Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vsetínsko zasáhla masivní vlna propouštění

  10:43aktualizováno  10:43
Mimořádně těžký rok prožívají zaměstnanci meziříčské společnosti STV Glass, která vyrábí skleněné díly pro televizní i počítačové monitory. Firma podruhé ve velmi krátké době propouští. O práci přijde více než dvě stě padesát dělníků.
Nezaměstnanost, práce

Nezaměstnanost, práce | foto: Profimedia.cz

Zatímco v létě společnost STV Glass pouze redukovala počet lidí, teď dokonce definitivně ruší celou výrobu klasických televizních obrazovek.Zaměstnání budou hledat jen velmi těžce, Vsetínsko totiž postihla v posledních měsících nebývalá vlna propouštění.

Výpovědi dělníkům předali manažeři ratibořské firmy ZPS Prefix, stejně dopadlo i více než sto třicet zaměstnanců vsetínské společnosti Ipek a tři stovky sklářů z Karolinky. Více než sto dvacet lidí opustilo Loanu Rožnov, zkrachovala i halenkovská nábytkářská firma NTB, která zaměstnávala padesát lidí.

Společnost SVT Glass ústy předsedy představenstva Jörga Hurtze konstatovala, že vysokému tlaku konkurence již nelze čelit žádnými úspornými opatřeními. Ve firmě zůstane i nadále 140 zaměstnanců. Společnost se bude soustředit na druhovýrobní zpracování obrazovek.

"Pokračování ve výrobě by znamenalo trvalé těžké ztráty z důvodu nedostatku vytížení, zákazníci upřednostňují ploché a plazmové obrazovky. Proto jsme se rozhodli v průběhu příštích čtyř měsíců uzavřít horkou výrobu," uvedl předseda představenstva STV Glass Jörg Hurtz.

Výrobu televizí ohrožují Číňané
Výrazný pokles v prodeji televizorů na evropských trzích postihl i další tuzemské výrobce. Problémy má LG Phillips Displays v Hranicích na Moravě i rožnovská firma TCT. "Odbytové problémy způsobují také čínští producenti, kteří své vývozy do Evropy stále zvyšují," uvedl už před časem mluvčí TCT Karel Petrželka.

Nemile zaskočeni byli zprávou o propouštění radní města. "Ukazuje se, že úkol radnice vytvořit prostředí podporující vznik nových pracovních míst patří k nejdůležitějším," řekl místostarosta Meziříčí Bohdan Mikušek.

Město je připraveno spolupracovat s firmou při hledání možností uplatnění propuštěných zaměstnanců.

"Naději vidím v probíhajícím jednání o vstupu významného investora do Průmyslové zóny Lešná. Bývalí pracovníci STV Glass by podle jeho slov mohli nalézt uplatnění také ve společnosti CIE Chequia, která chce v průmyslové zóně v létě příštího roku otevřít závod na výrobu automobilových součástek. Jejich kvalifikace je pro využití v nové továrně velmi vhodná a využitelná," uzavřel místostarosta.

Další propouštění už se nechystá
Propouštění podle vedoucího odboru trhu práce Úřadu práce ve Vsetíně Stanislava Rudolfa nemusí mít na míru nezaměstnanosti v okrese drtivý dopad. "Zatím nemám konkrétní jmenný seznam propouštěných, takže nevím, odkud tito dělníci jsou a tedy v jakém mikroregionu Vsetínska se vlna propouštění projeví nejvíce. Snad se to rozmělní," věří Stanislav Rudolf.

Míra nezaměstnanosti v okrese byla na konci srpna těsně pod hranicí 10,5 procenta. "Výpovědi lidem v STV Glass doběhnou až na konci ledna, kdy obvykle evidujeme zvýšený počet uchazečů o práci. Spíše bych případný nárůst viděl o desetiny, rozhodně by nemělo jít o procenta," upozornil Stanislav Rudolf. 

Žádné další hromadné propouštění by se na Vsetínsku podle jeho slov v příštích měsících konat nemělo. "Firmy mají ze zákona v případě hromadného propouštění ohlašovací povinnost a my o ničem takovém žádné informace nemáme," dodal Rudolf.

Autor:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Najdete na iDNES.cz