Výjimečné počasí slibuje dobrý ročník

  • 16
Nalévajícím se hroznům na vinicích už odtikávají poslední dny života - vinaři se chystají na vinobraní. Ani teď však nezahálejí, v plném proudu je letos dříve než jindy prodej burčáku. Díky horkému létu se objevily spekulace, že se letošní rok zapíše do vinných análů jako ročník století.

"Míšo, doběhni pro Frantu, že už nám zase dochází burčák," volá na malého chlapce Jarmila Kovácsová s oběma rukama na kohoutcích nejméně 250litrových cisteren, z kterých téměř soustavně crčí do lahví zkvašený mošt. Fronty se sice netvoří, ale příliv zákazníků je prakticky nepřetržitý.

"Ani to nestíhá vykvasit, je to taková šťávička, sklidili jsme teprve minulé úterý," popisuje Miroslav Kovács, majitel a sklepmistr stejnojmenného vinařství se sídlem v obci Novosedly nedaleko Mikulova.

Burčák sice znamená pro vinaře rychlý a jistý příjem před zahájením sezony, s napětím však všichni pozorují spíše hrozny na vinicích určené na víno. O tom, zda na lahev s letošním ročníkem budou milovníci vína hledět se zalíbením ještě za pár let, totiž rozhoduje i načasování sklizně.

Ročník století? Ptáte se příliš brzy...
Horké léto se letos přičinilo o to, že vinobraní se rozběhne o týden dva dříve. A neustále pálící sluníčko vyvolalo i řadu spekulací o tom, že se letošní rok zapíše do vinných análů jako ročník století. Na takové hodnocení je podle vinařů ještě čas.

"Řeknu vám nejdříve v listopadu. Sluníčko je, ale máme nepříjemný deficit vody, kuličky jsou drobnější," říká Kovács. Někteří vinaři jsou k odhadům ještě skeptičtější. "Označovat víno ročníkem století, tisíciletí, příště snad Marsu, nepovažuji za šťastné.

Důležité je umění vinaře, který musí umět pracovat s tím, co má," dodává Miloš Michlovský z Vinselektu.

Výhodu mají při letošním suchu staré vinice, které drží dobře vodu. A vinaři, kteří neměli velké oči a méně keře zatěžovali. Sklidí sice o něco méně vína, ale kvalitnějšího.

"Vždy záleží na vinaři, co s hrozny udělá, jak se o ně stará," shrnuje Michlovský.

Trochu vláhy by nicméně v těchto dnech uvítal snad každý. "Pokud ještě spadne pár kapek a zavlaží, hroznům se může zvýšit cukernatost a nabudou," říká Jindřich Sobota ze Soare Sektu. S růstem cukernatosti se zvyšuje i kvalita vína.

Vína se zařazují mezi přívlastková, tedy kabinet, pozdní sběr a výběr z hroznů, právě až když splňují určitou hladinu cukru.

"Letos bude podle zpráv od dodavatelů hodně záležet na poloze. V nedobrých polohách je riziko nízké úrody a nižší kvality, protože sklizeň bude muset proběhnout dříve," upozorňuje Dalibor Šebela z Bohemia sektu.

Dobré ročníky povzbudily zájem o víno
Kvalita letošního vína sice ještě není zaručená, ale jeho milovníci ještě mohou těžit z minulých let.

"V porovnání s předchozími lety je dnes četnost dobrých ročníků mnohem vyšší. Posledních deset let je mnohem teplejších, vinice nám zmrzly jen jednou," říká majitel chrámeckého vinařství na Mostecku Ivan Váňa, pracující na vinicích už od 60. let. Nejvíce si cení roku 2000. Obdobnými superlativy vinaři hodnotí i rok 1999.

Stejně jako počasí vinařům přeje i rostoucí zájem lidí. "Zajímají se, co pijí, a přibývá těch, kteří chtějí mít doma arzenálek padesáti lahví, z kterých si mohou vybrat. Když je třeba, nemusí letět do obchodu," popisuje Kovács.

Jeho roční produkce je asi 350 tisíc litrů, a jak uvádí, polovinu koupí drobní zákazníci, kteří přijedou k jeho sklípku. Zbytek dodává prostřednictvím svých obchodních zástupců do vináren, hotelů, restaurací a vinoték na Moravě i v Česku.

O moc více vyrábět nechce. "Výhoda střední firmy je, že vinař má na víno čas, může se s ním pomazlit. Dvakrát třikrát denně ho mohu ochutnávat," libuje si Kovács.

Váňa z Mostecka je jiný případ. Se svou nabídkou se propracoval i do hypermarketů. "Čtvrtinu tržeb nám dělá Tesco," říká. Najít jeho etiketu lze i v Hypernově. I on si pochvaluje zvýšený zájem Čechů o tekutou révu.

Nejlepším odběratelem je Praha. "Ta jede stále stejně, zatímco jinde jsou v poptávce výkyvy," dodává Váňa.