Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Volby roztáčejí útraty, státu hrozí větší dluhy

  1:00aktualizováno  1:00
Hledat rok před volbami úspory v rozpočtu, to je jako hledat jehlu v kupce sena. Ministři chtějí raději více rozdávat, a Česku proto hrozí větší dluhy. Jasné slovo, kolik se bude příští rok utrácet a kde se na to vezme, musí říci vláda do měsíce.
Bohuslav Sobotka a Jiří Paroubek

Bohuslav Sobotka a Jiří Paroubek - Premiér Jiří Paroubek (vpravo) a ministr financí Bohuslav Sobotka v Poslanecké sněmovně, která se dopoledne chystá na hlasování o důvěře vládě. (13. května 2005) | foto: Michal DoležalČTK

Původní záměr snížit schodek rozpočtu k 70 miliardám zatím nevypadá z posledních prohlášení ministrů reálně.

Strážce financí Bohuslav Sobotka si proto tento týden pozval k jednání své kolegy, jejichž úřady proteče nejvíce peněz.

Chce si s nimi vyjasnit, kde je možné dosáhnout největších úspor, aby vláda splnila sliby, které dala Bruselu ohledně zadlužování.

Jen příští rok je nutné proti dnešku seškrtat 30 miliard korun. Bez nich nebude moci mít Česko ani za pět let euro.

"Pracujeme s několika variantami úspor," říká ministr financí Bohuslav Sobotka. Minulý týden v rozhovoru pro BBC připustil, že před volbami však bude těžké něco prosadit. Sobotka už to zažil několikrát, když vláda shodila ze stolu jeho předchozí návrhy. Ty nové se od nich moc lišit nebudou, protože tolik možností, kde šetřit, není.

"Nemohou mít všichni výjimku, že škrtat nebudou. Na Českém kartografickém ústavu se to neušetří," říká s nadsázkou náměstek ministra financí Eduard Janota. O deset miliard korun menší útraty měly přinést plošné škrty. Ty však odmítá nový premiér Jiří Paroubek, který chce, aby se uskrovnil jen někdo.

"To by ale někdo musel říci, že má nazbyt deset miliard, a to nikdo neřekne. Každý říká, že má málo," říká úředník obeznámený s přípravou rozpočtu.

Ministerstvo práci si také moc neuspořilo
Na úspory to nevypadá ani na ministerstvu práce, kterým projde nejvíce peněz na důchody, nemocenskou a sociální dávky. Z původně úsporného nového zákona o nemocenské, který má začít platit od poloviny příštího roku, se úspory vytratily.

Podobně to vypadá se změnami životního minima a s tím i všech sociálních dávek. K jejich snížení podle posledního návrhu nedojde, ale úředníci slibují, že ti, kdo se práci vyhýbají, se k nim budou dostávat hůře.

"Lze předpokládat jednorázové zvýšení nákladů, které však následně přinese úspory," říká mluvčí ministerstva práce Kateřina Beránková.

Vlastní minu si položil i Sobotka se svým návrhem na snížení daní pro rodiny s nižšími a středními příjmy. Ušlých deset miliard korun částečně nahradí vyšší daně z cigaret. O zbytek se má postarat čileji rostoucí ekonomika.

Ministrům se nechce ani do nepopulárního propouštění. To bylo naplánováno na tři roky dopředu a rok od roku jde pomaleji a s horším výsledkem. Nedostatek peněz na platy proto ministři řeší tím, že žádají o příspěvek z vládních rezerv. Letos už tak učinilo třeba školství.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...

Majitelé chat dosáhnou na dotace z Dešťovky, musí tam však trvale bydlet

Turnerova chata

O peníze na využívání dešťové vody v dotačním programu Dešťovka budou moci od října žádat i majitelé rekreačních...

Lesy ČR vyhlásí tendr 2019+, soutěží se o zakázky za více než miliardu

Lesníci z Lesů ČR ukázali přípravu lapáků na boj s kůrovcem.

Státní podnik Lesy České republiky vyhlásí ve středu tendr 2019+ na lesní práce a prodej dřeva. Tendr bude rozdělen na...Najdete na iDNES.cz