Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyberte si nejlepší opalovací přípravek

  11:00aktualizováno  11:00
Kdo se chce zdravě opalovat, měl by si umět vybrat z velké nabídky opalovacích prostředků ten správný. Obchody nabízejí výrobky, které chrání pokožku před sluncem, v několika formách: jako mléka, krémy, spreje, vody nebo oleje.
Opalování - (c) profimedia.cz/corbis

Opalování - (c) profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Mléka příjemně zvlhčují kůži, patří mezi nejoblíbenější a nejprodávanější. Krémy jsou hutnější, prostředky ve spreji mají jemnější konzistenci a velmi snadno se nanášejí.

Opalovací vody se lehce roztírají, ale namazaná vrstva není nikdy tak silná, jakou je možné docílit u krému; hodí se tedy pro tělo již opálené.

Podle dermatoložky Jany Herzogové z pražské Bulovky by měly totiž správně přijít dva gramy krému na jeden centimetr čtvereční kůže. A to není málo, když si uvědomíme, že celý povrch lidského těla má kolem dvou metrů čtverečních.

Oleje jsou méně oblíbené, ale lidem s hodně vysušenou pokožkou přinášejí vítané promaštění. Při koupi ochranných prostředků by se nemělo zapomínat také na mléko nebo krém, které ošetřují kůži po opalování. Pokožka je po slunění vysušená, a je tedy třeba jí dodat potřebnou vláhu a živiny, aby zbytečně rychle nestárla.

Správný faktor je důležitý
Ochranný faktor je označován písmeny SPF (sun protection factor). Jeho velikost byste si měli vybírat podle toho, jaký představujete fototyp a kde se budete opalovat. Pokud máte nějaké kožní onemocnění, měli byste sáhnout vždy po vyšším faktoru, nejlépe 30 a výš.

Vysokým faktorem by se také měla mazat mateřská znaménka a choulostivé části těla, třeba ušní lalůčky, nos, kůže kolem očí, nárty a ramena. Také k moři a na hory je dobré zvolit vyšší faktor, než jaký používáte ve městě nebo u vody v mírných klimatických podmínkách. S každými 300 metry nadmořské výšky roste intenzita UVB záření o čtyři procenta.

Přirozená ochrana kůže se dá přirovnat k faktoru dvě až tři, takže kupovat krémy do desítky se podle lékařů nevyplatí. Na druhé straně existují i prostředky, jež slibují totální ochranu. To je ovšem tvrzení zavádějící a klamavé. "Přímý vzrůst doby, kterou je možno pobývat na sluníčku bez nebezpečí spálení, končí asi u čísla 30. Vyšší faktory už znamenají jen několikaprocentní nárůst a stoprocentní ochrana neexistuje," říká dermatoložka Jana Herzogová. Pokud si tedy koupíte krém s číslem faktoru 60, neznamená to, že můžete na sluníčku pobývat bezpečně šedesátkrát delší dobu, než je přirozená ochrana vaší pokožky.

Krém musí chránit proti UVA i UVB záření
Zatímco UVB záření proniká do horních vrstev pokožky, UVA paprsky pronikají hlouběji, a proto mohou kůži více poškozovat. Ultrafialové paprsky A dopadají na tělo rovnoměrně po celý den a procházejí také běžným sklem.

UVB paprsky jsou nejsilnější mezi 11. a 15. hodinou, není tedy vhodné se v této době vystavovat přímému slunečnímu záření. Číslo faktoru označuje jen ochranu proti paprskům UVB, proto dbejte na to, aby na opalovacím prostředku bylo uvedeno, že chrání i proti UVA záření.

I za oknem auta by měl krém vydržet
Kromě ochrany proti zářením UVA i UVB by měl být opalovací krém odolný vůči světlu a teplu (termostabilní). Znamená to, že filtry se nesmějí rozložit, ani když krém leží několik hodin na pláži nebo za oknem auta. Přípravek by měl být voděodolný, neznamená to však, že se při koupání nesetře.

