Výdaje na pojištění rostou

Drtivá většina pojišťoven zaznamenala v letošním prvním pololetí nárůst pojistného o více než deset procent. Osm největších si tak během šesti měsíců připsalo téměř 40 miliard korun. Z nejznámějších pojišťoven postihl pokles pouze IPB Pojišťovna, které se výběr pojistného meziročně snížil o 13 procent.

Podle generálního ředitele IPB Pojišťovny Jiřího Morávka jsou za horšími výsledky události kolem Investiční a Poštovní banky. Po převzetí banky ze strany ČSOB se však prý důvěra klientů obnovila.

Tahounem růstu pojistného trhu je především dramatický nárůst zájmu o životní pojistky. Mezi jednotlivými pojišťovnami nejsou v této oblasti výjimkou padesáti až stoprocentní zvýšení objemu obchodů.

Příčinou je podle odborníků skutečnost, že od ledna letošního roku si klienti mohou od základu daně odečíst ročně až 12 tisíc korun z výdajů na životní pojištění. Ve srovnání s vyspělými zeměmi je však pojištění mezi domácnostmi stále méně zakořeněné.

Podle průzkumu společnosti STEN/MARK z letošního května mají domácnosti v průměru sjednané zhruba tři pojistky, zatímco v západních zemích je to i několikanásobně více.

Roční výdaje na pojistné nicméně rostou. Zatímco v roce 1999 zaplatila domácnost na pojistkách ročně v průměru 7800 korun, loni to bylo již 10 336 korun. Nejčastěji využívané je pojištění domácnosti, které mají zhruba dvě třetiny tuzemských rodin. Následuje pojištění odpovědnosti z provozu vozidla - povinné ručení, pojištění budov, úrazové a kapitálové pojištění. Například o důchodové pojištění má zájem pouze pětina domácností.

Lídrem trhu, s podílem kolem padesáti procent, zůstává Česká pojišťovna. Ta nicméně očekává, že druhé pololetí nebude pro ni tak příznivé. Jen za škody způsobené živelnými pohromami se chystá vyplatit téměř čtvrt miliardy korun. V závěsu za Českou pojišťovnou se z pohledu obsazení trhu řadí pojišťovny Kooperativa a Allianz.

Letošní vývoj naznačuje, že na pojistném trhu lze očekávat i některé významné přesuny a vlastnické změny.

Pojišťovna Winterthur například minulý měsíc ohlásila, že prodá Kooperativě svůj celý kmen majetkového pojištění, který čítá zhruba 80 tisíc smluv. Jedná se o vůbec první transakci tohoto druhu v České republice.

Stát také plánuje, že v letošním roce prodá společně s Komerční bankou 40 procent akcií České pojišťovny. Tu kontroluje skupina PPF. Její nabídku na odkup akcií stát již jednou odmítl, protože se mu nabídnutá cena zdála příliš nízká. Ve svém rozpočtu počítá FNM, za svůj balík 30 procent akcií, s příjmem 4 miliardy korun.