Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vodní cesta z Ostravy k Baltu je reálná. Polákům se projekt líbí

  16:45aktualizováno  16:45
Pouhých šedesát kilometrů dělí Ostravu od posledního splavného úseku Odry, u jejíhož ústí je velký polský přístav Štětín i nově budovaný plynový terminál ve Swinoujscie. Na rozdíl od stovek kilometrů a obrovských nákladů na vybudování kanálu Labe-Odra-Dunaj je tento projekt uskutečnitelný v řádu let.

Ostrava je od posledního splavného úseku Odry vzdálená šedesát kilometrů (ilustrační snímek). | foto: Vodní koridor Dunaj - Odra - Labe

Štětín byl spolu s Hamburkem přístavem, v němž si v roce 1920 Československo vymohlo svoje vlastní, na sto let pronajaté území a plavba československých lodí po Odře až k moři nepodléhala kontrole německých úřadů. I dnes, přestože je Štětín polský a "český" přístav byl v padesátých letech vyměněn za pár kilometrů území v Krkonoších a jinde v pohraničí, je české zboží po polském největší obživou štětínského přístavu. Jenže se překládá místo na lodě na kamiony.

Stačilo by přitom málo: splavnit asi šedesát kilometrů Odry z polského přístavu Kozlí, kde končí splavná část tohoto polského veletoku, do Ostravy. Českému prezidentovi Miloši Zemanovi se podařilo k souhlasu s tímto projektem při své návštěvě na konci minulého týdne přesvědčit svého polského protějška Bronislawa Komorowského. "Chci, aby se Štětín stal vedle Hamburku jedním z českých přístavů," prohlásil v projevu před českými a polskými podnikateli Zeman.

Ostrava napojení k moři využije

O projektu jednal ve Varšavě v rámci české podnikatelské delegace i Jiří Skalický, šéf Ředitelství vodních cest ČR a místopředseda Asociace Dunaj-Odra-Labe. "S polskou stranou jsme diskutovali o potřebě výrazně zefektivnit vzájemnou spolupráci při přípravě oderské vodní cesty a vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe, které jsou významné pro rozvoj regionů Polské a České republiky. Zejména Ostravsko a přilehlý polský region u našich hranic získají výstavbou koridoru ekologicky příznivou dopravní cestu a mohutný impuls k ekonomickému růstu," uvedl Skalický pro server Naše voda.

"Polákům se tento záměr líbí," uvedl pro MF DNES jeden z účastníků  varšavských jednání. Právě firmy z Ostravska, které jen obtížně dostávají své rozměrné hutní výrobky ke svým zákazníkům po silnici, mají z české strany na realizaci propojení největší zájem. Trasa kanálu a regulované Odry je přitom už tři roky vytyčena a splavnění Odry až k české hranici má ve svých rozvojových plánech do roku 2020 i polské ministerstvo dopravy.

Větší šance na evropské peníze

"Fakt, že by se jednalo o mezinárodní projekt, na kterém by se společně podílelo Polsko a Česko, by mohl výrazně zvýšit šance na získání peněz z evropských fondů," uvedl k tomu pro iDNES.cz varšavský diplomat, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Sami Poláci sice v současnosti Odru od Kozlí směrem k české hranici nesplavňují, ale například nová přehrada v tomto úseku má vytvořen prostor pro vybudování plavebního kanálu. Na samotné Odře přitom v posledních letech probíhají poměrně rozsáhlé práce na úpravě koryta pro bezpečnou a stabilní nákladní lodní dopravu. 

Odra je dosud splavná až do přístavu Kozlí (modrá značka). Do Ostravy (červená značka) zbývá zhruba 60 kilometrů.

Odra je dosud splavná až do přístavu Kozlí (modrá značka). Do Ostravy (červená značka) zbývá zhruba 60 kilometrů.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...

Dispečeři z Prahy vyškolí kolegy z Malty. Kromě prestiže to i vynáší

Řízení letového provozu, operátor

Čeští řídící letového provozu získali další kontrakt na školení svých evropských kolegů. Po dispečerech z Bosny a...

Auta stojí... vlaky též. Dojíždění do Prahy zkomplikují rozkopané koleje

Snášení jižního železničního mostu hlavního vlakového nádraží v Plzni. (19....

Lidé dojíždějící po železnici do Prahy si letos budou muset vzít víc věcí na čtení. V hlavním městě a jeho okolí se...

Najdete na iDNES.cz