Voda, nápoj (c) profimedia.cz/corbis

Voda, nápoj (c) profimedia.cz/corbis - Voda, nápoje - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Voda z kohoutku porazila kojeneckou

  • 193
Mnoho lidí považuje balenou vodu z obchodu za kvalitnější a bezpečnější než vodu, kterou si doma natočí z kohoutku. Opak může být pravdou. Z vodovodu může téct lepší voda než ta, za kterou platíme mnohonásobně víc. Záleží na tom, na jaký vodovod jste napojeni a jakou balenou vodu si kupujete.

Pokud si vybíráte mezi těmi nejlevnějšími, můžete si domů přinést horší vodu, než která vám teče z vodovodního potrubí.

Prokázal to test, který posuzoval kvalitu vody z 13 různých vodovodů po celé republice a 13 nejlevnějších balených vod. Pro MF DNES ho zpracovala akreditovaná laboratoř Ecochem.

Kojenecké vody propadly
Zatímco všechny vzorky vody odebrané v regionálních redakcích z kohoutku vyhověly ve všech sledovaných parametrech, balená voda dopadla hůř: z třinácti tři nevyhovovaly vyhláškám.

A co je horší, dvě z nich byly určené pro přípravu kojenecké stravy.

Všechny tři - pitná voda Mince, kojenecká voda Bonny a pitná voda Trendy, určená pro přípravu kojenecké stravy - neuspěly kvůli mikrobiologickým hodnotám.

Předepsané limity překročily v takzvaných mikroorganismech kultivovatelných při 22 a 36 °C. "Nejsou to žádné patogenní mikroorganismy, z kterých by mohl člověk mít zdravotní potíže, nicméně jejich přítomnost svědčí o nějakém problému. Nejspíš se při balení do vody dostaly bakterie, které se pak mohou při špqtném skladování pomnožit," vysvětluje ředitel Ecochemu Luboš Holý.

Odborníky výsledky nepřekvapily
Dospělému zdravému člověku takové vody nijak neublíží, nicméně malé děti nebo citlivé osoby by mohly oslabit. "Je to hygienický parametr, který je limitován a měl by být dodržen," říká vedoucí laboratoří Zuzana Vrzáková, která analýzy vedla.

"Výsledky nás ani nepřekvapily. Očekávali jsme to ještě horší. Ze zkušeností víme, že pokud něco u balených vod nevyhovuje, tak jsou to právě tyto dva mikrobiologické ukazatele," říká Vrzáková. "Patogenní bakterie se ve vodách většinou neobjevují."

Levné vody jsou riziko
Tvrdit jednoznačně, že voda z kohoutků je lepší než voda balená, by bylo odvážné. Nezkoumali jsme všechny kohoutky po celé republice ani všechny balené vody na trhu, zaměřili jsme se jen na ty nejlevnější. S klidným svědomím však můžeme říct, že kupovat laciné vody se nevyplatí. Paradoxně na nich můžete prodělat.

Grafické výsledky testu
Testované balené vody
Kdo si kupuje balenou vodu, má na vybranou ze čtyř druhů. Může to být voda přírodní minerální, pramenitá, kojenecká nebo pitná. Zatímco první tři druhy pocházejí z podzemních zdrojů, balená pitná voda může být stáčena z jakéhokoliv zdroje, tedy i z veřejného vodovodu.

Domyšleno do krajnosti: může se stát, že si domů přinesete z obchodu tutéž vodu, která teče z vašeho domácího kohoutku. Poznatek, že voda, za kterou platíme v obchodě mnohonásobně víc než za vodu z kohoutku, nemusí být lepší, ba naopak, bude pro mnohé překvapením. Test však jasně prokázal, že voda z veřejných vodovodů je kvalitní.

"Metodika odběru vzorků z kohoutků byla všude stejná, vzorky se dopravovaly sice chladicím vozem, ale přece jen na velkou vzdálenost, přesto všech třináct vzorků bez rozdílu v analýzách uspělo,“ říká Vrzáková. Chuť chloru, kvůli které si mnozí lidé kupují balené vody, odstraníte, když vodu natočíte do lahve a dáte do lednice - chlor vyprchá.

,