Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vsetínsko zasáhla masivní vlna propouštění

  10:43aktualizováno  10:43
Mimořádně těžký rok prožívají zaměstnanci meziříčské společnosti STV Glass, která vyrábí skleněné díly pro televizní i počítačové monitory. Firma podruhé ve velmi krátké době propouští. O práci přijde více než dvě stě padesát dělníků.
Nezaměstnanost, práce

Nezaměstnanost, práce | foto: Profimedia.cz

Zatímco v létě společnost STV Glass pouze redukovala počet lidí, teď dokonce definitivně ruší celou výrobu klasických televizních obrazovek.Zaměstnání budou hledat jen velmi těžce, Vsetínsko totiž postihla v posledních měsících nebývalá vlna propouštění.

Výpovědi dělníkům předali manažeři ratibořské firmy ZPS Prefix, stejně dopadlo i více než sto třicet zaměstnanců vsetínské společnosti Ipek a tři stovky sklářů z Karolinky. Více než sto dvacet lidí opustilo Loanu Rožnov, zkrachovala i halenkovská nábytkářská firma NTB, která zaměstnávala padesát lidí.

Společnost SVT Glass ústy předsedy představenstva Jörga Hurtze konstatovala, že vysokému tlaku konkurence již nelze čelit žádnými úspornými opatřeními. Ve firmě zůstane i nadále 140 zaměstnanců. Společnost se bude soustředit na druhovýrobní zpracování obrazovek.

"Pokračování ve výrobě by znamenalo trvalé těžké ztráty z důvodu nedostatku vytížení, zákazníci upřednostňují ploché a plazmové obrazovky. Proto jsme se rozhodli v průběhu příštích čtyř měsíců uzavřít horkou výrobu," uvedl předseda představenstva STV Glass Jörg Hurtz.

Výrobu televizí ohrožují Číňané
Výrazný pokles v prodeji televizorů na evropských trzích postihl i další tuzemské výrobce. Problémy má LG Phillips Displays v Hranicích na Moravě i rožnovská firma TCT. "Odbytové problémy způsobují také čínští producenti, kteří své vývozy do Evropy stále zvyšují," uvedl už před časem mluvčí TCT Karel Petrželka.

Nemile zaskočeni byli zprávou o propouštění radní města. "Ukazuje se, že úkol radnice vytvořit prostředí podporující vznik nových pracovních míst patří k nejdůležitějším," řekl místostarosta Meziříčí Bohdan Mikušek.

Město je připraveno spolupracovat s firmou při hledání možností uplatnění propuštěných zaměstnanců.

"Naději vidím v probíhajícím jednání o vstupu významného investora do Průmyslové zóny Lešná. Bývalí pracovníci STV Glass by podle jeho slov mohli nalézt uplatnění také ve společnosti CIE Chequia, která chce v průmyslové zóně v létě příštího roku otevřít závod na výrobu automobilových součástek. Jejich kvalifikace je pro využití v nové továrně velmi vhodná a využitelná," uzavřel místostarosta.

Další propouštění už se nechystá
Propouštění podle vedoucího odboru trhu práce Úřadu práce ve Vsetíně Stanislava Rudolfa nemusí mít na míru nezaměstnanosti v okrese drtivý dopad. "Zatím nemám konkrétní jmenný seznam propouštěných, takže nevím, odkud tito dělníci jsou a tedy v jakém mikroregionu Vsetínska se vlna propouštění projeví nejvíce. Snad se to rozmělní," věří Stanislav Rudolf.

Míra nezaměstnanosti v okrese byla na konci srpna těsně pod hranicí 10,5 procenta. "Výpovědi lidem v STV Glass doběhnou až na konci ledna, kdy obvykle evidujeme zvýšený počet uchazečů o práci. Spíše bych případný nárůst viděl o desetiny, rozhodně by nemělo jít o procenta," upozornil Stanislav Rudolf. 

Žádné další hromadné propouštění by se na Vsetínsku podle jeho slov v příštích měsících konat nemělo. "Firmy mají ze zákona v případě hromadného propouštění ohlašovací povinnost a my o ničem takovém žádné informace nemáme," dodal Rudolf.

Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Najdete na iDNES.cz