Drahé prostředky na mytí nejsou ekologičtější než ty levnější.

Drahé prostředky na mytí nejsou ekologičtější než ty levnější. | foto: Tefal

Všechny mycí prostředky jsou ekologické

  • 5
Mysleli jste si, že drahé ekologické prostředky na mytí nádobí jsou k životnímu prostředí ohleduplnější než ty běžné? Nejsou, všechny jsou stejně šetrné. Prokázal to společný test MF DNES a Ekolistu.

Pro někoho je při výběru prostředku na mytí nádobí důležitá cena, pro jiného fakt, že výrobek neškodí životnímu prostředí. Všem jistě záleží na tom, aby jeho prostředek dobře umyl nádobí. Který si tedy vybrat?

Odpověď zní: všechny se chovají k životnímu prostředí stejně ohleduplně, ale velké rozdíly jsou v mycí účinnosti. Některé přípravky jsou jen obarvená voda, jiné jsou „namíchány“ tak dobře, že špínu lehce zvládnou. Všechny si však nakonec se špinavým nádobím poradí, jen někdy je třeba do dřezu přidat pořádné množství.

Ve finále je tedy rozhodující informace, za kolik nádobí umyjete. A ta říká, že kdo se nechá zlákat jen nízkou cenou, může vlastně mýt nádobí draze. Ale mytí se prodaží i tomu, kdo si kupuje drahé ekologické prostředky, protože víc nádobí neumyjí. To vše prokázal test, který nechala udělat redakce MF DNES společně s ekologickou poradnou Zelená domácnost internetového deníku o životním prostředí Ekolist.cz. Utkalo se v něm dvacet prostředků – osm běžných a dvanáct těch, které se profilují jako ekologické.

Za korunu padesát, nebo za třiadvacet?
Sama pořizovací cena tedy nerozhoduje, mnohem více o efektivnosti prostředku vypovídá poměr mezi cenou a mycí účinností. Ten měl nejlepší Denk mit a Pur, z ekologických pak Myto Eco a Raj Extra. Úplně nejhorší byly čtyři ekologické zahraniční prostředky – Ulrich, Urterkram, Almacabio a Sodasan.

Denk mit umyje sto talířů za 1,50 koruny, Almacabio za 23 korun. Za tyhle peníze by se Denk mit vypořádal i se svatební hostinou, umyl by přesně 1533 talířů. A to už je rozdíl značný. Proto se Denk mit ze sítě drogerií DM stal vítězem testu. Výborně myje a je levný. Stejně dobré výsledky v mytí měla i ekologicky šetrná Celestina českého výrobce Missiva, tu však na pátou pozici odsunula vyšší cena.

Dobrá zpráva pro „zeleně“ smýšlející
Test přinesl překvapení pro laiky a dobrou zprávu pro všechny lidi s ekologickým myšlením: „ekologické“ prostředky se neliší od těch běžných, všechny jsou snadno biologicky rozložitelné. Za takové jsou považovány prostředky, které se do 28 dní rozloží minimálně z 60 procent. A tuto podmínku splnily úplně všechny.

"Byl jsem překvapen, že všechny prostředky dopadly tak dobře a že mezi nimi není rozdíl,“ říká Vladimír Sýkora z Ústavu technologie vody a prostředí Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, který zkoušku biologické rozložitelnosti vedl.

"Z ekologického pohledu jsou všechny vzorky vhodné, všechny jsou snadno rozložitelné.“ Znamená to, že běžný biologický čistírenský proces je rozloží na oxid uhličitý a vodu. Ve vodě, která z čističky odtéká, po sobě nezanechají žádné stopy.

Neznamená to však automaticky, že by si všechny prostředky zasloužily známku Ekologicky šetrný výrobek. Tu uděluje ministerstvo životního prostředí výrobkům, které jsou v průběhu celého životního cyklu šetrnější nejen k životnímu prostředí, ale i ke zdraví spotřebitele. Musí projít i takzvanými testy ekotoxicity, které určují, jak se chovají k rybám, řasám nebo dafniím.

"Na základě výsledků biologické rozložitelnosti se však dá předpokládat, že by nebyly významné rozdíly ani v ekotoxicitě,“ dodává Sýkora.

Nedržte se návodů
Test přinesl ještě jedno zjištění. Kdo by chtěl postupovat podle doporučení výrobce, moc toho neumyje. Ukázala to první zkouška, při níž se prostředky dávkovaly podle návodu na obale.

Proto se konala ještě další zkouška, která lépe vypovídá o tom, jak si prostředky poradí s horou špinavého nádobí. Při ní se dávkovalo podle obsahu sušiny.

"Množství sušiny by mělo prakticky odpovídat množství účinných látek v saponátu a slouží jako vodítko pro správné dávkování prostředku,“ vysvětluje David Nedoma ze Zkušebního ústavu lehkého průmyslu v Praze, který vedl zkoušky mycí účinnosti.

A tentokrát byly výsledky úplně jiné, mnozí výrobci totiž dávkování podhodnocují, uvádějí menší množství, než je k mytí skutečně třeba. Například Harmony umyl při doporučeném dávkování jen tři talíře, při dávkování podle sušiny jich umyl dvanáct. Některé výrobky mají dávkování jen velmi neurčité (pár kapek, 2 ml na rodinnou dávku nádobí), jiné ho neuvádějí vůbec.

 Za kolik umyje 100 talířů
 Prostředek  Cena v Kč
Denk mit  1,50
Raj Extra  3,18
Pur  3,92
Harmony  4,00
Myto Eco  4,09
Usus  4,57
Lena  4,73
Jar  4,85
Frosch  4,90
Celestina  6,08
Tomík  6,30
Cif  7,25
Ecover  8,50
Sonett  9,09
DonGemini  9,30
Urtekram 10,54
Dish & Care 11,33
Ulrich 17,58
Sodasan 19,50
Almacabio 23,00
Poznámka:  ceny jsou v Kč, vycházejí z výsledku zkoušek


O testu


Společný test MF DNES a ekologické poradny Zelená domácnost (www.zelenadomacnost.cz), jež je součástí internetového deníku Ekolist.cz a tištěného měsíčníku Ekolist, byl financován z rozpočtu MF DNES a z grantu Evropské unie.

Tento test byl vytvořen za finanční pomoci Evropské unie. Za jeho výsledky a obsah je výhradně zodpovědná MF DNES a Ekolist a nelze jej považovat za názor Evropské unie. 


,

Prémiové testy