Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výhodnějšímu telefonování hrozí dvouletý odklad

  9:25aktualizováno  9:25
- Levnější telefonování, kvalitnější služby, rychlejší přístup na internet či přátelský přístup operátora - to je pravděpodobně základ toho, co si normální člověk představí pod úplnou liberalizací telekomunikačního trhu. To vše slíbili politici na první leden příštího roku. Skutečnost je ovšem zatím jiná - brání tomu současné znění telekomunikačního zákona, který mají v těchto dnech ve druhém čtení schválit poslanci.
NÁRODNÍ TELEKOMUNIKAČNÍ POLITIKA (schválená vládou v dubnu 1999):
"V České republice bude dosažena plná liberalizace telekomunikací k 1. lednu 2001, kdy skončí exkluzivní práva Telecomu poskytovat telefonní služby."

"Nevěřím, že v této podobě bude mít poslední verze návrhu zákona vůbec sílu vytvořit podmínky pro vstup nezávislých subjektů, a tím vytvoření konkurenčního prostředí, které bude především ve prospěch zákazníkům," říká Richard Stonavský ze společnosti Aliatel.

Co znamená plná liberalizace, pokud nastane 1. 1. 2001: Co brání tomu, aby nastala již od 1. 1. 2001:
- nabídka levnějších služeb, zejména mezinárodních a meziměstských hovorů
- Český Telecom má exkluzivitu na provozování těchto služeb do konce roku 2000
- není zajištěn přístup k síti Českého Telecomu (stávající verze telekomunikačního zákona to podmiňuje takzvanými "oprávněnými požadavky"
- zákazníci si mohou vybírat libovolnou telekomunikační společnost vytočením specifického čísla na svém telefonu - taková možnost není dána zákonem až do roku 2003
- zákazník si vybere tarifní balíček, který bude nejlépe vyhovovat jeho potřebám - jestliže nebude možnost nabízet základní služby, nedostanou lidé ani přidané služby
- nabídka širokého portfolia služeb s přidanou hodnotou, například detailní účet, přesměrování volání, oznámení čísla volajícího pokud bude přístup k síti, bude umožněno operátorům služby s přidanou hodnotou poskytovat
- snížení poplatků za připojení k internetu
- zavedení vysokorychlostního přístupu k internetu
- pokud telefonní služby má dále poskytovat pouze Český Telecom, a tím bude omezena konkurence, nesníží se ceny za internet
- kvalitnější zákaznické služby (horké linky, vyřizování reklamací)
- rychlé zavádění nových služeb a inovace stávajících
- u nových operátorů již funguje
- další telefonní linka v domácnosti se stane samozřejmostí, protože bude dostupná za velmi výhodnou cenu - stávající návrh telekomunikačního zákona znemožňuje vybudování paralelní sítě
- zákazník si ponechá své telefonní číslo, pokud si vybere jiného telekomunikačního provozovatele nebo když se přestěhuje - současný návrh zákona to odkládá na rok 2003

V zákoně totiž podle budoucích konkurentů Českého Telecomu chybí základní věc - možnost zvolit si alternativního operátora, jiného, než ke kterému je zákazník připojen.

DAVID STÁDNÍK, vrchní ředitel Českého telekomunikačního úřadu
"Úřad už první krok udělal. Zablokovali jsme čtyřmístná čísla začínající desítkou, která dnes jako zkrácenou volbu používají například taxislužby. Po prvním lednu by pak každý z konkurentů měl své předčíslí.

Záleželo by už jen na volbě jednotlivého člověka, pro kterou společnost se rozhodne. Samozřejmě i to je závislé na Telecomu, protože jeho síť to musí umožňovat.

Protože ovšem už dnes dokáže z jakéhokoliv místa spojit třeba hovory s předčíslím 0609, neměl by být problém to zavést i například pro 1015 nebo 1028.

Problém převoditelnosti čísla sice souvisí s číslovacím plánem, na němž dnes pracujeme, ale na postupu se musí dohodnout všichni operátoři. Každý má samozřejmě jiný zájem a všechna řešení mají svá pro a proti.
Bez společného konsensu to nepůjde.

Řešení, i to technické, přitom nemusí trvat dlouho. Otevření telekomunikací je jedinečný okamžik, a pokud s tím budou všichni srozuměni, může například změna čísla proběhnout během týdne."

A to buď předem stanoveným výběrem provozovatele, nebo jeho číselnou volbou pro individuální hovor.

"Je to přitom nejrychlejší způsob, jak přivést konkurenční boj i k nejmenším zákazníkům," vysvětluje šéf Contactelu Michal Čupa.

"Jiná cesta konkurence, například budování nových alternativních místních sítí, je sice žádoucí, ale daleko náročnější," doplňuje Stonavský z Aliatelu.

