Výnosy v penzijních fondech vzrostly

Zhodnocení úspor v největších penzijních fondech v zemi se loni pohybovalo mezi šesti až sedmi procenty. Při meziroční míře inflace 2,5 procenta se tak peníze klientů reálně zhodnotily o 3,5 až 4,7 procenta, což je zhruba o jeden procentní bod lepší výsledek ve srovnání s předchozím rokem. Tehdy činila inflace 6,8 procenta. Údaje o zhodnocení penzijních fondů však nezahrnují vyplácenou státní podporu, která čisté zhodnocení úspor penzijně spořících občanů ještě zvyšuje.

"Průměrně lidé spoří tři sta až čtyři sta korun měsíčně, takže je k tomu nutné každý měsíc přičíst sto až sto dvacet korun státního příspěvku," řekl ekonomický ředitel Vojenského otevřeného penzijního fondu Jan Moravčík.


Loni například stát vyplatil klientům fondů 1,96 miliardy korun. Od roku 1995 do současné doby už podpořil penzijní spoření částkou 9,45 miliardy.
Počet klientů v penzijních fondech dosáhl ke konci letošního března 2,35 milionu. Zájem o toto spoření začal růst koncem loňského roku, v jehož průběhu uzavřelo smlouvu přes 250 tisíc lidí.


Podle odborníků zvýšený zájem způsobila změna zákona, která pro fondy znamenala, že letošního května musely zpřísnit penzijní plány. Nárok na výplatu penze vzniká až v 60 letech a nejméně po pěti letech spoření, což má zvýšit bezpečnost systému penzijního připojištění. Ještě loni a počátkem roku klienti mohli získat smlouvy, které jim zaručovaly výplatu penze po dovršení 50 let a již po jednom roce spoření.


Zhodnocení největších penzijních fondů (v procentech):

 

1999 

1998

Vojenský otevřený PF 

6,I

  9,7

PF Komerční banky    

        7,17

   9,51

PF České pojišťovny 

   6,6

9,72

ING PF 

  6,0

       9,32

Allianz-Živnobanka 

      6,0

  9,0

Českomoravský PF 

6,1

      10,02

PF Winterthur    

       6,5

       10,1