Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zmatky a všude účtenky. Rakousko si zvyká na elektronickou evidenci tržeb

  4:49aktualizováno  4:49
V Rakousku od ledna platí elektronická evidence tržeb, kterou chce ministr financí Andrej Babiš zavést i v České republice. Ačkoli jsou tamní pravidla volnější, než se plánuje u nás, novinku provázejí zmatky, diskuse a dohady. Na neúměrnou zátěž si někteří živnostníci dokonce stěžovali u rakouského ústavního soudu.
Ministerstvo financí se na kontrolu toho, zda si zákazníci berou účtenky, nezaměřuje. Lidem ani nehrozí pokuta.

Ministerstvo financí se na kontrolu toho, zda si zákazníci berou účtenky, nezaměřuje. Lidem ani nehrozí pokuta. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Nevole obchodníků, strach z velké administrativní zátěže i stížnost k Ústavnímu soudu. Podobné situace jako v Česku provázely Rakušany při debatách o zavedení elektronické evidence tržeb.

Na rozdíl od Česka nejsou Rakušané vůči podnikatelům ohledně novinky tak nároční. Nové pokladny, kterých bude podle odhadů ministerstva financí v Rakousku potřeba asi 140 tisíc, nemusí být v on-line režimu. Zákon, jenž nařizuje povinnost pořídit si registrační pokladnu každému podnikateli s ročním obratem přesahujícím 15 tisíc eur (asi 400 tisíc korun), loni schválila koaliční vláda sociálních demokratů a lidovců. Oficiálně platí od ledna letošního roku.

Cíl je podobný, s jakým v Česku zákon prosazuje ministr financí Andrej Babiš (ANO) – zlepšit výběr daní. Vídeňští politici věří, že se jim opatřením podaří do státní kasy vybrat ročně o 900 milionů eur víc.

„Bojujeme proti podvodům a zároveň tím zajistíme spravedlivou hospodářskou soutěž,“ objasnil pro iDNES.cz mluvčí rakouského ministerstva financí Johannes Pasquali.

Farmáři a taxikáři

Nákup nové registrační pokladny se netýká prodejců, jejichž obchod se nenachází v trvale uzavřených prostorách. Tržby těchto městských trhovců nebo farmářů ale nesmějí přesáhnout hranici 30 tisíc eur, jinak do systému elektronické evidence taktéž spadají.

Taxikáři naopak výjimku nedostali. „Náklady se mi tím neúměrně zvýší. Ještě nevím, zda to ustojím. Po Vídni jezdí desítky koňských kočárů, které nic evidovat nemusí a přitom podvádějí, zatímco my na to doplácíme,“ postěžoval si český taxikář Vladimír Marek, který v Rakousku podniká patnáct let.

Proti zákonu také výrazně protestovala tamní hospodářská komora. Ta se obává zejména dopadu systému na menší restaurace a hospody.

Na neúměrnou zátěž si někteří živnostníci dokonce stěžovali u rakouského ústavního soudu. Ten však v polovině března rozhodl, že platný zákon není v rozporu s ústavou. „Nedochází zde k žádnému zásahu do svobody podnikání. Registrační pokladny jsou naopak ve veřejném zájmu, protože snižují možnosti manipulace s informacemi o příjmech a výdajích,“ zaznělo v rozhodnutí soudu.

Podnikatelé soudní verdikt částečně přivítali. Soud totiž platnost zákona odsunul z ledna až na květen. Původně se měla pokladní povinnost týkat všech, kteří patnáctitisícový limit přesáhli už loni. Podle soudu však nelze vycházet z tržeb z doby, kdy zákon ještě neplatil. Ve výsledku se ale nic nemění. Každý, kdo v prvních čtyřech měsících roku 2016 poměrným způsobem překročí stanovený limit, pokladnu bude muset prvního května mít. Jinak budou následovat pokuty až ve výši 135 tisíc korun.

Povinné převzetí bez kontrol

Na rakouský finanční úřad se informace nebudou odesílat nepřetržitě, budou se ukládat do paměti pokladen. Odtud si je úředníci vyzvednou a zkontrolují, zda účtování proběhlo podle zákona. Podnikatelé tak nebudou muset hradit přenos každé účtenky on-line, čehož se obávají jejich čeští kolegové.

Systém, který vláda Bohuslava Sobotky prosadila, totiž odpovídá chorvatskému modelu. A ten nepřetržité připojení po obchodnících vyžaduje. Na druhou stranu však v Rakousku nikdo neví, kdy přesně se do pokladen bude moci finanční úřad připojit.

„O tom, kdy bude kontrola přicházet, nám nikdo nic neřekl a v podstatě žijeme v nevědomosti. Netuším ani, jestli nám to aspoň oznámí předem,“ konstatovala prodejkyně domácích potřeb Karina Pechová z Poysdorfu, která se na pořízení pokladny teprve chystá.

Novinka se týká i zákazníků včetně cizinců. Ti si od prodejců musí převzít každou vytisknutou účtenku a uchovat ji do doby, než obchod opustí. Před prodejnou by tak teoreticky měli být schopni doklad na vyžádání předložit ke kontrole.

Jak se ale v prvních měsících platnosti zákona ukázalo, ministerstvo zákazníky kontrolovat nehodlá. „Ke kontrolám nedochází a docházet nebude, lidem nehrozí ani žádné sankce. Naším záměrem je zapojit zákazníky do celého procesu tak, aby se předcházelo daňovým únikům,“ dodal mluvčí ministerstva Pasquali.

Archivní video: Podívejte se, jak můžou vypadat účtenky EET:

Autor:Nejčtenější

Železnici hrozí chaos. Vláda zaskočila dopravce jízdným zdarma

(ilustrační snímek)

Plán vlády Andreje Babiše s bezplatným nebo téměř bezplatným jízdným na železnici pro studenty a seniory zaskočil...

Destabilizoval chod agentury a končí. Ministr odvolal šéfa CzechInvestu

Šéf CzechInvestu Karel Kučera

Ministr průmyslu Tomáš Hüner odvolal generálního ředitele vládní agentury na podporu podnikání CzechInvest Karla...Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Vlaky zdarma na Slovensku: jsou přecpané, penzisté si připlácejí 1. třídu

Vlaky slovenské železniční společnosti ZSSK

Slovensko zavedlo bezplatné jízdné pro žáky, studenty a seniory už v roce 2014. A doteď toto rozhodnutí budí emoce....

Další z rubriky

Amazon nás mačká jako citrony, říkají Francouzi. Vláda podává žalobu

Západní vstup do haly byl v den slavnostního otevření nazdoben prapory i...

Francouzská vláda podala k pařížskému obchodnímu soudu žalobu na amerického internetového prodejce Amazon. Za zneužití...

Novým pánem eura je Mário Centeno. Povede euroskupinu příští dva roky

Portugalský ministr financí Mario Centeno pózuje se šálou na jednání v Bruselu

Portugalský ministr financí Mário Centeno vystřídá od 13. ledna v čele euroskupiny jejího nynějšího šéfa Jeroena...

Estonsko na špici evropské digitalizace. Nově zvažuje vlastní kryptoměnu

Ilustrační foto

Estonsko jako první země v Evropě zvažuje, že zavede vlastní kryptoměnu. Takzvaný estcoin má být určen hlavně cizincům,...

Najdete na iDNES.cz