Výhled MMF je pro světovou ekonomiku více než optimistický

Zasedání Mezinárodního měnového fondu a Skupiny Světové banky v Praze v podstatě zahájil hlavní ekonom MMF Michael Mussa, který zveřejnil Světový hospodářský výhled (World Economic Outlook). Z celkového pohledu zpráva konstatuje, že světová ekonomika za poslední rok dospěla k obratu směrem k lepšímu. Prakticky všechny ostře sledované regiony světa vykazují hospodářský růst. Podle Mussy roste světová ekonomika nejrychleji za posledních deset let.

I přest růst cen ropy se daří udržet inflaci pod kontrolou při současném zvyšování produktivity práce.

Hlavním motivem zprávy i odpovědí na otázky účastníků diskuse byly ceny ropy a stále oslabující euro. Právě ropa ovlivňuje většinu ukazatelů dovozu a vývozu států jakož i ceny ostatních energií.

Analýza cen ropy a jeho dopadu, jakož i celá zpráva pocházejí z konce srpna. Od té doby došlo k poměrně výrazným posunům. Globální dopad cen ropy představuje především zpomalení světového růstu asi o 0,2 - 0,5 procenta.

K oslabení euro Michael Mussa podotknul, že je to spíš trapas než problém. "Zamyslete se nad příčinami jeho poklesu. Dojdete k tomu, že za ním stojí vysoké tempo růstu v Americe. V dubnu 1999 se trh trochu zbláznil a táhl dolar uměle dolů. Teď se to samé stalo euro. Je vůči němu silný i japonský jen."

Nejzřetelněji pokračuje v posilování ekonomika USA, Velké Británie a Kanady, dobře se vede také zemím eurozóny. Země, které prodělaly v posledních letech krizi, nyní signalizují také obrat směrem nahoru. Jedná se především o Japonsko, země Latinské Ameriky a jihovýchodní Asie.

Speciální oddíl zprávy je zaměřen na hodnocení transformujících se zemí bývalého komunistického bloku a jejich snahu vstoupit do Evropské unie. Ředitel projektu Světového hospodářského výhledu David Robinson konstatoval, že za deset let od pádu komunismu učinily země velký pokrok.

"Nedomnívám se, že by proces rozšiřování unie byl pomalý, spíše se obávám, že by se v budoucnu mohl zpomalit," řekl Robinson k pohledu MMF na rozširování Evropské unie na východ.

USA jsou podle Mussy připraveny čelit hrozící recesi, která by mohla následovat po letech prudké konjunktury.

"Není příliš pravděpodobné, že by americká ekonomika rostla v příštím roce rychleji než letos. Pokračují atraktivní investice, spokojeni jsou i zákazníci. Existuje asi dvacetiprocentní pravděpodobnost recese, spíš ale dojde ke zpomalení růstu tak na dvě procenta za rok," dodal Mussa.

Perspektivu zemí subsaharské Afriky postižených občanskými válkami a epidemií AIDS vidí Robinson ve jejich vlastní inciativě uskutečňovat prevenci za pomoci mezinárodních institucí.

Závažnost dopadu nemocí a konfliktů na tamní ekonomiky závisí na možnostech vývozu nerostných surovin. Africké ekonomiky také vykazují růst kolem dvou procent za rok, ale v jejich podmínkách je zcela zanedbatelný.

Fakt, že World Economic Outlook pochází ze srpna a nezohledňuje současnou realitu, kritizovalo několik světových organizací. Světová banka přislíbila brzké vydání dodatku.

 

Michael Mussa, hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu