Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vnitro se chystá na podvodníky, kteří chtějí vybírat cizí datové schránky

  15:44aktualizováno  15:44
Po dvou týdnech ostrého provozu se ministerstvo vnitra rozhodlo bojovat proti podvodníkům, kteří by mohli využít údaje z datových schránek. Nechá si zpracovat právní analýzu, jak postupovat proti firmám s webovými stránkami, které napodobují přístupový portál k datovým schránkám.

Datové schránky - logo. | foto: www.datoveschranky.info

Ministerstvo tak chce zabránit možnému phishingu, tedy vylákání a zneužití přístupových dat majitelů schránek.

"Zadali jsme vypracování právní analýzy na některé takové stránky. Na základě výsledků této analýzy pak přistoupíme k určitým právním krokům," vysvětlil ředitel sekce rozvoje ministerstva Jindřich Kolář.

Ministerstvo trvá především na stažení loga datových schránek z těchto domén. Zároveň zrušilo možnost přihlásit se do datové schránky přes informační web www.datoveschranky.info.

"Jediná internetová stránka, na které se lze do systému datových schránek přihlašovat, je www.mojedatovaschranka.cz. Pokud budou uživatelé do systému přistupovat pouze přes tuto doménu, minimalizují tím možné riziko phishingu," doplnil ředitel rozvoje služeb a eGovernmentu České pošty Petr Stiegler.

Zaregistrovali si 120 domén

Podle ministerstva zatím k žádnému phishingu nedošlo. Pro jistotu však úředníci nechali zaregistrovat přibližně 120 příbuzných domén, které by v budoucnu mohly ke vzniku dalších neoficiálních stránek navádět.

Vnitro chce s majiteli rizikových domén nejprve jednat, například ohledně nepřesných informací, které se na stránkách vyskytují. Za velmi nebezpečné také považuje weby, ze kterých je možné se přihlašovat do informačního systému datových stránek.

Podle bezpečnostního odborníka Radka Smolíka totiž někteří vlastníci tyto takzvané prokliky umístili na stránky velmi nedbale, a nahrávají tak phishingu, tedy snahám podvodně od uživatelů vylákat přihlašovací údaje.

Dva týdny datových schránek

Denně projde systémem datových schránek kolem 60 000 datových zpráv. Celkem uživatelé odeslali 465 764 datových zpráv. Do neděle 15. listopadu bylo 89 % zpráv doručeno přihlášením uživatele do systému. Jen 5 % zpráv odeslaných v daném dni si uživatelé do 10 dnů od odeslání ze své datové schránky nevyzvednou.

Autoři: ,


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Třináctiletého chlapce někdo udal inspekci. Prodával hot dogy bez licence

Ilustrační snímek

Zatímco ostatní kluci jezdí na kole a hrají fotbal, třináctiletý Jaequan Faulkner z amerického státu Minnesota ve...

Další z rubriky

Hospoda je lepší než Facebook. Obzvlášť na vesnici, říká „trenér“ výčepních

Václav Berka, starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje

„Hospoda je nejdůležitější sociální síť, Facebook je hned po ní,“ tvrdí Václav Berka, starší obchodní sládek Plzeňského...

Naslouchátka za všechny peníze. Senioři čelí dalšímu útoku „šmejdů“

Ilustrační snímek

„Šmejdi“ dál zneužívají důvěry českých seniorů. Ti nově podléhají klamavým inzerátům na zlepšení sluchu. Po počátečním...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Najdete na iDNES.cz