Všechno, co je ve smlouvě, musí zůstat v bytě

Pokud patří k vybavení bytu také třeba kuchyňská linka, sporák nebo kotel, musí za ně nájemník v bytě s regulovaným nájemným pronajímateli nejen platit, ale také ho v bytě při stěhování ponechat. Mnohdy však nájemníci ani netuší, co vlastně všechno do standardního vybavení bytu patří a co po nich tedy budou pracovníci správní firmy chtít. Dá se to zjistit podle takzvaného pasportu bytu či nájemní smlouvy. Tam je detailně popsáno vybavení bytu - například typ kuchyňské linky, počet vodovodních baterií, topidel, vestavěných skříní či měřičů vody.

Před předáním přijdou pracovníci správní firmy byt zkontrolovat. "Vybavení by mělo být v souladu s evidenčním listem a byt zase ve stavu, který odpovídá běžnému používání," říká místopředseda Sdružení na ochranu nájemníků Milan Taraba.

Co se stane, když něco z původního vybavení v bytě chybí?

"Když tam nebude například kuchyňská linka a její životnost přitom ještě neskončila, uhradí nájemce zůstatkovou hodnotu. Pokud půjde o linku, která je již splacena a po době životnosti, měla by být cena stanovena na symbolickou částku po dohodě," upřesňuje Milan Taraba.

Kontroluje se také příslušenství bytu, jako je půda či sklep. Pokud je vše v pořádku, nic stěhování nebrání.

Kdo se stěhuje, musí zajistit před stěhováním ještě vymalování bytu. Jinak to může být jen tehdy, když se s budoucím nájemcem či správcovskou firmou dohodne a vymalování mu zaplatí.

Pokud si někdo pořídil do bytu jiné vybavení a chce si ho vzít s sebou, musí tam vrátit to původní nebo sehnat někde podobné. Na změně standardního vybavení je však potřeba domluvit se s pronajímatelem bytu předem.

"Nájemníci si často neuvědomují, že vybavení mají jenom pronajaté a měli by se podle toho chovat. Jejich povinností je vždy předem požádat o povolení k jakékoli významnější úpravě bytu či výměně zařízení bytu, které je součástí vybavení uvedeného v nájemní smlouvě," uvádí správce několika domů v Praze Josef Till.

Za některé vybavení se platí zvláštní nájemné, a když si ho nájemník se souhlasem pronajímatele na své náklady vymění a pronajímatel si to původní vezme zpět, dál za ně nájemné platit nemusí.

Úspora sice není veliká, protože například za pronájem sporáku či kuchyňské linky starší patnácti let se platí deset korun měsíčně, ale lepší než platit za linku dál a používat přitom vlastní.

Milan Taraba doporučuje sepsat o předání bytu písemný protokol. Neměla by v něm chybět poznámka, že po předání bytu nebudou mít strany vůči sobě už žádné nároky.

"Jeho součástí by měla být také dohoda o způsobu rozúčtování záloh za služby spojené s užíváním bytu k datu předání, stav měřidel v bytě a podobně," radí Milan Taraba.

Za co se neplatí zvláštní nájemné

- vodovodní baterie
- umyvadla
- záchod
- vana
- sprcha
- infrazářič v koupelně
- odsavač par
- domácí telefon

Za co se platí zvláštní nájemné

- elektrický bojler
- topidla k vytápění bytu
- sporák
- kuchyňská linka
- vestavěné skříně
- průtokový ohřívač vody
- měřiče spotřeby vody

Pramen: komentář k vyhlášce ministerstva financí 176/1993