To, co noví operátoři považují za samozřejmost, má ovšem Český Telecom za zvláštnost.

"Jde vlastně o přidaný komfort k základním službám," komentoval konkurenty požadovanou okamžitou přenositelnost čísla generální ředitel Telecomu Přemysl Klíma.

Proto ji chce odložit o dva roky a řešit situaci dohodami o propojení. Hlavní roli však hrají peníze.

"Náklady na okamžité zavedení něčeho podobného odhadujeme na čtyři až pět miliard korun," uvedl Klíma.

MICHAL ČUPA, ředitel společnosti Contactel
"Stát se zavázal k tomu, že prvního ledna 2001 bude plně liberalizován český telekomunikační trh. Proto sem společnosti investovaly a chtějí tu podnikat.

Připravovaný zákon to zatím nedovoluje, protože umožňuje Telecomu ještě dva roky otálet se zaváděním základních služeb. Volba operátora, přenositelnost čísla a další jsou pouze technickou záležitostí, kterou je samozřejmě schopen Telecom vyřešit rychleji.

Jeho postoj a spokojenost s odkladem chápu, ale v té chvíli musí zakročit stát. Ať už ústy zákona, nebo prostřednictvím regulátora, který bude honit všechny k tomu, aby z toho největší prospěch měl zákazník.

Krásným příkladem je britský regulátor Oftel, který po dvouletých dohadech s British Telecomem stanovil jednoznačný termín, kdy musí přenositelnost čísel fungovat.

A to se bavíme o polovině osmdesátých let, kdy většina sítě byla analogová! Pro dokreslení - v hodnocení Evropské komise regulátorů je Oftel tradičně vyhodnocován jako nejlepší."

Všechny výhody konkurence se dnes rozplývají před očima, protože za Českým Telecomem stojí i ministerstvo dopravy.

"Dvouletý odklad jsme v zákoně použili přesně podle vzoru Evropské unie, kde mají stejný princip," vysvětluje ustanovení návrhu zákona náměstkyně ministra dopravy pro telekomunikace Marcela Gürlichová.

Ministerským úředníkům jde ovšem také o něco jiného - potřebují prodat Telecom co nejdráže.

"Čím silnější bude mít Telecom pozici na trhu, tím lépe se samozřejmě bude prodávat," řekl dobře informovaný zdroj z ministerstva, který si v této souvislosti nepřál být jmenován.

Za tento přístup ovšem už pokárala ministerstvo také Evropská komise, která kromě umožnění volby provozovatele kritizovala také nevhodně vymezené pravomoci regulátora - tedy Českého telekomunikačního úřadu.

Jeho silná pozice je podle mínění členů komise nejdůležitější právě pro rozjezd konkurence na nově otevřeném trhu.

PŘEMYSL KLÍMA, generální ředitel Českého Telecomu
"Je zajímavé, že někteří naši konkurenti vědí lépe než my, jakou máme síť. Tolik diskutovaný výběr operátora a přenositelnost čísla považujeme za služby nad standardními funkcemi sítě. Proč potřebuje dva roky?

Důvody jsou technické i ekonomické. Technické jsou spojeny s plnou digitalizací sítě, která má skončit koncem roku 2002, a s kompletní změnou softwaru ústředen. Náklady na takovou modernizaci odhadujeme na čtyři až pět miliard korun.

Když se to rozpočítá na všechny telefonní stanice, je to tisíc korun. To sice není moc, ale co když nebudou chtít přenositelnost sítě všichni? Pak by se to buď jedné skupině výrazně prodražilo, anebo by druhá doplácela na první. Nemyslím si, že by to dnes bylo proveditelné.

Proto prosazujeme dvouletý odklad, aby se náklady rozložily v čase. Navíc je potřeba celý systém náležitě odzkoušet, a proto nechceme, aby v zákoně stanovené termíny byly nějakým způsobem kráceny."
Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Průzkumný vrt v Cínovci.
Zatím bez reakce. Australská EMH analyzuje usnesení Sněmovny k lithiu

Australská společnost European Metals Holdings, se kterou ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) podepsal memorandum o lithiu, bude tento týden...  celý článek

Ilustrační foto.
Chudoba či sociální vyloučení? V Česku hrozí nejméně ze všech zemí EU

Česká republika byla loni ve srovnání s ostatními 27 státy Evropské unie zemí s nejnižším procentem chudoby a sociálního vyloučení. Společně s Finskem, Dánskem...  celý článek

Logo Účtenkovky tvoří barevná písmena na bílém podkladu
Účtenkovka zlobí. Skenování moc nefunguje a hráčům se do přepisování nechce

Už je to více než dva týdny, co se rozjela účtenková loterie. Cestu k hlavní ceně milion korun, autu či dalším peněžním výhrám však lidem ztěžují problémy s...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.