Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Voda za dvacet let zdražila 70krát, v ceně už dohání Německo

  1:43aktualizováno  1:43
Voda v tuzemsku popírá všechny ekonomické teorie o volném trhu. Čím menší poptávka, tím vyšší cena. Lidé si totiž od ledna za vodu znovu připlatí a vodárny už mají viníka, jímž vysvětlují další posun ceny směrem nahoru. Krizi. Ceny vody v příštím roce v průměru vzrostou o pět až sedm procent.
Voda v Česku stojí už skoro stejně jako v Německu. Ilustrační foto

Voda v Česku stojí už skoro stejně jako v Německu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nejmenší růst čeká Pražany, kde voda zdraží jen o inflaci. Naopak například na severu Čech vodné a stočné dohromady pokoří hranici 70 korun a přiblíží se cenám vody v Německu. Každý Čech zaplatí v průměru za vodu ročně přes dva tisíce korun.

Ostatní energie mají přitom spíše zlevnit: dolů jde například cena plynu a elektřiny, zlevnit chtějí i některé teplárny. Vodárny vysvětlují zdražení tím, že klesá spotřeba, a musí tak své náklady rozpočítat na menší množství vody než dosud.

Omezování výroby či konec některých továren poznaly vodárenské společnosti rychle. Spotřeba vody dosud klesala každoročně téměř rovnoměrně, letos nabrala mnohem rychlejší směr.

"Dosud meziročně spotřeba klesala zhruba o procento, letos však o pět procent," tvrdí ředitelka Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (Sovak) Miloslava Melounová.

Proč tedy vodárny musí zdražovat? Jejich stálé náklady (např. platy zaměstnanců, údržba budov a zařízení) zůstávají stejné nebo rostou, avšak je nutné je rozpočítat na menší množství vody. Cena za jednotku tak paradoxně kvůli snížení spotřeby vody stoupá.

Děravým potrubím se ztratí pětina vody

Stálé náklady se podílejí na ceně vody z více než poloviny. Stouply i některé další položky: například povodí chtějí letos více peněz za odběr vody z řek a potoků. Vzroste také daň z přidané hodnoty, vodárny musí navíc ještě stále rozpočítávat do svých cen miliardy korun, které investují do výstavby nových čistíren, aby splnily evropské normy.

Ještě na začátku 90. let se platilo za kubík vody 80 haléřů a denní spotřeba na hlavu činila 170 litrů. Současná cena je 70násobná a spotřeba loni dosáhla nového dna – 94 litrů na hlavu. Letos lze očekávat další rekord.

proč voda zdražuje?

Více jak polovinu ceny vody tvoří například platy zaměstnanců vodáren či odpisy budov vodáren nebo čističek.

Tyto náklady se musí rozpočítat na menší množství vody a její cena za kubík tak každoročně stoupá.

Distribuce vody k zákazníkovi je také poměrně ztrátovou záležitostí - necelých dvacet procent jí kvůli zastaralému a děravému potrubí skončí v zemi.

"Spotřebiče s nízkou spotřebou vody jsou už na trhu naprosto běžné, takže je otázka, kam ještě může spotřeba vody klesat," vysvětluje Petr Bohuslávek, šéfredaktor odborného serveru Tzb-info.cz zaměřeného na energetiku.

Potenciál v úsporách však neleží na straně domácností, ale zejména u dodavatelů vody. Jejich potrubí je značně děravé a po cestě z vodárny k zákazníkovi se ztratí pětina vody.

Poradci na úspory energií potvrzují, že úspora vody ani nepatří mezi nejčastější dotazy zákazníků. Lidi spíše zajímá, jak ušetřit například na rozvodech teplé vody.

Na složenkách je stále víc

Malí spotřebitelé jsou pro vodárny klíčovými zákazníky, odebírajícími zhruba 70 procent veškeré produkce. I proto dávají vodárny značné částky do reklamní kampaně na vyšší spotřebu kohoutkové vody.
Pro domácnosti jsou však složenky za vodu čím dál výraznější položkou. Letos podíl vodného a stočného na nákladech na bydlení přesáhl sedm procent.

Spotřeba vody navíc klesá pomaleji, než roste její cena, a tak lidé mají na složenkách stále vyšší částky.

Cena vody je regulována státem, patří mezi takzvaně věcně usměrněné. Znamená to, že vodárny si nemohou dát do ceny vše, co si usmyslí, ale jen stanovené oprávněné náklady. Například odměny členům představenstva by tak tvorbu ceny ovlivňovat neměly.

"Dodržování cenového výměru je průběžně intenzivně kontrolováno z úrovně finančních ředitelství," říká mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Záleží na zdroji

Ministerstvo letos pravomocně udělilo čtyřem vodárnám pokutu za špatné nacenění vody. Jejich jména odmítá zatím sdělit, zveřejní je až na začátku příštího roku.

V ceně vod zůstávají velké rozdíly podle regionů. Podle Melounové to je dáno třeba tím, jaký zdroj vody vodárny využívají. "Pokud povrchový, tak je úprava vody dražší. Liší se hodně i poplatky jednotlivým povodím za odběr surové vody," dodala Melounová.

Cena vody v Česku už dokonce v některých oblastech dorovnala ceny v Německu. Například lidé na severu Čech zaplatí za tisíc litrů vody i se stočným 70 korun. V Žitavě, pár kilometrů za německými hranicemi, stojí kubík vody v přepočtu jen o pětikorunu více.

České vodovody si v minulých letech postupně rozdělili zahraniční giganti, kteří zásobují 70 procent zákazníků. Českého majitele mají zpravidla jen menší regionální společnosti, často ve vlastnictví obcí, které odmítají přejít pod velké firmy.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Pochybné eshopy zaplevelují český internet, využívají opuštěných domén

(Ilustrační snímek)

V Česku rychle přibývá rizikových internetových obchodů. Často vznikají na „opuštěných“ doménách s dobrou historií jako...

Končí další vysoký státní úředník, ředitelka pozemkového úřadu Maradová

Svatava Maradová, ředitelka Státního pozemkového úřadu

Ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu (SPÚ) Svatava Maradová v úterý prostřednictvím své mluvčí oznámila...

Levnější pivo, kadeřník i voda. Vláda chystá velké změny v DPH

(Ilustrační snímek)

Ministerstvo financí navrhuje největší balík změn daně z přidané hodnoty za poslední roky. Výrazné snížení daně z 21 na...

Najdete na iDNES.cz