Vstup do EU zchladí trh s byty

  • 110
Snad s žádným jiným trhem nehýbe očekávaný vstup Česka do Evropské unie tolik jako s trhem nemovitostí. Odborníci na bydlení už dlouho upozorňují, že trh ovládla nákupní horečka, ze které se Češi vyléčí až poté, co se stanou obyvateli sjednocené Evropy.

"Možná pak někteří budou zklamáni, až zjistí, že byty, které koupili, tou dobou půjdou s cenou dolů. Očekávání v souvislosti se vstupem, která teď vládnou na trhu, jsou přemrštěná," říká Matěj Havlín z 1. Realitní a Investiční společnosti.

Vstup do EU by tak mohl přinést na český trh s byty vystřízlivění podobně, jako to zažilo Španělsko či Portugalsko. "Ceny v Praze jsou mnohdy nepřiměřeně vysoké a lze očekávat jejich pokles," souhlasí Jiří Pácal z Central Europe Holding.

Ani strach z toho, že cizinci po vstupu do EU skoupí české nemovitosti, není podle odborníků opodstatněný. Cestu k českým nemovitostem si přes prostředníky našli už dávno, žádný šok tedy není na obzoru. 

Unie Čechy o nemovitosti nepřipraví
Z nákupní horečky, která momentálně mezi Čechy vrcholí na trhu s bydlením, by se dalo usuzovat, že na české nemovitosti mají políčeno hordy koupěchtivých Evropanů. Žádné "nájezdy" kupců realit se však po vstupu Česka do Evropské unie čekat nedají.

Shodují se na tom odborníci, kteří s nemovitostmi obchodují, i úředníci, kteří speciálně pro tuto oblast vyjednali s Bruselem ochrannou bariéru, kterou postavili mezi občany unie a české domy a byty.

"Po vstupu budeme mít přechodné období pěti let, po které si tu budou moci nemovitost k bydlení koupit jen občané EU, kteří tu mají trvalý pobyt," říká mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Dimun. Zemědělskou půdu a lesy dokonce cizinci nebudou smět vůbec kupovat sedm a možná až deset let.

I on však připouští, že jde vlastně o fiktivní překážku, jež má hlavně uklidnit Čechy, kteří se obávají kupní síly západních sousedů. Na způsobu, kterým se cizinci už léta dostávají k českým nemovitostem, ani vstup do unie nic nezmění. Dělají to buď přes české prostředníky, nebo přes firmu založenou v tuzemsku.

"Ten, kdo tu chce vlastnit dům či byt, už si jej koupil. Čekáme spíš, že byty na severu Čech začnou lákat Poláky. Pro ně budou po vstupu platit stejné podmínky jako pro občany členských zemí EU," dodává.

Cenová bublina splaskne
Cestu, kterou si cizinci našli k českým nemovitostem, uznávají i místní banky. Přímo pro tyto klienty vymyslely produkt s názvem "Hypotéka pro cizince". I lidé z realitní branže tvrdí, že vstup do EU přinese přesný opak toho, co Češi čekají: pokles cen.

S výjimkou lukrativních lokalit ve velkých městech, jejichž cena se udrží, či poroste dál. To samé se odehrálo ve Španělsku a Portugalsku, které se staly členy EU v roce 1986.

ČTĚTE TAKÉ

Nájmy a nemovitosti
Zájem o kanceláře

"Na trhu teď vládne šílenství. Například stejné byty v Roztokách u Prahy, které se ještě před třemi roky prodávaly za 22 tisíc korun za metr čtvereční, se nyní nabízejí za 45 tisíc. Tohle nemůže dál pokračovat. Přijde pokles cen. Boom, který teď vrcholí, podle mě do roka odezní," myslí si Matěj Havlín z 1. Realitní a Investiční společnosti.

Upozorňuje zároveň, že po vstupu do EU by měly vymizet další anomálie, které neprospívají realitnímu trhu: pomalé zápisy do katastrů nemovitostí, pronajímání bytů načerno a daňové úniky z takových příjmů. "Tohle si Evropa pohlídá," tvrdí.

V Evropě se staví dráž
Daleko větší dopad na trh s nemovitostmi určenými k bydlení než blížící se vstup do unie má vláda a její bytová politika. A samozřejmě také to, jaké změny nemovitostem přinese plánovaná daňová reforma. "Každý člen EU má svou bytovou politiku. Evropa nás sice kritizuje za plošnou regulaci nájemného, ale zakázat ji nemůže," říká Dimun.

Více informací o hypotékách
ZÍSKÁTE ZDE
Právníci, kteří na trhu nemovitostí působí, ještě upozorňují na to, že Češi by měli vědět, že vstupem do Evropy se nevyhneme nárůstu cen stavebních prací. Ale i tady má Česko výjimku. "Až do konce roku 2007 budeme smět stavební práce pro účely bydlení řadit do nižší, pětiprocentní sazby daně z přidané hodnoty," říká Karel Zuska z advokátní kanceláře Holec Partners.