Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výměny bytů kvůli dekretu ztratí smysl

  1:00aktualizováno  1:00
Výměnám bytů, které tak pamětihodně zaznamenala komedie Kulový blesk režiséra Ladislava Smoljaka z roku 1978, zřejmě hrozí odchod ze scény. Jeden z typických prvků neexistujícího trhu s byty za socialismu má vymýtit návrh ministra pro místní rozvoj Radko Martínka.
Radko Martínek

Radko Martínek - Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek, 25. dubna 2005. | foto: David NeffMF DNES

Při výměně bytů, kdy se převádějí dekrety na byt mezi dvěma nespřízněnými nájemníky, se má zavést pětiletý strop platnosti smlouvy namísto stávající doby neurčité.

Tím takové výměny pro mnoho lidí budou postrádat smysl.

"Jestli je to pravda, znemožní to výměny bytů. Nikdo přece nebude měnit byty, pokud by měl jít z jistoty do nejistoty," uvádí žena z Olomouce, která se chystala na výměnu svého bytu.

Dědit  takzvané dekrety má být podle návrhu ministra v budoucnu možné pouze mezi příbuznými, v ostatních případech se z dekretu má stát smlouva s omezením na nejvýše pět let.

"Prvotní význam převodu nájmů je v případech, kdy rodiče bydlí s dětmi v jednom bytě a rodiče zemřou. V ostatních případech je ta pětiletá doba dostatečně dlouhá a může i nemusí vést k podpisu smlouvy," říká náměstek ministra Ivan Přikryl. Výměny bytů jsou navíc často jen zástěrkou pro černé obchody s byty a ministerský návrh jim má zabránit.

Pětiletý strop na převáděné smlouvy se však nelíbí zástupcům nájemníků. "Nelze změnit podmínky v již běžící smlouvě, vidím vtom problém. Navíc  by toto nemělo být v zákoně o nájmech, tam to nepatří, ale v novele občanského zákoníku," uvádí Milan Taraba ze Sdružení nájemníků.

Ani Jan Jošt, vlastník několika domů s regulovanými byty na Pardubicku, nový návrh nevítá s nadšením a říká, že největší problém - regulace cen - stále není dořešen.
"Ať si to pro mě za mě dědí, když  se bude platit místně obvyklé nájemné. Ty falešné převody nájmu se dějí především v Praze, kde na tom vydělávají podvodné realitní kanceláře. Také se to týká obcí, ale ne nás vlastníků," říká Jošt.

Podle Stanislava Stupky z Pražské správy nemovitostí plán na omezení nájemních smluv s realitním trhem významně nezahýbá.

"Podle našeho názoru se to na trhu s byty výrazně neprojeví, protože přechod nájmu mezi osobami, které nejsou v příbuzenském vztahu, je v bytech v našem majetku naprosto výjimečný," říká Stupka.

Omezení přechodu nájmů je součástí nového zákona z pera ministra Martínka, který má po letech nastartovat růst zamrzlých regulovaných nájmů. Nájmy v milionu regulovaných bytů by měly růst v průměru  odevět procent ročně. Řízená deregulace má trvat šest let.

Plán dotovat půjčky bank zkrachoval
Nový ministr pro místní rozvoj Radko Martínek rozhodl, že pro dotované novomanželské půjčky si budou lidé dál chodit do státního fondu bydlení. Představa, že by se papírování přeneslo do bank a stát by místo svých vlastních vlastních půjček jen dotoval bankovní  hypotéky nebo úvěry ze stavebního spoření, se přestala ministerstvu líbit.

"Co se nám dá vytknout, je to, že jsme uspěchali příslib sbankami, aniž bychom to měli domyšleno," říká Martínkův náměstek Ivan Přikryl.

Ministerstvo se bojí, že by dotace vyšly dráž pro státní rozpočet. Úředníci věří, že když budou lidem půjčovat sami, všechny peníze se vrátí asystém bude levnější. Kromě toho měli strach, že dotace si nechají banky v maržích a pro lidi se nic neušetří. Změnu plánu a větší rozpočet na půjčky odkývali i poslanci.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Lesy ČR vyhlásí tendr 2019+, soutěží se o zakázky za více než miliardu

Lesníci z Lesů ČR ukázali přípravu lapáků na boj s kůrovcem.

Státní podnik Lesy České republiky vyhlásí ve středu tendr 2019+ na lesní práce a prodej dřeva. Tendr bude rozdělen na...

Polomy, poničené vlaky a rozvody elektřiny. Česko sčítá škody po vichřici

Vichřice na Vysoké.

V českých lesích, které spravují Lesy ČR, padlo kvůli vichřici odhadem 300 tisíc stromů. Jsou to zhruba čtyři procenta...

Nová sklizeň zlevňuje jablka, kilogram je v průměru za 33 korun

Ilustrační snímek

Ceny jablek s novou sklizní klesly z červencových rekordních 43,23 koruny za kilogram na nynějších průměrných přibližně...Najdete na iDNES.cz