nůžky" mezi tím, co bylo drahé a levné.

Kilometrická banka patří - navzdory svému komplikovanému názvu - mezi nejvyužívanější slevy Českých drah. Funguje jako předplatné na 2000 kilometrů, z nichž se postupně odečítá ujetá vzdálenost. Při dosavadní ceně 1300 korun stojí kilometr jízdy 65 haléřů.

Stálí zákazníci Českých drah se už naučili, jak s bankou ušetřit. "Banka se mi vyplatí také proto, že nemusím platit příplatek 60 korun za vlaky InterCity," říká student Jan Vráblík, který jezdí každý týden z Uherského Hradiště do Ostravy.

Zdražení o stokorunu podle něho bude dost znát. "Kdybych jezdil jen obyčejnými vlaky, přestane se mi banka vyplácet." Do 10. prosince lze Kilometrickou banku koupit za původní cenu.

Pendolino jen pro studenty?
Ceník souvisí s novým jízdním řádem, kde je hlavní změnou Pendolino SuperCity mezi Prahou a Ostravou. Jede šestkrát denně v obou směrech se zastávkami v Pardubicích a v Olomouci. Trasu urazí za tři a půl hodiny.

"Vlakem do Prahy jezdím zvlášť v zimě, kdy cesta autem přes Brno trvá kolikrát i šest a víc hodin," říká Tomáš Hladík, finanční ředitel Železáren a drátoven Bohumín.

Jen pro studenty a důchodce vyjde Pendolino prakticky stejně draho jako vlaky IC a EC, což byly dosud nejlepší spoje. Na trase Praha-Ostrava vyjde Pendolino jen o osm korun dráž, cesta trvá o půl hodiny méně. "V tom případě jím určitě pojedu," tvrdí studentka Lucie Huláková.

Běžný cestující si musí do Pendolina koupit lístek s místenkou za dalších 200 korun. Pak zaplatí skoro dvakrát víc než za jiný vlak. Když tak neučiní, zaplatí ve vlaku pokutu 200 korun.

S novým jízdním řádem mají některé spoje skončit. Mluví se o rychlíku z Náchoda do Prahy nebo o celých tratích Rakovník-Louny či Vrané-Dobříš.
Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

ČNB vydá první pamětní bankovku, „stovku“ s Rašínem vybrala v soutěži

První cenu a doporučení k realizaci získal návrh akademické malířky Evy Haškové...

Česká národní banka bude moci vydávat kromě pamětních mincí i pamětní bankovky pro sběratelské účely, schválil ve...

Obavy vyprchaly. Češi zase létají na dovolenou do Turecka

Ilustrační snímek

Uzavřené předprodeje zájezdů tuzemských cestovních kanceláří pro letošní rok ukazují, že se Turecko vrátí mezi...

Češi si oblíbili platby mobilem. Zaplatili už zboží za stamiliony

Ilustrační snímek

Je to necelý půlrok, co první tři české banky umožnily placení mobilem prostřednictvím Google Pay. A jak zjistila MF...

Najdete na iDNES.cz