Exekutorská komora se dosud proti podvodným vymahačům bránila bezvýsledně.

Exekutorská komora se dosud proti podvodným vymahačům bránila bezvýsledně. | foto: iDNES.cz

Vymahači se vydávají za exekutory, běžní lidé často rozdíl nepoznají

  • 26
Exekutorský úřad zabavovat může. Exekutorská kancelář ne. Pro laika je nemožné na první pohled poznat, kdo od něj žádá peníze s posvěcením soudu a kdo je obyčejný vymahač. Několik firem na tom má postavený byznys.

Používají podobná kulatá razítka se státním znakem jako soudní exekutoři nebo vyrábějí jejich napodobeniny s dvouocasým lvem či váhami.

Některé dokonce "zabavují" nábytek a lepí na něj typické žluté štítky. Podle tvrzení Exekutorské komory, orgánu sdružujícího skutečné exekutory, jedna z takových firem dokonce zabavila dům. Tak, že na něj nalepila štítek.

"Dlužníci mnohdy sami nejsou schopni rozpoznat, zdali je kontaktoval skutečný soudní exekutor, který svoji činnost vykonává na základě konkrétního pověření soudu, nebo vymahač, který se za exekutora jen vydává," konstatovala prezidentka Exekutorské komory Jana Tvrdková.

Exekutoři bez právní ochrany

Rozdíly mezi pravomocemi skutečného a falešného exekutora jsou přitom propastné. Ten falešný, jinými slovy vymahač, například nesmí zabavovat majetek a bez svolení nesmí ani překročit práh bytu. Skutečný exekutor ano.

Exekutorská komora se pokusila zpochybnit falešné exekutory u soudů, ministerstva vnitra i na policii. Většinou bezvýsledně. "Právní řád neposkytuje označení ‚exekutorský‘ speciální ochranu," vysvětlil mluvčí ministerstva vnitra Tomáš Řepka.

Konkrétně ministerstvo posuzovalo případ Exekutorského institutu České republiky, který jako občanské sdružení vymáhá pohledávky a navíc nabízí členství věřitelům. Návrh Exekutorské komory na rozpuštění sdružení ministerstvo zamítlo a nenutilo jej ani k přejmenování. Společnost funguje dál.

Podle svého šéfa Martina Strnada se zabývá poradenstvím a vymáháním dluhů.  Na internetových stránkách institutu je jako jediná právní norma zveřejněn exekuční řád, podle kterého však nesmí vymahači institutu postupovat.

Strnad si myslí, že to není nijak zavádějící. "Určitě se nesnažíme budit zdání, že jsme soudní exekutoři," prohlásil.

Exekutorská komora přitom toto sdružení před rokem obvinila, že dlužníkům oblepuje majetek žlutými samolepkami se svým logem a v jednom případě jeho zaměstnanci dokonce dlužníka nechali podepsat souhlas s tím, že vybavení jeho domácnosti je majetkem institutu. Nábytek mu pak institut za peníze pronajímal. Strnad po zveřejnění těchto obvinění podal trestní oznámení na mluvčího komory. To bylo později odloženo.

Exekutorská komora neuspěla ani s většinou trestních oznámení na firmy, které podle ní exekutorské postupy používají.

Od roku 2006 došlo podle dostupných informací jen k přejmenování společnosti Exekuční kancelář na Dražební a vymáhací kancelář. "Exekuční kancelář byla přejmenována na základě rozhodnutí soudu," připustila Eva Prelovská ze společnosti Profi-CZ, která je s kanceláří spojena.

Komora nyní plánuje, že alespoň seznam firem, které slovo "exekuce" v názvu používají, zveřejní na svých stránkách. Zatím na nich má jen seznam skutečných exekutorů.