Vodní filtry je třeba vybírat s rozvahou

Zdá se vám, že je balená pitná voda drahá a ta z veřejné sítě vám nevoní ani nechutná? Pak nezbývá než si doma upravit stáčenou vodu vlastním filtrem.
Zdá se vám, že je balená pitná voda drahá a ta z veřejné sítě vám nevoní ani nechutná? Pak nezbývá než si doma upravit stáčenou vodu vlastním filtrem. Výsledkem bude pití chutnější a jen o pár haléřů dražší než přímo z kohoutku. Jen kvůli zdraví je však investice několika stovek až tří tisíc korun celkem zbytečná, protože ani voda z vodárny škodit nesmí.

Chuť vody uhlíkové filtry vylepší, protože z ní odstraní chlor a jeho sloučeniny. Nicméně takto upravená voda se pramenité ze zdroje hluboko pod zemí nevyrovná. Vybrat správné zařízení na úpravu vody však není jednoduché, protože ne každý filtr se hodí pro každou vodu. Velkou chybou je použít filtr pro městskou vodu k úpravě vody ze studně nebo do filtru na baterii napustit teplou vodu. ''Pak se filtr znehodnotí dříve, než by vydržel při správném užívání,'' říká Zdeněk Pospíchal z Ústavu ekologického inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Největší hrozbou pro vodní filtry jsou bakterie, které se rády množí na aktivním uhlí - nejčastější náplni těchto zařízení. ''Pokud jsou filtry bakteriostaticky ošetřeny stříbrným povlakem nebo měděnými a zinkovými pilinami, žádné nebezpečí nehrozí, protože všechny živé organismy v nich okamžitě hynou,'' navazuje brněnský odborník Zdeněk Pospíchal. Své tvrzení opírá o výsledky vlastních měření, za pravdu mu dávají také zkoušky běžných nádobových a bateriových filtrů, které zadal před dvěma lety spotřebitelský časopis Test (nemá s MF DNES nic společného) v ekologické laboratoři Peal. Důležité je udržovat filtry v čistotě a jejich náplně včas měnit. U levnějších zařízení to bývá už po třech týdnech, ale jsou i takové vložky, které vydrží déle než dva roky. ''Měnit náplně, až když má voda nepříjemnou chuť nebo zápach, je pozdě. Vyplatí se odhadnout podle informace od výrobce, jak dlouho se může vložka používat,'' doplňuje Zdeněk Pospíchal. Mnohé testy evropských spotřebitelských organizací prokázaly, že v běžném provozu domácnosti mohou filtry být zdrojem bakterií. Kvalitní vodní filtr se také pozná podle toho, jestli má omezený průtok vody. K tomu slouží tryska, která však u malých bateriových filtrů zpravidla chybí. Bez dostatečných informací o vodě, kterou je třeba upravit, i nabídce trhu bývá zákazník často ztracen, protože jen málo prodavačů dokáže v obchodech správně poradit a školení dealeři zase obvykle chtějí prodat za každou cenu. Navíc je třeba si dát pozor na podomní prodejce, kteří se snaží vnutit k úpravě pitné vody přístroje, jež vyrábějí vodu pro technické účely.

Druhy vodovodních filtrů

* nádobové filtry - pro vodu, z níž jsou cítit chlorované sloučeniny, nebo je voda přirozeně zbarvená dohněda až žlutozelena

* třetí kohoutky umístěné u dřezu nebo na vodovodní baterii - pro stejnou vodu jako nádobové filtry

* vsazené do potrubí - pro vodu nazrzlou od železa nebo manganu, která barví prádlo při praní nebo WC mísu při splachování

Podle čeho vybírat vodní filtr

* znát složení vody, která se bude upravovat
* dát přednost výrobkům s podrobným popisem účinků
* volit model s menším průtokem vody
* filtrační náplně by měly být ošetřeny proti bakteriím
* řídit se doporučením od výrobce