Arcandor ovládá zásilkový obchod Quelle. Ilustrační foto.

Arcandor ovládá zásilkový obchod Quelle. Ilustrační foto. | foto: Quelle

Vlastník zásilkového obchodu Quelle vyhlásil bankrot

  • 50
Německá společnost Arcandor, která ovládá zásilkový obchod Quelle nebo síť cestovních kanceláří Thomas Cook, dnes vyhlásila bankrot. Uvedla to agentura DPA. Firma vlastní také krachující řetězec obchodních domů Karstadt, v nichž pracuje až 56 tisíc lidí.

Arcandor má podíly i v další zásilkové firmě Neckermann a cestovní kanceláři Bucher Reisen.

Quelle a Neckermann působí i v Česku. Ředitel české pobočky Neckermann Bohumil Karafiát dnes řekl, že Arcandor nyní ve firmě drží pouze menšinový podíl 49 procent a majoritních 51 procent akcií vlastní americký investiční fond Sun Capital Partners.

Bankrot Arcandoru by proto podle Karafiáta neměl mít na provoz zásilkového obchodu Neckermann žádný vliv. "Arcandor se stáhnul ze všech řídících pozic (ve firmě Neckermann) a přenechal je Američanům," podotkl Karafiát.

Podobně reagovala mediální zástupkyně cestovky Thomas Cook Daniela Velová. "Podnikání Thomas Cook je na Arcandoru zcela nezávislé, a to jak po operativní, tak i finanční stránce," tvrdí. Arcandor podle svých webových stránek ovládá 52 procent koncernu Thomas Cook.

Vláda nepomohla

Neckermann v loňském roce podle odhadu časopisu TextilŽurnál utržil v ČR 457 milionů korun. Zásilkový obchod Quelle v hospodářském roce 2008 končícím loni v září vykázal v Česku tržby bezmála 1,8 miliardy korun a čistý zisk 70,4 milionu korun. Na loňském žebříčku největších obchodníků s textilem připadlo Quelle čtvrté místo za obchody Tesco, New Yorker a HENNES & MAURITZ.

Arcador požádal německou vládu o finanční pomoc, ta ji ale v pondělí odmítla s tím, že je ochotna projednat další, vylepšenou žádost. Její předložení však firma neplánuje.

Společnost chtěla po německé vládě státní záruky v objemu 650 milionů eur (17,5 miliardy Kč) a úvěr ve výši přes 200 milionů eur z takzvaného hospodářského fondu.

Arcandor se už řadu let potýká s příliš velkým rozsahem aktivit a klesající spotřebitelskou poptávkou. Řada politiků v čele s ministrem hospodářství Karl-Theodorem zu Guttenbergem tvrdí, že problémy podniku jsou spíše důsledkem chyb vedení než současné hospodářské krize.

,