Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vydavatel E15 a Sedmičky propouští, některé tituly kvůli úsporám úplně zruší

  4:01aktualizováno  4:01
Velké tuzemské knižní a novinové vydavatelství Mladá fronta v závěru roku citelně osekává náklady. Bude propouštět a některé tituly zruší úplně. Vydavatelství nemá nic společného s deníkem Mladá fronta DNES ani serverem iDNES.cz, které spadají pod společnost MAFRA, a.s.

Vydavatel Sedmičky a E15 bude propouštět a některé tituly zruší úplně | foto: Profimedia.cz

V několika posledních týdnech dostaly výpověď desítky lidí z několika periodik vydavatelství. "Řekli nám, že si od ledna máme hledat novou práci. Údajně se mění plány s novinami," řekl jeden redaktor bezplatného týdeníku Sedmička, který si nepřál uvést své jméno.

Právě Sedmička, která vychází v 27 regionálních verzích, podle informací MF DNES prošla největší očistnou kúrou. Každá regionální redakce se zbavila až třetiny lidí, celkem list opustilo na 60 lidí. Úplně zaniknout má středočeská mutace a tento region má od příštího roku obhospodařovat redakce z Prahy.

"U multiregionálního týdeníku Mladá fronta Sedmička dochází k zakládání nových mutací v oblastech s vyšším inzertním potenciálem, naopak byly zrušeny dvě distribučně a inzertně méně atraktivní mutace týdeníku," říká mluvčí vydavatelství Pavlína Míčová. Konkrétní však být nechtěla. "O všech novinkách budeme včas informovat," dodala.

Propouštění se bude týkat i deníku E15

Propouštění by se nemělo vyhnout ani klíčovému zpravodajskému titulu Mladé fronty, deníku E15. Ten je bezplatně distribuován především do kancelářských budov a zaměřuje se hlavně na ekonomické zpravodajství.

Podle několika zdrojů by redakci mělo opustit pět lidí. Další zdroje hovoří o propouštění ještě výraznějším. "E15 rozšiřuje a posiluje své aktivity v rámci webové redakce a zároveň rozvíjí nové modely distribuce," odpověděla na přímý dotaz k propouštění v redakci deníku Míčová.

V průběhu roku vydavatelství také zrušilo řadu odborných a tematických časopisů, a to i některé dlouholeté a tradiční tituly. Minulostí se tak například stal první sci-fi a fantasy magazín v Česku Ikarie, měsíčník, u jehož zrodu byl v roce 1990 například Ondřej Neff.

Skončil také zpravodajsko-společenský týdeník MF Plus, průvodce Travel in Czech Republic i měsíčník My life. Podle několika zdrojů by začátkem roku měl skončit i magazín pro ženy Juicy. To zástupci Mladé fronty nepotvrdili, ale ani nevyvrátili. "Některé časopisy jsme v letošním roce zastavili, ale také jsme začali vydávat devět nových," řekla k tomu pouze Míčová.

Místo týdeníku měsíčník

Vydavatelství podle ní začalo vydávat třeba Computer, Jak na počítač, DIGIfoto, Mobility, Právo&Byznys a také tematické přílohy magazínu Strategie Sgastro, Sprint, Sretail. Podle Míčové by se měl zvýšit právě počet samostatně vydávaných příloh u stávajících titulů. Změny prý budou pokračovat i příští rok.

U některých magazínů se také změní jejich periodicita. Z týdeníku o reklamě a marketingu Strategie se stane měsíčník, z týdeníku Zdravotnické noviny se stane čtrnáctideník. I to si vyžádá určité personální změny. Například ze Zdravotnických novin odejde nebo už odešla třetina lidí.

"U odborných časopisů je nejvíce vidět přesun k internetu, který reaguje na aktuální dění okamžitě. U odborných titulů obecně plánujeme snížit periodicitu," vysvětluje záměry Míčová. Podle ní nejsou probíhající změny nic mimořádného. "Reagujeme pouze na vývoj trhu," uzavírá za vydavatelství Mladá fronta Pavlína Míčová.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Zaplať, nebo ukončíme spolupráci. Japonský Amazon je podezřelý z vydírání

Západní vstup do haly byl v den slavnostního otevření nazdoben prapory i...

Japonský Amazon je podezřelý z porušování antimonopolních předpisů. Úřady prošetřují obvinění, že firma vydírala...

Šéf Jablotronu: Prodej alarmů u nás zvedla amnestie, v Německu uprchlíci

Ředitel Jablotronu David Beneš převzal řízení po miliardáři a majiteli skupiny...

Typický zloděj se dostane do domu za pět minut, v noci a často oknem. I proto jablonecký výrobce alarmů Jablotron...

Pokuty za chyby při výprodejích. Nejvíc zákazníky klamaly Penny a Tesco

(Ilustrační snímek)

Česká obchodní inspekce (ČOI) loni uložila obchodníkům během kontrol výprodejů 1 740 pokut v celkové výši 24 milionů...

Najdete na iDNES.cz