Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výprodej městských bytů v Pardubickém kraji končí

  9:48aktualizováno  9:48
Privatizace městských bytů připomínala výhodný výprodej. Tisíce nájemníků si od měst a obcí koupily za zlomek tržní ceny byt, ve kterém bydleli. Tyto obchody ale už pomalu končí. Prvním okresním městem v Pardubickém kraji, které ohlásilo dokončení privatizace svých bytů, se stala Chrudim.
Dům, byt, nemovitost, panelák, sídliště

Dům, byt, nemovitost, panelák, sídliště - Sídliště - ilustrační foto | foto: Michal SváčekMF DNES

Ta v letech 1994 až 2002 rozprodala necelých 2500 městských bytů. Zájemci za ně zaplatili od 23 do 140 tisíc korun. O ceně rozhodovala velikost, stáří a kvalita bytu.

Město si ponechalo kolem čtyř set bytů v blízkosti autobusového nádraží jako rezervu pro lidi, kteří si nebudou moci pořídit vlastní byt.

V Pardubicích zbývá prodat 500 bytů
Počet bytů určených k privatizaci se zvolna tenčí i v krajských Pardubicích. Z původních 9700 bytů, které se zdejší radní rozhodli v rámci privatizace nabídnout k prodeji, jich magistrátu zbývá pouze 500.

"V prvním kole byty nabízíme k odprodeji nájemníkům, kteří v nich bydlí. Ti dostali rok i více času na rozmyšlenou nebo na výměnu bytu za městský byt, který se prodávat nebude. Pokud byt nájemník nekoupí, nabídneme ho do dražby s tím, že jeho nájemní smlouvu převezme nový majitel bytu. Dražíme i uvolněné byty určené k privatizaci," řekla vedoucí bytového odboru pardubického magistrátu Dana Drtinová-Dosoudilová. Pardubická radnice si chce nechat zhruba 3500 městských bytů pro sociálně slabé nájemníky.

VÝVOJ CEN SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

Radní ze Svitav se rozhodli byty důkladně opravit a zateplit a teprve poté je nabídnout k prodeji. Program revitalizace bytů zahájili v roce 1993 a pokračují v něm dosud. Opravené byty se ve Svitavách daří při privatizaci prodávat dráž než v jiných městech kraje. Pozoruhodné je, že to považují za výhodné i jejich noví vlastníci.

"Účet za teplo máme výrazně nižší než před revitalizací. Navíc si nedokážu představit, jak by se celý vchod nebo panelák dohodl na rekonstrukci, aby proběhla najednou. Navíc většina lidí ze sídliště využila možnost byt splácet," řekla Alena Blahoutová ze Svitav.

Ve Svitavách privatizují jen opravené byty
I ve Svitavách spěje privatizace městských bytů ke svému konci. "Letos město prodalo 29 bytů, za které utržilo něco přes devět milionu korun. K prodeji nám zbývá dalších 71 revitalizovaných bytů. Kromě nich město vlastní ještě 208 bytů, které teprve čekají na revitalizaci. K prodeji je nájemníkům nabídneme, až budou v pořádku," uvedl vedoucí odboru správy majetku Městského úřadu ve Svitavách Petr Vítek.

Pro některá města je prodej bytů šancí, jak získat peníze, které potřebují na svůj rozvoj. Po této možnosti sáhla například Polička.

"Prodej městských bytů by měl městské pokladně v nejbližších čtyřech letech vynést asi 16 milionů korun. Ty chceme věnovat na opravu silnic a chodníků v Poličce," řekl místostarosta Poličky Jaroslav Martinů.

Polička v současnosti nabízí byty nájemníkům za 4960 korun za metr čtvereční. To je zhruba stejná cena, za jakou prodával obecní byty pardubický magistrát. Jedny z nejdražších obecních bytů nabízela nájemníkům radnice v Luži na Chrudimsku, která vloni chtěla 6600 korun za metr čtvereční.

Pro většinu bývalých nájemníků byla koupě obecních bytů jedinou příležitostí, jak si pořídit vlastní nemovitost. "Jsem rád, že jsme to s manželkou podnikli, i když jsme si museli část peněz půjčit od našich rodičů. Oba máme podprůměrný plat a na vlastní byt bychom se jinak nezmohli," řekl Karel Holeček, který koupil obecní byt na pardubickém sídlišti Dukla.

Privatizace městských bytů v roce 2005
počet bytů průměrná cena v tisících Kč
Pardubice 381 105
Svitavy 29 315
Ústí n. Orlicí 5 155

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Otevírací doba obchodů o svátcích

(Ilustrační snímek)

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Ceny pražských bytů se od roku 1998 ztrojnásobily. I nadále porostou

(Ilustrační snímek)

Ani krize nezastavila cenový růst českých bytů, které v některých oblastech oproti roku 2005 podražily o více než 76...

Najdete na iDNES.cz