Bizarní souboj na železnici: všichni chtějí být národním dopravcem

  17:27aktualizováno  17:27
Úřad průmyslového vlastnictví čeká řešení zajímavého právního sporu tří železničních dopravců. Označení Národní dopravce chtějí totiž po státních Českých drahách používat i dva soukromí dopravci.

Největší železniční dopravci v Česku. České dráhy, RegioJet a Leo Express. | foto: iDNES.cz

Po RegioJetu si jako poslední podal návrh o zápis ochranné známky národního dopravce i Leo Express. Ten rovnou žádá i o ochrannou známku, kde se označuje jako mezinárodní dopravce.

„České dráhy se registrací tohoto označení snaží vyvolat mylný dojem, že se s ochrannou známkou Národní dopravce pojí nějaké výlučné právo a postavení. To je na otevřeném trhu naprostý nesmysl,“ řekl zakladatel a šéf Leo Express Leo Novotný.

A proč jeho firma žádá i o ochrannou známku Mezinárodní dopravce? „Je to samozřejmě recese. Nechceme se předhánět v ochranných známkách, legislativních označeních a diskuzích, kdo je víc národní dopravce,“ dodal Novotný.

I RegioJet argumentuje podobně jako Leo Express: „Celá ta věc je od začátku absurdní. Bohužel České dráhy začaly toto označení používat s cílem prosadit si jakousi vedoucí úlohu na otevřeném trhu, což je nepřípustné. Jsou pouze státem vlastněný dopravce, nikoli dopravce, který by měl mít jakoukoli preferenci,“ řekl mluvčí firmy Aleš Ondrůj.

Označení Národní dopravce používají České dráhy i v nové reklamě:

Leo Express však už v minulosti o Českých drahách jako o národním dopravci mluvil. Například v roce 2012 v pořadu Hyde Park v České televizi použil Novotný spojení národní dopravce ve spojitosti s Českými drahami, v listopadu roku 2013 označuje národním dopravcem České dráhy ve své tiskové zprávě. Samotné České dráhy odmítly snahy konkurence o registraci ochranné známky komentovat.

Každá z firem si u Úřadu průmyslového vlastnictví žádá o registraci nepatrně odlišné ochranné známky. České dráhy chtějí přímo označení „Národní dopravce“, RegioJet si žádá o označení „RegioJet národní dopravce“ a „RegioJet Student Agency váš národní dopravce“. Leo Express si žádá o spojení „Leo Express Národní dopravce“.

Pokud by všichni zažádali o stejnou ochrannou známku, měl by v řízení přednost ten, kdo podal žádost první, což byly v tomto případě České dráhy.

Podle Ivy Koutné, ředitelky odboru ochranných známek Úřadu průmyslového vlastnictví se o každé přihlášce vede samostatné správní řízení, jehož výsledkem je buď zápis, nebo zamítnutí ochranné známky. „Platí tedy, že o každé pozdější přihlášce se shodným označením se rozhodne vždy až poté, s jakým výsledkem skončí řízení o zápisu přihlášky starší,“ řekla Koutná.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Konec Zátopků v drážní flotile. Ťok chce vrátit problémové mašiny

Lokomotiva Škoda  Š 109E na zkušebním okruhu VUZ

Ministr dopravy Dan Ťok může dovršit fiasko škodováckých lokomotiv Emil Zátopek. Doporučuje, aby stroj, který provází...

Obce a kraje si samy rozhodnou, na kterých jedničkách budou vybírat mýto

Ilustrační snímek

Kraje a obce budou rozhodovat o tom, na kterých konkrétních úsecích silnic prvních tříd budou od roku 2020 platit...

Na koleje se vrací legendární Vindobona. České dráhy upravují názvy spojů

Vindobona, motorový vůz řady 854

V roce 2019 přibude v jízdním řádu více jednotných názvů vlakových linek. Ty nahradí doposud odlišná pojmenování...Najdete na iDNES.cz