Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Volání i internet mohou zlevnit

  1:00aktualizováno  1:00
Volání i připojení k internetu v Česku ještě může zlevňovat, neboť ve srovnání s Evropou se řadí k průměru. Naopak pravidelný měsíční poplatek za domácí telefonní linku je jeden z nejnižších. Vyplývá to ze srovnání cen velkých evropských operátorů.
Žena v telefonní budce

Žena v telefonní budce - Mladá žena telefonuje v budce. Ilustrační foto. | foto: Ondřej LitteraMF DNES

Ceny v EU totiž mají všeobecně tendenci se sbližovat.

V Česku může změnit ceny jediné rozhodnutí telekomunikačního úřadu, který má v nejbližší době nové sazby oznámit. Už několik týdnů se o budoucích cenách jedná.

Oficiálně nové ceny předseda telekomunikačního úřadu David Stádník nechce komentovat. "Ještě se na tom pracuje," říká pouze Stádník.

Telecom ceny nezměnil od roku 2002
Největší operátor Český Telecom regulované ceny nezměnil od roku 2002. Tehdy naposledy se s telekomunikačním úřadem dohodl. Loni kvůli nedokončenému jednání začal prosazovat své vlastní cenové programy, které regulaci nepodléhají. V nich zvýhodnil volání za vyšší měsíční poplatek.

Tak chtěl změnit i regulované ceny, což do této doby úřad povoloval. Telecom i úřad to vysvětlovaly "rebalancováním cen", tedy snižováním drahého volání a zvyšováním měsíčního poplatku.

Letos je podle lidí blízkých vyjednávání ve hře několik variant. Kromě zvýšení měsíčního poplatku a zlevnění volání se uvažuje také o zachování nebo snížení měsíčního paušálu, který nyní u nejrozšířenějšího programu Standard činí 383 korun. V takovém případě by se zřejmě snížil nebo zcela zmizel měsíční kredit na volné hovory.

Telecom si už spočítal, že při zvýšení poplatku by linku odhlásily statisíce lidí. Jenom loni se pevné linky zbavilo 200 tisíc lidí. O tom, že Telecom bojuje o udržení zákazníků, svědčí i nedávné zlevnění poplatku u programu Telefon Volno, kde je v ceně paušálu volání v časech mimo špičku. Loni na své nabídky Telecom ulovil 130 tisíc nových klientů.

Český Telecom se se svými cenami i poskytovanými službami pohybuje v evropském průměru. Nepočítáme-li však výši příjmů a životní úroveň v Česku a v Evropské unii. Zatímco měsíční poplatek má jeden z nejnižších v Evropě, volání je v některých případech až o polovinu dražší.

Například s novým majitelem Telecomu, španělskou Telefónikou, lze volat ve Velké Británii skoro o polovinu levněji. Francie má nejlevnější volání z pevné linky na mobil a Poláci mají výrazně levnější dálkové volání mimo špičku.

Stejně jako Telecom lákají na volné volání za měsíční poplatek operátoři ve většině Evropy. Nejde však o volání zadarmo, jak hlásá reklama.

"Za všechno se v té či oné podobě a formě platí. Jinak tomu není ani v případě hovorů zdarma od Českého Telecomu," upozorňuje nezávislý konzultant Jiří Peterka. Rozdíly v nabídkách jsou nejen v ceně, ale i v délce volného hovoru. Například v Británii je to hodina, v Česku polovina.

Autoři:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

Další z rubriky

Falešný „smažák“ či pangas místo candáta. Restaurace klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Podnikatelé roku se hledají i v regionech. Kde se zrodí vítěz?

V regionálním kole prestižní soutěže EY Podnikatel roku 2017 zvítězil Lubomír...

Nominace do devatenáctého ročníku soutěže EY Podnikatel roku odstartovaly i v jednotlivých krajích. Z regionálních...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Najdete na iDNES.cz