Vodu bude Praze pumpovat Vivendi a Anglian Water

Veřejnou soutěž na dávku vody pro více než milion lidí v Praze a okolí oficiálně vyhrálo konsorcium Vivendi/Anglian Water. To získá prostřednictvím společnosti Prague Water CGE-AW 66 procent akcií Pražských vodovodů a kanalizací, které dosud vlastnil stát. Zároveň bude 34 procent akcií převedeno bezúplatně na Hlavní město Prahu. Fond národního majetku by měl podle soutěžní nabídky od vítěze inkasovat 6,1 miliardy korun. Konsorcium International Water s United Utilities nabídlo fondu 3,1 miliardy korun a francouzský Suez Lyonnaise des Eaux 2,6 miliardy korun.

Kolik se platí za vodu v  evropských městech přepočteno na koruny za m3

Berlín

63,88

Brusel

49,73

Vídeň

48,79

Bern

43,72

Londýn

    36,21

Amsterodam     

33,48

Lisabon

31,79

Paříž

28,55

Stockholm

25,09

Praha

14,73

Budapešť

10,47

Řím

9,05

Bratislava

6,63

Bukurešť

5,90

Oba neúspěšní účastníci dostanou zpět kauci ve výši 70 milionů Kč, kterou složili na důkaz vážného zájmu o koupi akcií na počátku soutěže.

Naplnilo se páteční doporučení komise pro privatizaci pražských vodovodů a kanalizací, která Vivendi a Anglian Water doporučila jednoznačně kvůli ceně.

Ta je vyšší více než odborníci i samotný fond při vyhlášení veřejné soutěže očekávali.

Privatizační komise se skládala ze zástupců fondu, ministerstva financí, zemědělství a životního prostředí, a byla doplněna dvěma členy pražského magistrátu.

Ti žádali o odložení rozhodnutí, což fond zamítl jako nereálnou a neoprávněnou žádost, pro kterou nejsou právní důvody.

"Problematika neoprávněného zdražování vody je řešena několika kontrolními mechanismy – počínaje zákonem o vodě, přes regulační instrumenty Ministerstva financí až po rozhodující vliv samotného města Prahy, na kterém záleží, zda navrhovanou výši ceny vodného a stočného schválí," uklidňuje obavy veřejnosti ze zdražování mluvčí Fondu národního majetku Jana Víšková.