Dříve byly i drahé brýle bez UV filtru. Ilustrační foto

Dříve byly i drahé brýle bez UV filtru. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vyhovující UV filtr mají i levné brýle

  • 44
Děsí vás ozonová díra a ultrafialové (UV) záření, které může zapříčinit některé oční choroby? Je tady dobrá zpráva: kvalitní UV filtr mají i nejlevnější sluneční brýle za 39 korun. Zrak ochrání stejně dobře jako ty za několik tisíc.

Výsledek testu je značným posunem: když MF DNES před třemi lety testovala sluneční brýle ze stánků v tržnicích, ukázalo se, že je velice snadné narazit na ty, jež UV filtr sice slibují, ale nemají.

JAK DOPADLY BRÝLE V TESTU?
GRAFIKA 1
GRAFIKA 2

Letos jsme test rozšířili: chtěli jsme nejen zjistit, zda levné sluneční brýle jsou UV filtrem vybaveny, ale hlavně nakolik je účinný, a srovnat jej s filtrem ve značkových slunečních brýlích.

Ve specializované kalibrační laboratoři jsme proto nechali změřit kvalitu UV filtru u 19 slunečních brýlí všech cenových kategorií - od 39 do 5290 korun. Měření přesně ukázalo, kolik ultrafialového záření brýle propouštějí a jaké jsou v tomto směru rozdíly mezi těmi levnými a drahými.

A výsledek? "Odchylky mezi testovanými brýlemi jsou velmi malé. Všechny dopadly výborně, i ty nejlevnější stoprocentně ochrání před UV zářením," říká Antonín Vajčner ze zkušební a kalibrační laboratoře Vuzort Praha, který zkoušky prováděl. "Rozdíly jsou tak zanedbatelné, že jsou v toleranci měřicích chyb, takže se ani nedá určit nějaké pořadí podle kvality filtru," dodává Vajčner.

Pozor na starší brýle
S výsledkem testu souhlasí i optici. "Přidání UV filtru do materiálu pro výrobu plastových čoček je dnes tak levné, že by byla obrovská náhoda, kdybyste na brýle bez této ochrany někde narazili," říká Daniel Sarvaš z optiky Spektrum na pražských Vinohradech.

U starších brýlí je to jinak. "Ještě před třemi, čtyřmi roky se daly brýle bez filtru koupit." Za pravdu mu dávají nejen výsledky Testu MF DNES z května 2003, kdy z dvanáctera brýlí koupených ve stánku troje UV filtr vůbec neměly, ale také srovnávací měření starších brýlí v testu současném.

"Ukázalo se, že poměrně drahé sluneční brýle, koupené před pěti lety v lékárně, vůbec UV filtr nemají. A dokonce propouštějí více záření, než je ve viditelné části slunečního světla," tvrdí Antonín Vajčner.

Takové brýle sice oku pomohou před ostrým sluncem, ale zároveň do něj pustí více UV. "Zornička se v šeru za slunečními brýlemi roztáhne, je širší než ta brýlemi nechráněná - a tím se do oka dostává více záření," vysvětluje oční chirurg Josef Hycl.

Rozdíly jsou ve zpracování
Drahé značkové brýle se od těch ze stánku za doslova pár korun sice neliší kvalitou UV filtru, ale - jak upozorňují optici - kvalitou rámečků i materiálu čoček. "Přiznávám, že brýle ze stánku úplně nezavrhuji -když třeba u moře dítě brýle ztratí, tak bych je asi koupil, protože vím, že je zase rychle zničí. Ale jinak musím počítat s tím, že nevydrží možná ani jednu sezonu," říká Daniel Sarvaš.

Většinou málo kvalitní plastové nebo příliš tenké kovové rámečky brýlí, případně takzvané stranice (boční část brýlí) z materiálu, který se nedá přizpůsobit tvaru hlavy, či vypadávající šroubky nejsou ale jediným neduhem levných brýlí.

"U ,stánkových‘ brýlí můžeme někdy už na první pohled vidět zvlnění na okrajích čočky, což způsobuje posunutí obrazu - jako kdyby tam byla nějaká dioptrie. Značkové brýle používají kvalitní skla, případně jiné materiály," tvrdí Sarvaš.

Jeho kolega Vilém Rudolf, majitel optiky Visus a člen představenstva Společenstva českých optiků a optometristů, dodává, že důležitá je také odbornost prodejce.

"Slunečních brýlí je nepřeberné množství a pro každou situaci a oko se hodí jiné. Optik dokáže poradit, a co je také důležité: v obchodě je lze i reklamovat, s čímž u stánků nelze počítat,“ tvrdí Rudolf.

,