Nekupujte na tržišti
Kromě doby spotřeby by mělo být na výrobku uvedeno také, jak dlouho krém vydrží po otevření (v podobě loga otevřené kulaté krabičky). U opalovacích prostředků je důležité, aby byly skladovány v chladu. Proto je vhodnější nakupovat v lékárně nebo v klasickém obchodu, kde je zajištěno jejich správné uchování.

Zato na tržištích, kde na výrobky svítí celé dny slunce, přípravek ztratí své vlastnosti ještě dřív, než ho začnete používat. Pokud se vám přesto stane, že se krém dělí, srazí se nebo je v něm voda, běžte ho reklamovat. Buďte opatrní, ve slevách se mohou objevit výrobky prošlé.

Krémy na opalování kupujte každý rok nové. Loňské zbytky raději vyhoďte.

10 rad - Jak se bránit před škodlivými paprsky
Správným používáním se vyhnete nebezpečnému spálení a předejdete tak možnému vzniku kožních nádorů.
1. Faktor podle fototypu.
Správný ochranný faktor si vyberte podle svého fototypu. pokud ho neznáte, poradí vám v lékárně, nebo u kožního lékaře.
2. Mazejte se často.
Krém naneste půl hodiny předtím, než půjdete na slunce, teprve potom budou ochranné faktory fungovat. Při nanášení ochranného prostředku platí: čím více, tím lépe. Nespokojte se s jedním namazáním za den, to nestačí. Krém se časem setře, ochrannou vrstvu je potřeba obnovit.

3. Koupání krém smyje.
I když je na krému napsáno, že je voděodolný, přesto se po vykoupání namažte znovu. Vrstva krému se ve vodě poškodí.

4. Přes poledne na slunce ne
Mezi 11. a 15. hodinou raději na přímé slunce vůbec nevycházejte, jeho paprsky jsou v tuto dobu nejintenzivnější.

5. UV paprsky jsou všude
Sluneční záření proniká i přes mraky, proto se mažte, i když je zataženo.

6. Kojenci na slunce nesmějí
Děti do jednoho roku by na přímé slunce neměly přijít vůbec, předškoláci by měli požívat krémy s vysokým ochranným faktorem.

7. O kůži pečujte i po slunění
Kůže je po celodenním pobytu na slunci vysušená, dopřejte jí tedy zvlhčení pomocí prostředků, které se používají po opalování.

8. Vyhněte se parfémům
Budete-li se opalovat, nepoužívejte deodoranty a parfémy. Mohou dráždit kůži a nechávat na ní barevné skvrny.

9. Dejte pozor na léky
Užíváte-li jakékoliv léky, svůj pobyt na slunci raději proberte s lékařem.

10. Krémy musí být v chladu
Opalovací prostředky se musí skladovat v chladu, proto je kupujte raději v lékárně nebo v kamenném obchodě. Tam zajistí správné skladování. Na tržištích jsou krémy často vystaveny mnoho hodin na slunci, jejich ochranné vlastnosti tak mizí.

Autoři: ,


Témata: Test iDNES.cz, Slevy

Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Ročně Čechům propadne 150 milionů ve stravenkách. Získají je stravenkové firmy

Ilustrační snímek

Stravenkové firmy dokážou až třetinu svého zisku vygenerovat na propadlých stravenkách. Konkurenční stravenka, se...

Instantní kakao tvoří ze tří čtvrtin cukr, pro dítě je i jeden hrnek moc

Instantní kakaový nápoj (ilustrační snímek)

Instantní kakaa obsahují v průměru 75 procent cukru a jen 21 procent drahého kakaového prášku, upozorňuje...

Češi loni vypili méně piva, výrobci z toho viní i protikuřácký zákon

Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.

Po pěti letech růstu loni výstav českých pivovarů meziročně klesl. Snížily se domácí prodej i spotřeba piva. Naopak se...

Najdete na iDNES.cz