Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výdělky rostou méně, nejvíc dává stát

  1:00aktualizováno  1:00
Státní zaměstnanci se zkraje letošního roku dočkali vyššího růstu výdělků než lidé v soukromých firmách. Pracovníci u policie, hasičů či na státních úřadech si v průměru polepšili o 1420 korun, zaměstnanci ve firmách jen o 830 korun měsíčně.

V průměru mzdy vzrostly na 17 680 korun hrubého. Díky větším přídavkům státním zaměstnancům se už platy v obou sférách skoro srovnaly.

Ve státních službách je však více kratších úvazků. Pokud se tedy srovnávají jen zaměstnanci na plný úvazek, mají už lidé pracující pro stát více než pracovníci u podnikatelů.

Zatímco podnikatelé se řídí hlavně tím, aby jejich zboží nebylo moc drahé a měli slušný zisk, u státu jde o to, kolik peněz se té které skupině zaměstnanců podaří ze společné státní pokladny vybojovat. Letos navíc dostali k výdělku část třináctých platů, které byly loni zrušeny.

Ze tři čtvrtě milionu státních zaměstnanců dopadli v lednu nejlépe policisté, hasiči, vězeňští dozorci a celníci. Zákon, který jim měl zaručit vyšší růst platů, sice schválen nebyl, ale polovina z peněz, které měli dostat, jim zůstala. Například policisté si polepšili zhruba o 3500 korun na 28 tisíc korun hrubého měsíčně.

Více ve srovnání s ostatními dostali i sociální pracovníci, odborníci v muzeích či kultuře. "Ale s nimi spadli do vyšší platové stupnice třeba i cestáři, údržba silnic," dodává Luděk Merta, šéf mzdového odboru ministerstva práce a sociálních věcí.

Nadstandardní příplatky si vymohly i odbory ve školství. "Od ledna musíme platit za přesčasy dvě stě procent platu. Takže když někdo supluje třeba za učitele na škole v přírodě, je vlastně hodina zaplacená třikrát," říká ředitel Základní školy Mikulandská v Praze Petr Tlustý.

Učitelé však v konečném součtu velké zvýšení platů nepocítí. Školy dostanou balík peněz a s tím musí vyjít. Méně jim tak letos zbývá na osobní příplatky a odměny.

Ještě větší boj o platy státních zaměstnanců se strhne v příštím, volebním roce. Vláda se sice zavázala propouštět a s tím i ušetřit na sumě peněz na platy, ale ministrům se do snížení počtu lidí nechce.

Firmy jsou při plánování zvyšování mezd obezřetnější, protože jim jde o postavení na trhu. "K motivaci udržet náklady pod kontrolou přispělo i posilování koruny, které podnikům mzdové náklady prodražuje proti zahraniční konkurenci," říká ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek.

U firem je vidět znatelná dělicí čára mezi těmi, kterým se daří, a těmi, kterým moc ne. Nejméně přidávají, pokud vůbec, textilky či výrobci nábytku sužovaní levnou konkurencí z Východu a restaurace těžko si zvykající na vyšší daně.

Naopak největších odměn se dočkali zaměstnanci bank a pojišťoven dosahujících miliardových zisků. Rychle rostou výdělky také v řadě podniků vyrábějících počítače či díly do aut. Liberecké Denso, výrobce klimatizací, například letos zvedá platy až o desetinu. Celkem letos ekonomové počítají s růstem výdělků nad 19 tisíc korun.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Najdete na iDNES.cz