Česka republika vyplatila 15 milionů kompenzací za ztráty způsobené kormoránem. | foto: Jan Salač, MAFRA

Vydra, kormorán a sucho způsobují rybářům ztráty sto milionů korun ročně

  • 19
V přírodě jsou vítána, rybáři je ale proklínají. Zákonem chránění živočichové jako vydra či bobr dělají v České republice stamilionové škody. Obrana proti nim je obtížná.

České rybníky letos vyloví zhruba o deset procent méně ryb než loni. Může za to částečně nebývalé sucho. Ale také škody způsobené živočichy, jako je vydra či bobr.

Za ně jim proplatí náhradu stát. Největší škody však způsobuje kormorán, z jehož řádění nemají rybáři nic. „Momentálně nás stát neodškodňuje, škody způsobené kormoránem na rybách hrazeny nejsou,“ říká ředitel Rybářského sdružení České republiky Michal Kratochvíl.

Kormorán už téměř dva roky nepatří mezi chráněné živočichy. Na to dlouho tlačili i rybáři, aby mohli kormorány pytlačící na jejich vodních plochách střílet. Po vyřazení ptáka ze seznamu zvláště chráněných živočichů sice získali povolení k odstřelu, ale nemají nárok na odškodnění - a navíc musí odstřel zaplatit. Systém se jim nelíbí.

Zkázu přinesli kormoráni už v roce 2011:

6. ledna 2011

Ministerstvo zemědělství vysvětluje, že dotace na odškodnění za ztráty způsobené kormoránem zrušil koncem roku 2012 Brusel. Česka republika přesto sama iniciativně vyplatila 15 milionů kompenzací z vlastního rozpočtu. „Kormoráni jsou dlouhodobě přemnožení na území celé České republiky. V rybářských revírech způsobují škody na všech druzích ryb. Proto budeme letos vyplácet rybářům až 500 korun na hektar vodní plochy, abychom jim nahradili ztráty,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Chovatelům ryb státem poskytované odškodnění nepostačuje. Podobný problém jako s kormoránem mají i s dalším živočišným druhem, vydrou říční. Tam dle rybářského sdružení pokrývá kompenzace ministerstva zemědělství ani ne 20 procent ztrát.

V Bruselu měli podezření, že čeští rybáři hrají nefér

Za bruselskou stopku státních kompenzací si rybáři mohou podle ministerských úředníků do značné míry sami. Evropská komise podporu zrušila poté, co se v Česku objevilo několik podezření, že část rybářů dotační systém do roku 2012 zneužívala. Proplácení škod způsobených kormorány či nebo vydrami si prý žádali i u vodních ploch, ve kterých reálně nevysadili vůbec žádné ryby. Takže nemohli utrpět ani žádné škody.

Rybářské sdružení ale taková podezření odmítá. „Toto slyším naprosto poprvé, takže na to nemohu odpovědět. Nicméně se domnívám, že by to bylo i tak velmi obtížné. Aby byla škoda a její výše uznána, bylo zapotřebí provést místní šetření s orgánem ochrany přírody - musel by o tom být sepsán protokol a zajištěny důkazy,“ říká Michal Kratochvíl.

Vedle chráněných živočichů jsou letos největší škody rybářů způsobené extrémním suchem. Tady evropské dotace na české chovatele myslí. „Dotace se také týkala rozvoje nových trhů, propagačních kampaní, vysazování úhoře říčního a pilotních projektů. Příjemcům dotace bylo doposud vyplaceno 384 milionů korun dotace na 377 projektů. Na 704 žádostí byla vydána rozhodnutí na dotaci ve výši 693 milionů korun,“ říká mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

Podle informací Rybářského sdružení České republiky a jejich odhadů na základě již uskutečněných výlovů, očekávají v důsledku sucha v letošním roce produkci na úrovni 18,1 tisíce tun ryb.