Výhodnější daně lákají k životnímu pojištění

Zatímco v roce 1999 zaplatili občané za životní pojištění necelých 20 miliard korun, loni se tato částka vyšplhala na 22,5 miliardy. V letošním roce pojišťovny očekávají další nárůst. "Jsme přesvědčeni, že zájem občanů o životní pojištění letos i v příštích letech rychle poroste. Lidé, kteří mají sjednané životní či důchodové pojištění, mohou totiž od letošního roku poprvé získat daňové výhody," řekl náměstek výkonného ředitele České pojišťovny Roman Stupka. Podle odhadů tohoto ústavu se dosud ročně podepsalo necelých 700 tisíc nových smluv, letos má toto číslo překročit jeden milion. Dalším růstovým faktorem bude dohánění zemí Evropské unie.
Podmínky daňového zvýhodnění životního pojištění
* minimální pojistná doba 5 let
* dožití pojištění je sjednáno nejméně do kalendářního roku, v němž poplatník dosáhne 60 let věku
* platí současně i pro více pojistných smluv sjednaných u různých pojistitelů a to i před účinností zákona

V České republice se loni poměr vybraných peněz za životní pojistky na HDP pohyboval těsně pod hranicí 1,2 procenta. V těch nejlepších zemích EU je toto číslo až šestkrát vyšší, v zemích s ČR srovnatelnými zhruba dvojnásobné.

Daňové výhody budou hrát prim
"Už první letošní obchodní výsledky potvrzují, že zájem o uzavírání nových smluv se se zavedením daňových novel strmě zvyšuje," řekl tiskový mluvčí České pojišťovny Michal Urban.

"Přesná čísla zatím nemáme, ale jsou signály, že zájem o životní pojištění je větší," řekl tiskový mluvčí Kooperativy. Vzhledem k odlišným podmínkám ve zdanění nechce Kooperativa letošní možný růst odhadovat.

"V lednu zaznamenala  naše pojišťovna velký nárůst prodeje životního pojištění. Letošní leden byl výrazně lepší než nejlepší měsíc v roce 2000. Životní pojištění je naše priorita číslo jedna pro rok 2001 a tomu odpovídá i ambiciózní plánovaný nárůst ve výši 118 procent oproti roku 2000," potvrdila mluvčí ČS - Živnostenské pojišťovny Irena Lněničková.

"Ozývají se i firmy a odbory, které chtějí zahrnout produkty životního pojištění do sociálních programů pro své zaměstnance," doplnil Petr Poncar, ředitel úseku životního pojištění České pojišťovny.

Daňové zvýhodnění se totiž netýká jen občanů. Až do 8000 korun ročně si mohou zahrnout firmy do nákladů, pokud platí svému zaměstnanci životní pojištění.

Základ daně (Kč)

Roční úspora na daních při měsíčním pojistném

od do 500 Kč 1000 Kč
  109 200 900 1 800
109 200 218 400 1 200 2 400
218 400 331 200 1 500 3 000
331 200 a více   1 920 3 840

Pramen: Česká pojišťovna

"Naše  zaznamenala v poslední době zvýšený zájem klientů o životní pojištění. Dá se předpokládat, že řada z nich skutečně objevila životní pojištění teprve v souvislosti s možností daňových úlev. Ozývá se nám samozřejmě i mnoho klientů, kteří u nás uzavřeli pojistné smlouvy již dříve. Ti chtějí získat podrobnější informace o daňové legislativě a případně modifikovat smlouvy tak, aby odpovídali podmínkám pro uplatnění daňového zvýhodnění," říká vedoucí skupiny životního pojištění Martin Hromádko z Generali pojišťovny.

"Zaznamenali jsme také kladný ohlas ze strany zaměstnavatelů, protože novela zákona o daních z příjmů zvýhodňuje životní pojištění i z jejich pohledu," dodal.

Regiony se vztahem k pojištění liší
Zajímavý je podle Petra Poncara výsledek statistických pozorování. V regionech jako je jižní Morava nebo jižní Čechy pozoruje Česká pojišťovna větší zájem o pojistky, než např. v západních, nebo severních Čechách.

Vysvětluje to tím, v jižních krajích je tradičně vypěstován silnější vztah k vlastnictví. Západní a severní část území byla v polovině 40. let zasažena novým osídlováním a tyto vztahy zde proto nejsou tak jisté.

Obchodně zajímavou cílovou skupinou jsou podle Petra Poncara horníci, kteří si uvědomují rizikovost svého podnikání. Naopak slabší pocit odpovědnosti vykazují bohatší Pražané.