Dobrou zprávou pro zákazníky je, že platí čím dál méně za vodu, kterou nakonec vůbec nespotřebují. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Šetření vodou je u konce, narazilo na své limity. Voda podraží

  • 666
Dvacet let domácnosti utahovaly vodovodní kohoutky, loni s tím přestaly. Vodárny i státní úřady se shodují na tom, že víc už lidé s vodou šetřit nedokážou. Ceny vody příští rok navíc porostou, jejich výši teď vodárenské společnosti řeší a oznámí během prosince.

Dvě deci navíc – místo 87,1 litru na obyvatele a den 87,3 litru. I tak nenápadně může vypadat změna trendu, vodárny i státní úřady se však shodují, že víc už lidé s vodou šetřit nedokážou.

„Snižování spotřeby vody v domácnostech se v roce 2014 zastavilo a pravděpodobně již dosahuje limitů daných šetřením s vodou a využíváním úsporných spotřebičů,“ uvedlo ministerstvo životního prostředí ve zprávě o stavu životního prostředí, která řeší i to, kolik se u nás ročně spotřebuje vody.

Češi loni vytočili průměrně 87,3 litru pitné vody denně, vodárny dlouhodobě upozorňují, že taková spotřeba se už pohybuje na hraně hygienického minima. Na veřejné vodovody se u nás napojilo 94,2 procenta obyvatel.

Po letech slabých odběrů museli loni výrazně navýšit spotřebu i zemědělci, kterým jejich spotřeba meziročně stoupla o desetinu. Zpráva to vysvětluje teplým rokem 2014, letos ještě spotřeba dál kvůli suchu stoupla.

Dobrou zprávou pro zákazníky je, že platí čím dál méně za vodu, kterou nakonec vůbec nespotřebují. Klesá totiž ztrátovost vodovodního potrubí, loni se cestou z vodárny do kohoutku ztratilo 16,6 procenta celkového objemu vyrobené vody. Na každého obyvatele se tak ztratilo 26,5 litru vody. Na první pohled hrozivá čísla přestávají děsit v porovnání s minulostí – ještě v roce 2000 se ztrátovost pohybovala přes 25 procent.

Nové ceny budou známy v prosinci

S klesající spotřebou však kontrastují ceny za vodné a stočné, které loni pokračovaly v růstu.

„Na nárůst cen má kromě inflace vliv předimenzovaná vodovodní infrastruktura, která byla z velké části budována v dobách, kdy dosahovaly odběry mnohem větších hodnot, a tak fixní odpisy vodárenských společností při klesajících odběrech vody představují stále větší procento ceny vody,“ vysvětluje zpráva.

Ceny vody příští rok opět porostou, jejich výši teď vodárenské společnosti řeší a oznámí během prosince. Nedá se však čekat, že by někde voda zlevnila, maximálně se cena nepohne. Z velkých měst nové ceny oznámila zatím Plzeň, voda tam podraží o 0,4 procenta.

Stagnující spotřeba je patrná i na objemu vod, které protékají čistírnami odpadních vod. Na ně se rok od roku napojuje víc lidí, za 12 let stoupl počet Čechů připojených na kanalizaci zakončenou čistírnou ze 77,7 na 83,9 procenta všech obyvatel. „Meziroční zvyšování podílu obyvatel připojených na kanalizaci je v posledních letech pozvolné. Příčinou je skutečnost, že kanalizace i čistírny ve větších aglomeracích byly již z větší části vybudovány a postupně je potřeba pokrýt menší obce,“ uvádí zpráva.

Tip, jak ušetřit na vodě:

12. února 2015