Více českých potravin na pulty obchodů, shodují se strany v programech

Vítězem nadcházejících voleb jsou potraviny s českou vlaječkou. Národní identitu, která prochází žaludkem, upevňuje ve svých programech většina partají. Shodu strany mohou najít také posílení boje proti suchu nebo větší ochrana půdy.
Reklama
Zákazníci Globusu mohou od října loňského roku využívat  samoobslužné...

Zákazníci Globusu mohou od října loňského roku využívat samoobslužné...

Potraviny jsou tématem, které rezonuje už delší dobu. Sílí s každým skandálem masa se salmonelou, nadmírou antibiotik, s nekvalitními dovozy nebo takzvanou dvojí kvalitou potravin. Z volebních programů je zřejmé, že se to nezmění ani s příští vládou, jídlo v nich má velký prostor.

Dvojí kvalitě zabrání jediná věta v zákoně, tvrdí ministr Jurečka

Po větších kontrolách potravin z dovozu volá ČSSD, hnutí ANO, KDU-ČSL i komunisté. Ruku v ruce s tím jde větší podpora lokálních českých zemědělců. Kvalitní a bezpečné potraviny bez větších detailů slibují i pravicové ODS a TOP 09. Sociální demokracie a TOP 09 chtějí otevřeně skoncovat s dvojí kvalitou jídla.

Rozdíly prokázalo několik testů, které srovnávaly stejné potraviny v Česku a Německu nebo na Slovensku a v Rakousku. „Je zapotřebí důrazně vyjednávat o stejné kvalitě potravin napříč celou Evropou, abychom nebyli jen odkladištěm nekvalitních potravin,“ hlásá v programu TOP 09. Lidovci svá hesla dvojí kvalitou nevyšperkovali, ale aktivní jsou ve věci také. V Evropské komisi prosazují jednoduchou změnu chystaného zákona o ochraně spotřebitele, která zaručí, že u vizuálně stejných výrobků bude i stejné složení (psali jsme zde).

Tématu levných a někdy nekvalitních dovozů se úzce dotýká i volání po soběstačnosti. Česko ji v řadě komodit postupně ztrácí, například ve vepřovém mase loni dosahovala 56 procent a dlouhodobě klesá.

Podpoříme malé podnikatele, slibují strany. Hitem voleb je osekání EET

Soběstačnost slibuje zvýšit ODS, KSČM i hnutí ANO, které ji dokonce považuje za bezpečnostní riziko. „Nesoběstačnost ve výrobě základních potravin vytváří velmi významné bezpečnostní riziko pro celý národ,“ stojí v programu. Řešením má být větší podpora vlády těchto komodit.

Reklama

„Soběstačnost vidím jako nejslabší téma. Je mantrou, o které se hodně mluví, ale nikdy se jí nedosáhne,“ namítá poradce Moneta Money Bank pro oblast zemědělství Mojmír Severin. Podle něj je téma liché, protože například mléka vyrobí producenti v České republice o třetinu více, než činí domácí spotřeba, nadbytek se exportuje a po zpracování na mléčné výrobky v zahraničí opět míří v kamionech zpět. Tím však Česko podle něj přichází o přidanou hodnotu. Nesoběstačná je ČR ve vepřovém a drůbežím mase, bramborách nebo v některém ovoci a zelenině.

Ochrana půdy

Letos vyschl i poslední, třetí přibický rybník. Na dně leží v zelené vodě mrtvé...

Letos vyschl i poslední, třetí přibický rybník. Na dně leží v zelené vodě mrtvé...

Ochrana vodních zdrojů a zemědělské půdy proti erozi patří mezi priority všech stran. Pole ztrácejí schopnost zadržovat cennou vodu, která odtéká pryč. Co s tím? Nápady začínají u investic do odbahňování rybníků a ochrany půdy, pokračují přes podporu chovů zvířat, které přinášejí cennou organickou hmotu do půdy, a jdou až k omezování pesticidů. ČSSD a Piráti mají políčeno na řepku. Žádají její omezení, resp. rovnou zastavení dotací. Blízkým tématem je ochrana půdy před vynětím pro jiné účely, například logistická centra.

