Vlněné svetříky lze hodit do pračky

Dobrou zprávu pro všechny hospodyňky, emancipované ženy i osamělé muže posílá Textilní zkušební ústav: Moderní vlněné svetry můžeme prát v pračce. Aby toto tvrzení mohla redakce MF DNES ověřit, nakoupila v supermarketech a módních buticích jarní zlevněné dámské svetříky a pánské vesty z čisté vlny i směsových materiálů a nechala je v ústavu podle evropských norem mnohokrát vyprat a usušit. Podmínkou bylo, aby výrobce na visačkách uváděl, že je to možné.

Výsledky byly překvapivé: nikdo nelhal a při troše opatrnosti lze vlnu s prací úpravou bez problémů prát. Lepší výsledky měly směsové materiály. Například vítěz testu italské značky Terra Nova, z jedné poloviny vlna a z druhé akryl, se nesrazil či neroztáhl ani o kousek. Čistě vlněná pánská vesta britského Markse & Spencera a italský dámský propínací svetr Morgano se proti tomu natáhly o pět až šest procent.

„To je na společenské oblečení příliš,“ domnívá se vedoucí fyzikální laboratoře brněnského Textilního zkušebního ústavu Vladimír Štork. „Na rukávu to dělá tři centimetry.“ Podle Štorka je překvapivé, že protažení nezpůsobil materiál, ale způsob pletení. Při praní prostě trochu povolila oka.

Naopak bez jakýchkoliv problémů prošly svetříky hodnocením vzhledu. Všechny získaly buď nejvyšší známku, nebo jen o stupeň sníženou. „Drobné změny sice odborník po vyprání pozná, ale běžný zákazník ne. Všechny svetry patří do standardní nebo lepší kvalitativní třídy.“

Jak prát vlnu

Ačkoliv všechny testované vlněné svetry byly od výrobců speciálně upraveny pro praní, bylo potřeba použít v pračce speciální programy na vlnu nebo jemné prádlo. Navíc se sušily ve vodorovné poloze. Uvádíme proto zásady, jak prát vlnu bez prací úpravy:

- pokud možno oblečení odneseme do čistírny, kde mají podmínky, vybavení i zkušenosti na praní vlny
- doma pereme vlnu výhradně v ruce
- používáme vodu nejvýše třicet stupňů teplou
- prací prášek i aviváž musejí být určeny speciálně na vlnu
- oblečení nemácháme, ale pouze promneme mezi prsty
- nikdy neždímáme, vodu z textilu pouze vymačkáme
- sušíme na rovné podložce, nevěšíme na šňůru ani nepoužíváme sušičku

Jak dopadly svetry při praní

Terra Nova (799 Kč) 50% vlna, 50% akryl, ***** vítěz testu
Gino Bocca (499 Kč) 70% vlna, 15% akryl, 10% polyester, 5 % jiné, *****
Mango (839 Kč) 70% vlna, 20% angorská vlna, 10% polyamid, ****
OP Prostějov (490 Kč) 60% vlna, 40% akryl, ****
Morgano (2248 Kč) 100% vlna, ***
Marks & Spencer (1650 Kč) 100% vlna, ***
Poznámka: Svetry byly nakoupeny na začátku letošního roku. Kromě Marks & Spencer byly všechny zlevněné o 30 až 50 procent. Stupnice hodnocení: ***** svetr po praní nedoznal změn, **** vypadá jako nový, ale odborníci na něm poznají chyby, *** běžný zákazník pozná, že svetr je použitý, ** vypadá opraně, * nepoužitelný. Celková známka sestává z hodnocení změny rozměrů (sražení nebo vytahání) a vzhledu (plstnatění, pletní, vzor a omak). Pramen: Textilní zkušební ústav a TEST DNES.

Kde ty všechny věci z testů MF DNES jsou?

Na seriál článků Ze zákulisí testů MF DNES (vycházel každou středu od 23. ledna do 13. února 2002) se ozvalo několik čtenářů s jedinou otázkou: „Co se děje s věcmi, které projdou testováním?“

Odpověď je jednoduchá. Mnohé zboží testování prostě nepřežije a končí v odpadu (například obuv či oblečení), jiné se spotřebuje při zkouškách (veškeré jídlo a pití, ale také fotografické filmy nebo videokazety či všechna kosmetika a drogistické zboží) a další musí redakce sama zničit, aby se nedostala do rozporu s autorským právem (počítačové výukové programy a encyklopedie na CD­ROM).

Některé zboží všechny zkoušky přežije a redakce MF DNES ho prodává do běžných bazarů (hračky, bicykly, lyže, fotoaparáty). Kvalitní zachovalé zboží někdy předávají redaktoři na dobročinné účely. Například před Vánocemi věnovali přes nadaci Život dětem velká auta na hraní dětské klinice motolské nemocnice a velké stolní hry Milionář nadaci Terezy Maxové, která se angažuje v péči o dětské domovy. V minulém roce skončila v jedné pražské mateřské škole série takzvaných odstrkovadel, která slouží místo dřívějších tříkolek.