Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výdělky rostou méně, nejvíc dává stát

  1:00aktualizováno  1:00
Státní zaměstnanci se zkraje letošního roku dočkali vyššího růstu výdělků než lidé v soukromých firmách. Pracovníci u policie, hasičů či na státních úřadech si v průměru polepšili o 1420 korun, zaměstnanci ve firmách jen o 830 korun měsíčně.

V průměru mzdy vzrostly na 17 680 korun hrubého. Díky větším přídavkům státním zaměstnancům se už platy v obou sférách skoro srovnaly.

Ve státních službách je však více kratších úvazků. Pokud se tedy srovnávají jen zaměstnanci na plný úvazek, mají už lidé pracující pro stát více než pracovníci u podnikatelů.

Zatímco podnikatelé se řídí hlavně tím, aby jejich zboží nebylo moc drahé a měli slušný zisk, u státu jde o to, kolik peněz se té které skupině zaměstnanců podaří ze společné státní pokladny vybojovat. Letos navíc dostali k výdělku část třináctých platů, které byly loni zrušeny.

Ze tři čtvrtě milionu státních zaměstnanců dopadli v lednu nejlépe policisté, hasiči, vězeňští dozorci a celníci. Zákon, který jim měl zaručit vyšší růst platů, sice schválen nebyl, ale polovina z peněz, které měli dostat, jim zůstala. Například policisté si polepšili zhruba o 3500 korun na 28 tisíc korun hrubého měsíčně.

Více ve srovnání s ostatními dostali i sociální pracovníci, odborníci v muzeích či kultuře. "Ale s nimi spadli do vyšší platové stupnice třeba i cestáři, údržba silnic," dodává Luděk Merta, šéf mzdového odboru ministerstva práce a sociálních věcí.

Nadstandardní příplatky si vymohly i odbory ve školství. "Od ledna musíme platit za přesčasy dvě stě procent platu. Takže když někdo supluje třeba za učitele na škole v přírodě, je vlastně hodina zaplacená třikrát," říká ředitel Základní školy Mikulandská v Praze Petr Tlustý.

Učitelé však v konečném součtu velké zvýšení platů nepocítí. Školy dostanou balík peněz a s tím musí vyjít. Méně jim tak letos zbývá na osobní příplatky a odměny.

Ještě větší boj o platy státních zaměstnanců se strhne v příštím, volebním roce. Vláda se sice zavázala propouštět a s tím i ušetřit na sumě peněz na platy, ale ministrům se do snížení počtu lidí nechce.

Firmy jsou při plánování zvyšování mezd obezřetnější, protože jim jde o postavení na trhu. "K motivaci udržet náklady pod kontrolou přispělo i posilování koruny, které podnikům mzdové náklady prodražuje proti zahraniční konkurenci," říká ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek.

U firem je vidět znatelná dělicí čára mezi těmi, kterým se daří, a těmi, kterým moc ne. Nejméně přidávají, pokud vůbec, textilky či výrobci nábytku sužovaní levnou konkurencí z Východu a restaurace těžko si zvykající na vyšší daně.

Naopak největších odměn se dočkali zaměstnanci bank a pojišťoven dosahujících miliardových zisků. Rychle rostou výdělky také v řadě podniků vyrábějících počítače či díly do aut. Liberecké Denso, výrobce klimatizací, například letos zvedá platy až o desetinu. Celkem letos ekonomové počítají s růstem výdělků nad 19 tisíc korun.
Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Najdete na iDNES.cz