Soběstačnost

Rajčata

Rajčata

Česká republika od liberalizace trhu postupně ztrácí soběstačnost v některých potravinách a zemědělských surovinách. Zatímco například v hovězím mase a mléce dosahuje výrazně přes sto procent a přebytky se exportují, v řadě potravin si musí Česko vypomoci dovozy.

Soběstační nejsme například ve vepřovém mase či vejcích. Zajištění soběstačnosti považuje za důležité KSČM, ČSSD, téma ale zmiňuje i ODS. Hnutí ANO nedostatek místních základních potravin dokonce považuje za bezpečnostní riziko pro celý národ. 

Kontrola potravin

Ilustrační snímek

(Ilustrační snímek)

Často skloňované téma kvality potravin se úzce dotýká posílení kontroly dovozů a podpory lokální produkce. Tímto směrem chce jít zejména ČSSD, která hodlá zavést „semaforové značení“ v obchodech, které odliší zdravé jídlo od nezdravého. KDU-ČSL slibuje pokračovat ve vytyčené linii a bude „neústupná“ v kontrolách zboží ze třetích zemí. Hnutí ANO chce zmobilizovat celníky, veterináře i policii, Piráti zase slibují zkrácení distribučních cest. Kvalitní potraviny slibuje bez detailů i TOP 09. KSČM žádá přísnější normy na kvalitu.

Citlivé komodity

V továrně otce a synů Hobžových se na brambůrky zpracovává pouze pět...

V továrně otce a synů Hobžových se na brambůrky zpracovává pouze pět...

Pěstitelé citlivých komodit se v minulých letech mohli spoléhat na vyšší dotace, protože v nějakém smyslu jejich produkce procházela krizí. Štědřeji stát podpořil škrobové a konzumní brambory, chmel, ovoce, zeleninu, cukrovku, bílkovinné plodiny, masná telata, dojnice, ovce a kozy. Loni v rámci podpory zemědělci získali 3,5 miliardy Kč. Navýšení plateb žádá hnutí ANO, o více peněz si v EU hodlá říci také KDU-ČSL. Pravicová TOP 09 chce podpořit (ilustrační snímek) včelařství a další ztrátové a obecně prospěšné aktivity, mezi něž patří i podhorské pastevectví.

Méně papírování

Ilustrační snímek

(ilustrační snímek)

Zemědělci jsou zatěžováni neúměrným papírováním, kontrolami a dodržováním všemožných norem. Kritiku, jež často zaznívá ze strany malých farmářů zastoupených v Asociaci soukromého zemědělství, přetavila ve volební téma zejména ODS. Občanští demokraté slibují odstranění byrokratických překážek, zrušení některých kontrol u malých zemědělských podniků, ale i část přísných pravidel pro uznání podpor těm, kteří pečují o krajinu, ale nepodnikají jako zemědělci.

Hnutí ANO chce spojit resorty zemědělství a životního prostředí.

Dvojí kvalita jídla

Test dvojí kvality potravin, které provedlo slovenské ministerstvo zemědělství.

Test dvojí kvality potravin, které provedlo slovenské ministerstvo zemědělství.

Tentýž výrobce dodával do českých obchodů stejný lančmít se separátem jako do Německa, kde však byl z masa. Testů, které dokládají, že jsou některé země šizeny na kvalitě jídla, bylo už několik a problém uznává i Evropská komise. S dvojí kvalitou slibuje ve svých programech skoncovat ČSSD a TOP 09, velkým tématem je to i pro lidovce. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) v dopise včera vyzval předsedu Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, aby problém vyřešil jednoduchou změnou zákona.

Reklama
Reklama
Reklama