Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výměny bytů kvůli dekretu ztratí smysl

  1:00aktualizováno  1:00
Výměnám bytů, které tak pamětihodně zaznamenala komedie Kulový blesk režiséra Ladislava Smoljaka z roku 1978, zřejmě hrozí odchod ze scény. Jeden z typických prvků neexistujícího trhu s byty za socialismu má vymýtit návrh ministra pro místní rozvoj Radko Martínka.
Radko Martínek

Radko Martínek - Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek, 25. dubna 2005. | foto: David NeffMF DNES

Při výměně bytů, kdy se převádějí dekrety na byt mezi dvěma nespřízněnými nájemníky, se má zavést pětiletý strop platnosti smlouvy namísto stávající doby neurčité.

Tím takové výměny pro mnoho lidí budou postrádat smysl.

"Jestli je to pravda, znemožní to výměny bytů. Nikdo přece nebude měnit byty, pokud by měl jít z jistoty do nejistoty," uvádí žena z Olomouce, která se chystala na výměnu svého bytu.

Dědit  takzvané dekrety má být podle návrhu ministra v budoucnu možné pouze mezi příbuznými, v ostatních případech se z dekretu má stát smlouva s omezením na nejvýše pět let.

"Prvotní význam převodu nájmů je v případech, kdy rodiče bydlí s dětmi v jednom bytě a rodiče zemřou. V ostatních případech je ta pětiletá doba dostatečně dlouhá a může i nemusí vést k podpisu smlouvy," říká náměstek ministra Ivan Přikryl. Výměny bytů jsou navíc často jen zástěrkou pro černé obchody s byty a ministerský návrh jim má zabránit.

Pětiletý strop na převáděné smlouvy se však nelíbí zástupcům nájemníků. "Nelze změnit podmínky v již běžící smlouvě, vidím vtom problém. Navíc  by toto nemělo být v zákoně o nájmech, tam to nepatří, ale v novele občanského zákoníku," uvádí Milan Taraba ze Sdružení nájemníků.

Ani Jan Jošt, vlastník několika domů s regulovanými byty na Pardubicku, nový návrh nevítá s nadšením a říká, že největší problém - regulace cen - stále není dořešen.
"Ať si to pro mě za mě dědí, když  se bude platit místně obvyklé nájemné. Ty falešné převody nájmu se dějí především v Praze, kde na tom vydělávají podvodné realitní kanceláře. Také se to týká obcí, ale ne nás vlastníků," říká Jošt.

Podle Stanislava Stupky z Pražské správy nemovitostí plán na omezení nájemních smluv s realitním trhem významně nezahýbá.

"Podle našeho názoru se to na trhu s byty výrazně neprojeví, protože přechod nájmu mezi osobami, které nejsou v příbuzenském vztahu, je v bytech v našem majetku naprosto výjimečný," říká Stupka.

Omezení přechodu nájmů je součástí nového zákona z pera ministra Martínka, který má po letech nastartovat růst zamrzlých regulovaných nájmů. Nájmy v milionu regulovaných bytů by měly růst v průměru  odevět procent ročně. Řízená deregulace má trvat šest let.

Plán dotovat půjčky bank zkrachoval
Nový ministr pro místní rozvoj Radko Martínek rozhodl, že pro dotované novomanželské půjčky si budou lidé dál chodit do státního fondu bydlení. Představa, že by se papírování přeneslo do bank a stát by místo svých vlastních vlastních půjček jen dotoval bankovní  hypotéky nebo úvěry ze stavebního spoření, se přestala ministerstvu líbit.

"Co se nám dá vytknout, je to, že jsme uspěchali příslib sbankami, aniž bychom to měli domyšleno," říká Martínkův náměstek Ivan Přikryl.

Ministerstvo se bojí, že by dotace vyšly dráž pro státní rozpočet. Úředníci věří, že když budou lidem půjčovat sami, všechny peníze se vrátí asystém bude levnější. Kromě toho měli strach, že dotace si nechají banky v maržích a pro lidi se nic neušetří. Změnu plánu a větší rozpočet na půjčky odkývali i poslanci.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Počet vydaných platebních karet loni klesl, těch bezkontaktních přibylo

(Ilustrační snímek)

Počet vydaných platebních karet v loňském roce klesl o 592 tisíc na 10,7 milionu. Oznámilo to Sdružení pro bankovní...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Najdete na iDNES.cz