Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vydavatel E15 a Sedmičky propouští, některé tituly kvůli úsporám úplně zruší

  4:01aktualizováno  4:01
Velké tuzemské knižní a novinové vydavatelství Mladá fronta v závěru roku citelně osekává náklady. Bude propouštět a některé tituly zruší úplně. Vydavatelství nemá nic společného s deníkem Mladá fronta DNES ani serverem iDNES.cz, které spadají pod společnost MAFRA, a.s.

Vydavatel Sedmičky a E15 bude propouštět a některé tituly zruší úplně | foto: Profimedia.cz

V několika posledních týdnech dostaly výpověď desítky lidí z několika periodik vydavatelství. "Řekli nám, že si od ledna máme hledat novou práci. Údajně se mění plány s novinami," řekl jeden redaktor bezplatného týdeníku Sedmička, který si nepřál uvést své jméno.

Právě Sedmička, která vychází v 27 regionálních verzích, podle informací MF DNES prošla největší očistnou kúrou. Každá regionální redakce se zbavila až třetiny lidí, celkem list opustilo na 60 lidí. Úplně zaniknout má středočeská mutace a tento region má od příštího roku obhospodařovat redakce z Prahy.

"U multiregionálního týdeníku Mladá fronta Sedmička dochází k zakládání nových mutací v oblastech s vyšším inzertním potenciálem, naopak byly zrušeny dvě distribučně a inzertně méně atraktivní mutace týdeníku," říká mluvčí vydavatelství Pavlína Míčová. Konkrétní však být nechtěla. "O všech novinkách budeme včas informovat," dodala.

Propouštění se bude týkat i deníku E15

Propouštění by se nemělo vyhnout ani klíčovému zpravodajskému titulu Mladé fronty, deníku E15. Ten je bezplatně distribuován především do kancelářských budov a zaměřuje se hlavně na ekonomické zpravodajství.

Podle několika zdrojů by redakci mělo opustit pět lidí. Další zdroje hovoří o propouštění ještě výraznějším. "E15 rozšiřuje a posiluje své aktivity v rámci webové redakce a zároveň rozvíjí nové modely distribuce," odpověděla na přímý dotaz k propouštění v redakci deníku Míčová.

V průběhu roku vydavatelství také zrušilo řadu odborných a tematických časopisů, a to i některé dlouholeté a tradiční tituly. Minulostí se tak například stal první sci-fi a fantasy magazín v Česku Ikarie, měsíčník, u jehož zrodu byl v roce 1990 například Ondřej Neff.

Skončil také zpravodajsko-společenský týdeník MF Plus, průvodce Travel in Czech Republic i měsíčník My life. Podle několika zdrojů by začátkem roku měl skončit i magazín pro ženy Juicy. To zástupci Mladé fronty nepotvrdili, ale ani nevyvrátili. "Některé časopisy jsme v letošním roce zastavili, ale také jsme začali vydávat devět nových," řekla k tomu pouze Míčová.

Místo týdeníku měsíčník

Vydavatelství podle ní začalo vydávat třeba Computer, Jak na počítač, DIGIfoto, Mobility, Právo&Byznys a také tematické přílohy magazínu Strategie Sgastro, Sprint, Sretail. Podle Míčové by se měl zvýšit právě počet samostatně vydávaných příloh u stávajících titulů. Změny prý budou pokračovat i příští rok.

U některých magazínů se také změní jejich periodicita. Z týdeníku o reklamě a marketingu Strategie se stane měsíčník, z týdeníku Zdravotnické noviny se stane čtrnáctideník. I to si vyžádá určité personální změny. Například ze Zdravotnických novin odejde nebo už odešla třetina lidí.

"U odborných časopisů je nejvíce vidět přesun k internetu, který reaguje na aktuální dění okamžitě. U odborných titulů obecně plánujeme snížit periodicitu," vysvětluje záměry Míčová. Podle ní nejsou probíhající změny nic mimořádného. "Reagujeme pouze na vývoj trhu," uzavírá za vydavatelství Mladá fronta Pavlína Míčová.Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Třináctiletého chlapce někdo udal inspekci. Prodával hot dogy bez licence

Ilustrační snímek

Zatímco ostatní kluci jezdí na kole a hrají fotbal, třináctiletý Jaequan Faulkner z amerického státu Minnesota ve...

Další z rubriky

Gumotex proslavily čluny, ale i autosedačky pro legendární „erko“

Dovolená na vodě s čluny Gumotex

Řeky plné vody a na nich lodě zářící všemi barvami. Břeclavský Gumotex, který už dávno nevyrábí pouze produkty z gumy,...

McDonald’s vyrazil vlastní měnu MacCoin. Má hodnotu Big Macu

McDonald’s

V americkém McDonald‘s se počínaje čtvrtkem už neplatí jen dolary. Síť restaurací totiž zavedla vlastní limitovanou...

Crocs zavírá své továrny, populární boty však vyrábět nepřestane

Gumové pantofle značky Crocs jsou pohodlné a zároveň nedeformují chodidlo.

Výrobce populárních bot Crocs minulou středu vyvolal mezi svými fanoušky menší paniku. Oznámil totiž, že zavře své dvě...

Najdete na iDNES.cz