Voda levnější než pivo a žádné kouření v hospodách, navrhuje ministerstvo

  11:40aktualizováno  11:40
Návrh nového zákona Ministerstva zdravotnictví přichází se zákazem kouření v restauracích. Hospodští by také měli ručit za to, že u nich v podniku nejsou podnapilí mladiství, a pivo by v hospodách nemělo být nejlevnější nápoj. Platit by měl od roku 2016.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: MF DNES

Předpis s názvem „zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky tabáku, alkoholu a jiných návykových látek, integrované protidrogové politice“ ministerstvu tento týden utekl do meziresortního připomínkového řízení. „Materiál byl odeslán bez zapracování některých vnitřních připomínek, proto jsme ho následně stáhli k dopracování,“ uvedla Štěpánka Čechová, mluvčí Ministerstva zdravotnictví.

O opatřeních se začalo diskutovat ještě v dobách působení ministra Leoše Hegera (TOP 09), v zákoně se však objevily dvě zásadní změny: zákaz kouření v provozovnách, kde se připravuje a podává jídlo, a také odpovědnost provozovatelů za to, že u nich nebude podnapilý mladistvý.

Zákaz kouření

„Je to diskriminační. I v barech musí podávat něco k jídlu. Je nesmysl, aby bylo v pořádku konzumovat jen zabalenou bagetu,“ říká Václav Stárek z Asociace hotelů a restaurací ČR. Navíc by podle něj prakticky hrozil zánik vesnických hospod, kam by štamgasti při zákazu kouření přestali chodit.

Vláda o zákazu kouření v restauracích naposledy hlasovala v rámci jiné novely v srpnu a odmítla ho. Zákazník už dnes má na výběr mezi kuřáckými zařízeními a nekuřáckými. I když se však deklarují oddělené prostory pro obě skupiny, kouř se většinou dostane všude.

Hostinské děsí zodpovědnost za podnapilou mládež

Za mnohem závažnější změnu Stárek považuje druhou povinnost. A to že by provozovatel prodejny potravin, restaurace, herny či stánku s občerstvením, kde se prodávají alkoholické nápoje, musel zajistit, aby v jeho provozovně nepopíjely osoby mladší 18 let a aby tam dokonce ani nemohly přijít odjinud.

E-cigarety

Omezme i elektronické cigarety, navrhuje Světová zdravotnická organizace

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

„To by v praxi znamenalo, že při vstupu by podezřelý návštěvník musel být dotázán na plnoletost, a pokud plnoletý nebude, podstoupit dechovou zkoušku nebo test na alkohol,“ říká Stárek. Provozovatel prý nemůže odpovídat za to, že někdo požil alkohol jinde a podroušenost se na něm projeví až později.

Návrh počítá s tím, že by Česká obchodní inspekce dodržování nových opatření ve spolupráci s Policií ČR víc kontrolovala. Dnes je celkem běžné, že obchodník při prodeji alkoholu od mladých lidí prokázání věku nevyžaduje – hrozba postihu je malá.

Prodej cigaret má klesnout o pět procent

Zřejmě nejvíce zasaženou skupinou by kromě restauratérů byli výrobci cigaret. Ministerstvo předpovídá, že by prodej tabákových výrobků klesl o pět procent. „Oficiálně to zatím komentovat nebudeme, dokud není k dispozici finální text,“ uvedla Danica Siváková, mluvčí tabákové firmy JT International.

Návrh přichází i s dalšími zákazy. Kouřit by se nesmělo na dětských hřištích, uvnitř sportovišť či ve vnitřních pasážích obchodních domů. Navíc obce by samy mohly zakázat kouření na dalších veřejných místech. Automaty na cigarety by směly být pouze tam, kde na ně dohlédne obsluha provozovny, nebo tam, kam nemají vstup lidé mladší 18 let.

Skončil by také prodej alkoholu v automatech – těch nicméně není mnoho. „Se zrušením automatů absolutně souhlasíme, stroj jde vždy nějakým způsobem ošálit,“ souhlasí Jaroslav Burkart, šéf Unie dovozců a výrobců lihovin.

Burkart nemá nic ani proti navrhované regulaci barů a hospod, aby měly na nápojovém lístku alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější než alkoholický. Jinými slovy, alespoň voda musí být levnější než pivo. „S tím nemají provozovatelé restaurací problém, ale nic to nevyřeší,“ upozorňuje Stárek.

S finálním návrhem zákona ministerstvo přijde během příštích týdnů.

Autor:

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Vydělat lze i na zdravotnictví, říká dvojka soukromé zdravotní péče u nás

Podnikatel Sotirios Zavalianis

V českém zdravotnictví se stále více angažují soukromí podnikatelé. Jedním z největších hráčů na tomto trhu je i Řek...

Pivovary Lobkowicz se vyhrabaly ze ztráty, loni vydělaly přes 80 milionů

Ilustrační snímek

Pivovary Lobkowicz Group se minulý rok dostaly z předloňské 106milionové ztráty do zisku 81,3 milionu korun. Tržby za...

Najdete na iDNES.cz