Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyhodili ji z práce, a tak si otevřela kavárnu

  9:55aktualizováno  9:55
Za poslední půlrok v Praze přibylo osm tisíc podnikatelů, lidé se staví na vlastní nohy. Firmy zas čekají po krizi oživení. Dávají přednost těm, kteří mají živnostenské oprávnění. Těch se rozdalo dvanáct tisíc.

Nebála se rizika. Blanka Dolanská dala po propuštění ze zaměstnání přednost podnikání. Otevřela si kavárnu. - Blanku Dolanskou propustili. Začala podnikat. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Blanka Dolanská pracovala v kralupské České rafinérské zhruba dvacet let. Když se však na konci roku 2008 spolu s novým majitelem společnosti přivalila velká vlna propouštění, došlo i na ni.
Dlouho přemýšlela, co dál, a nakonec dala před jistotou zaměstnání přednost riziku podnikání.

"Nechtělo se mi znovu jít do velké firmy a dokazovat mladým lidem, že něco umím," vysvětluje Dolanská, proč si nakonec otevřela kavárnu na Žižkově. I když období od svého rozhodnutí po otevření kavárny považuje za nejhektičtější v životě a ani zákazníků není tolik, kolik by si představovala, ničeho nelituje. Je si totiž vědoma toho, že kavárna potřebuje alespoň rok na rozjezd.

"Musí se podnikat s rozumem, hned na začátku se moc nenadchnout a neutopit tam veškeré peníze. Všechno chce čas," podotýká vystudovaná ekonomka.

Firmy sázejí na švarcsystém

Blanka Dolanská patří k tisícům těch, kteří se v Praze rozhodli věnovat podnikání a živnosti. Jen za posledních šest měsíců jich bylo celkem 20 tisíc. Podle Davida Marka, ekonoma společnosti Patria Finance, to svědčí o tom, že ti, kdo přišli o práci, se zkoušejí postavit na vlastní nohy; ale především za to může takzvaný švarcsystém. Řada firem se podle něj snaží obejít nepružnost zákonů.

"Firmy jsou nejisté v množství zakázek a nechtějí nabírat nové zaměstnance, protože vědí, jak špatně by je propouštěly. Jednak se výpověď nedá dát ze dne na den a jednak by přišly o spoustu peněz na odstupném. Proto najímají lidi přes živnosťák nebo ho nabídnou svým stávajícím zaměstnancům," vysvětluje Marek.

Pražany baví pohostinství

Za poslední půlrok se podle statistik ministerstva průmyslu a obchodu v metropoli rozdalo na dvanáct tisíc živnostenských oprávnění.

Nejraději se Pražané pouštějí do hostinské činnosti - jen za rok v této oblasti přibyla víc než tisícovka "živnosťáků". Následuje účetní poradenství a doprava. Podle ekonoma Marka je ale otevření vlastní restaurace či kavárny pořád riskantnější než před třemi čtyřmi lety.

Restaurace přišly o tržby

"V pohostinství je ekonomická situace stále poměrně obtížná, letos za prvních pět měsíců klesly tržby ve stravování a pohostinství ve srovnání s předchozím rokem o osm procent, oproti předloňsku dokonce o sedmnáct," přibližuje Marek.

FAKTA


Přibylo těch, kteří se pouštějí do podnikání
k 31. 12. 2009
podnikatelé: 402 273
živnostenská oprávnění: 517 110

k 30. 6. 2010
podnikatelé: 410 351
živnostenská oprávnění: 529 160

Zdroj: ministerstvo průmyslu a obchodu

I když podnikání může být jednou z alternativ pro ty, kdo o práci přišli, ekonom David Marek je zastáncem jistoty zaměstnání.

Mít práci je jistota

"Ještě nepřišla úplně vhodná doba na to rozbíhat podnikání ve větším, začínat s vlastní živností v podstatě na zelené louce," upozorňuje Marek. "Být zaměstnancem je rozhodně jistější než podnikat a sám lidi zaměstnávat," dodává.

A stejně to vidí i čerstvá podnikatelka Blanka Dolanská. Připouští, že kdyby ji nepropustili, nad podnikáním by nepřemýšlela. "Sama bych z práce neodešla. Bála bych se, je to risk," říká Dolanská. "Navíc vím, že zhruba osmdesát procent restaurací do roka zkrachuje," doplňuje.

A co plánuje, pokud se jí v podnikání dařit nebude?
"Vždycky se ty prostory dají prodat. Chtěla jsem to prostě zkusit, kavárna byla můj sen," uzavírá Dolanská.Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Výkon na hranici padnutí: v Tesle se museli dopovat energetickými nápoji

Podvozek vozu Tesla Model S

Nadšení amerického miliardáře Elona Muska, který před pár dny děkoval zaměstnancům své automobilky Tesla za dosažení...

Další z rubriky

V Česku roste spotřeba alkoholu. Více než Češi pijí jen Litevci

Alkohol (ilustrační foto)

V Česku spotřeba alkoholu roste, a to i u dětí. V Rusku naopak klesá. Česká republika drží společně s Francií stříbrnou...

Firmy dopřávají lidem kvalitnější pracovní pomůcky, hlídají ale plýtvání

Ilustrační snímek

Nízká nezaměstnanost nahrává firmám vyrábějícím pracovní oblečení, boty a ochranné pomůcky. Zhruba šestimiliardový trh...

Maso vypěstované v laboratoři může být v restauracích za tři roky

Uměle vypěstované hovězí maso nizozemské společnosti Mosa Meat.

Nizozemská společnost Mosa Meat, která před pěti lety jako první na světě představila laboratorně vypěstovaný hovězí...

Najdete na iDNES.cz