Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vlaky zrychlí i do Budějovic

  1:00aktualizováno  1:00
Rychleji začnou vlaky jezdit nejen z Prahy do Ostravy a Brna, ale i do Plzně a Českých Budějovic. Po několika letech odkladů by se mělo letos začít stavět. Vláda souhlasila s plánem fondu dopravy půjčit si na stavby dvou dalších důležitých železničních koridorů devět miliard korun.
Vlak, železnice, dráhy

Vlak, železnice, dráhy - ilustrační foto | foto: Iveta LhotskáMF DNES

NA CO CHTĚJÍ DRÁHY PENÍZE
GRAFIKA

"Stát chce kombinovat všechny možné zdroje. Fond dopravy by na ně měl poskytovat ročně asi 9,5 miliardy. Podstatná část peněz by měla jít z evropských fondů," řekl ministr dopravy Milan Šimonovský.

V pořadí třetí a čtvrtý koridor jsou důležitými spojnicemi Česka a východní Evropy s Německem, Rakouskem a zbytkem západních zemí Evropské unie.

"Jsou součástí celoevropské sítě koridorů, díky kterým se zkrátí jízdní doby a vlaky se stanou daleko větší konkurencí autům," připomíná Pavel Tesař z Českých drah.

Oba koridory by měly být dokončeny v roce 2015 a 2016. Třetí koridor protne Česko ze západu na východ a spojí Norimberk s Plzní, Prahou a Ostravou, odkud vlaky zamíří do Varšavy.

Čtvrtý koridor vede ze severu na jih země a spojí Drážďany, Ústí nad Labem, Prahu a České Budějovice s Lincem. Pro České dráhy je významná hlavně část z Prahy do Budějovic, kam je cesta vlakem i autem poměrně dlouhá.

Cesta rychlíkem by mohla být z nynějších průměrných dvou a půl hodiny až o hodinu kratší. Na dokončení třetího a čtvrtého železničního koridoru po roce 2010 bude muset fond dopravy najít ještě sedmnáct miliard.

"Rozhodnutí vlády nám teď pomůže stavby rozjet, což je nesmírně důležité," vysvětluje šéf fondu dopravy Pavel Švagr. České dráhy už dnes jezdí po dvou téměř dokončených koridorech, a to po prvním z Ústí přes Prahu do Břeclavi a druhém z Ostravy do Břeclavi. Kromě zkrácení doby cestování stavbu dráhy počítají se zvyšováním komfortu cestování.

"Do konce roku získáme šestadvacet moderních vagonů od Siemensu a v prosinci by měl začít jezdit i rychlovlak Pendolino," říká Tesař.

Těch by nakonec mělo na koleje vyjet sedm – nejprve z Prahy do Děčína a Ústí, kam jezdí zatím zkušebně, a pak z Prahy do Ostravy a Brna.

Modernizované tratě umožňují jízdu o rychlosti až 160 km/hod. Kromě tratí se dráhy pustily i do modernizací nádraží. Nedávno představily plán zlepšit vzhled i služby na šedesáti nádražích, převážně právě na koridorech

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Počet vydaných platebních karet loni klesl, těch bezkontaktních přibylo

(Ilustrační snímek)

Počet vydaných platebních karet v loňském roce klesl o 592 tisíc na 10,7 milionu. Oznámilo to Sdružení pro bankovní...

Ceny starších bytů v panelácích narazily na strop. Avšak jen na chvíli

(ilustrační snímek)

Ceny starších bytů narazily na některých místech Česka v závěru loňského roku na strop. Podle dat Českého statistického...

Najdete na iDNES.cz