Výpadek proudu vyřadil z provozu automobilky

  • 5
Srdce severoamerického automobilového průmyslu se ve čtvrtek v podvečer zastavilo. Výpadek proudu, který postihl severovýchod Spojených států a jih Kanady, utlumil výrobu v závodech Fordu, Chrysleru i General Motors. Úplně obnovit dodávky energie se zřejmě podaří až o víkendu.

Podle mluvčího Fordu Eda Lewise se bez proudu ocitlo 23 ze celkových 44 severoamerických továren automobilky. Jde o montážní linky, motorárny, lisovny a další provozy.

Zasaženo bylo i třináct továren Chrysleru. Mluvčí Debra Nelsonová upřesnila, že ne všechny závody byly bez energie, některé přerušily výrobu z preventivních důvodů.

Přesnější informace zatím nesdělili zástupci General Motors. "Stále vyhodnocujeme dopady na naše továrny v zasažených oblastech," uvedl pouze mluvčí automobilky Pat Morrissey.

Rozsáhlý výpadek zasáhl americké státy Michigan, New York, Ohio, New Jersey a také jižní části Kanady. Právě v těchto oblastech je soustředěna řada výrobních automobilových závodů i administrativních budov.

Více o výpadku
najdete ZDE
Nedostatek vozů na trhu však nehrozí. Všechny tři zmiňované automobilky mají (včetně rezerv u prodejců) zásoby o objemu zhruba dvouměsíční produkce.

Výpadek proudu by se mohl ale odrazit přímo v jejich příjmech, protože automobilky účtují nový vůz do svých výnosů v okamžiku dokončení výroby. Podobná krátká přerušení produkce se ale obvykle rychle doženou pomocí přesčasů.

Rozsáhlý výpadek elektřiny zvýraznil problémy americké rozvodné sítě, na které odborníci poukazovali už delší dobu.

"Jsme světová velmoc s rozvodnou sítí na úrovni rozvojové země," řekl CNN guvernér státu Nové Mexiko Bill Richardson. "Potřebujeme novou síť. Tu ale nikdo nebuduje."

Podle kalifornského Výzkumného ústavu elektrické energie vzrostla v USA za posledních deset let poptávka po elektřině o třicet procent, kapacita přenosové soustavy se ale zvýšila jen o patnáct procent.

Horké odpoledne, jako bylo to čtvrteční, pak může spustit katastrofu. Podle některých odhadů putuje až třetina proudu v takových chvílích na pohon klimatizací. Takový nápor pak rozvodnou síť položí.

Snahy o modernizaci sítě často narážejí na ostrý odpor obcí, které nechtějí ve své blízkosti transformátorové věže a vedení vysokého napětí.

Rekonstrukce sítě brzdí i nedostatek pobídek k investování do příliš regulovaného odvětví. Sektor energetiky se navíc stále ještě vyrovnává s následky nepovedené deregulace a energetické krize v Kalifornii a předloňským krachem společnosti Enron.

,