Výhodná práce domů se během krátké doby změnila v prodělek

  11:48aktualizováno  11:48
- Napřed naletěl podvodníkům, kteří lákali lidi na slibné výdělky. Pak si řekl: »Mohou-li na blbosti bohatnout jiní, proč bych to nezkusil i já.« Ani to mu však nepomohlo - během krátké doby na celé akci prodělal tři a půl tisíce korun.
Inženýr Vlastislav Pokorný z Liberce odpověděl na inzerát, který lidem nabízel možnost vedlejšího výdělku formou prodeje počítačových programů. »Za ofrankovanou obálku jsem obdržel základní nabídku - pěkně formulované sdělení o její výjimečnosti a solidnosti. Za padesát až sto korun jsem si mohl napsat o další konkrétnější informace,« vypráví.

Vložil tedy příslušný obnos do obálky - v předchozím dopise byl totiž ujištěn, že je zájem veliký a přednostně jsou uspokojováni ti, kteří platí hotově - a čekal. Přišlo mu několik katalogů, které obsahovaly seznamy různých prací, všemožnou výrobou počínaje a zprostředkovatelskými službami konče.

»Některé katalogy vypadaly dobře. Nabízela se v nich například výroba šperků, vánočních ozdob či balíčkování známek. Já jsem si vybral práci na počítači. Slibovala totiž až desetitisícové měsíční výdělky,« říká Pokorný. Kontakty na konkrétní zaměstnavatele v této zásilce chyběly. K mání byly za dalších osmdesát korun.

Pan Pokorný nelenil a zaslal poštou požadovanou sumu. Obálka na sebe nenechala dlouho čekat. Byl v ní seznam deseti možných zaměstnavatelů. Pro jistotu poslal požadavek na práci včetně ofrankované obálky všem. Ani následující odpovědi ho však neuspokojily. »Jediné, co dopisy obsahovaly, bylo ujištění, že nejde o podvod, ale legální šíření takzvaného freeware a shareware, a žádost o další stokorunu, prý na úhradu nezbytných manipulačních poplatků.

Zatnul jsem zuby a peníze poukázal na dvě adresy,« pokračuje Pokorný. Příští dopis mu otevřel oči nabídky konkrétní práce, kterou by vykonal a dostal za ni zaplaceno, se nedočká. Za svoji stokorunu totiž obdržel disketu a návod, jak se stát podvodníkem. »Disketu si musíte okopírovat, podat inzerát nabízející domácí práci a těm lidem, kteří o ni projeví zájem, ji stejným způsobem prodat. Protože je zájemců s počítači pořád hodně a poptávka není a dlouho nebude nasycena, určitě si vyděláte tímto způsobem i deset tisíc korun za měsíc,« stálo v dopise.

»Takto jsem do hry vstoupil já. Řekl jsem si, jak se do lesa volá, tak se z něj ozývá, chtěl jsem zjistit i druhou stranu mince,« uvádí Vlastislav Pokorný. Pronajal si poštovní schránku, zadal inzeráty, napsal původní nabídku a čekal. »Po uveřejnění inzerátů kupodivu přicházely dopisy s požadavky na zaslání základní nabídky, tak čtyři denně,« říká.

Během měsíce rozeslal asi sto odpovědí a mnul si ruce: »Když si polovina zájemců objedná katalogy, mám pět tisíc doma.« Hody se nekonaly. Katalogy zaplatilo jen pět lidí. O konkrétní nabídku zaměstnavatelů však už nikdo neměl zájem. Za tři měsíce tak přišel Vlastislav Pokorný přesně o 3345 korun a padesát haléřů.

Výhodná domácí práce přišla Vlastislava Pokorného draho
*
Náklady na získání inzerované práce na počítači (obálky, známky a poplatky) 543,70 korun

* Náklady na vytvoření vlastní nabídky (pronájem poštovní schránky, výroba 200 kusů kopií základní nabídky a dvaceti katalogů, poštovné za dobírky a známky, inzeráty po dva měsíce ve dvou periodikách) 3901,80 korun

* Příjem z prodaných katalogů 1100,00 korun

* Celková ztráta 3345,50 korun
Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Největší nedobrovolná dražba. Pinkasův palác míří do aukce za 470 milionů

Pinkasův palác v Praze na Kampě

Pinkasův palác na pražské Kampě jde do nedobrovolné dražby. Vyvolávací cena je 470 milionů korun a podle realitní...

Nižší DPH i dotace na obnovu lesů. Stát představil plán boje s kůrovcem

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Ministerstvo zemědělství představilo sérii kroků pro boj s kůrovcem. Očekává se další zhoršování kalamity i mimo...

Družstevní bydlení je na vzestupu, všímají si toho i developeři

Ilustrační snímek

Složí zhruba třetinu ceny bytu a zbytek splácejí. I takto mnozí Češi bydlí „ve vlastním“, aniž by potřebovali hypotéku....

Najdete na iDNES.cz