Vypukla válka a trhy znejistěly

  • 2
Už pár hodin po začátku války v Iráku se ozvali ekonomové s varováním: pokud bude tahle válka dlouhá, uvrhne svět do recese. Optimismus, který vládl mezi investory ještě před úderem, je pryč. Objevily se obavy, že vleklý konflikt zdraží ropu, zasáhne světový obchod, a tím zpomalí mnohá průmyslová odvětví.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

Ve čtvrtek ráno ještě trhy věřily rychlému úderu. Ceny ropy se dokonce krátce poté, co americká letadla začala bombardovat irácký Bagdád, vydaly směrem dolů.

Ve chvíli, kdy prezident ropného kartelu OPEC ujišťoval, že země vyvážející ropu nedovolí, aby kvůli válce nastal nedostatek suroviny ve světě, se barel ropy Brent prodával dokonce jen za 25 dolarů.

Obavy, že válka bude delší, než se čekalo, se pak ale rozšířily rychle. Spustila je jednak slova amerického prezidenta George Bushe, který řekl, že válka bude těžší, než "někteří" předpovídají.

Pak je přiživily nepotvrzené zprávy, že u hranic s Kuvajtem už hoří ropné vrty. Po dosažení tříměsíčního minima začala ropa zdražovat. Oslabil i americký dolar a klesaly také akciové trhy.

Obnovené útoky na Bagdád pak ale cenu ropy Brent opět srazily až na 25,58 dolaru za barel.

Nervózní hlasy se ozývají hlavně z Evropy. Velmi pesimističtí jsou letečtí dopravci, kteří už nyní hovoří o prohloubení recese v jejich oboru. Dopady války asi stejně rychle pocítí hotely a obavy panují v automobilovém průmyslu.

EKONOMIKA A VÁLKA
Nová příloha: souhrn článků

"Zdlouhavá válka by určitě způsobila recesi, v Nizozemsku i jinde ve světě," řekl šéf nizozemské centrální banky Nout Wellink. I ekonomové v USA potvrzují, že konflikt v Iráku může s evropskou ekonomikou zatřást silněji než s tou americkou.

"Zvlášť země střední a východní Evropy jsou více závislé na zahraničním obchodu a jsou citlivější na nejistotu ve světě," říká profesor Marvin Zonis z univerzity v Chicagu.

Na rozdíl od obyvatel zemí, které konflikt bezprostředně ohrozil, a lidí v USA, vnímají Češi válku jako něco vzdáleného. Zatím se kvůli válce nepředzásobují a nakupují zboží jako obvykle.

Firmy se bojí ztráty trhů

České firmy se začínají obávat o odbyt v zemích, které ohrožuje válka s Irákem, již v noci na včerejšek zahájily britsko-americké síly. Zákazníci na Blízkém východě, kteří kupovali české zboží už měsíce, žijí v nejistotě. Zmenšují nebo přímo ruší objednávky a vyčkávají, co bude dál.

Válečný konflikt s Irákem tak nepřímo zasáhne i největší českou firmu: Škodu Auto. "Válka bezprostředně ohrožuje pět trhů, kam vyvážíme, kam jsme loni prodali tři a půl tisíce vozů. Letos jsme tam na nule," říká mluvčí mladoboleslavské automobilky Jaroslav Černý.

Jde o Saúdskou Arábii, Spojené arabské emiráty, Katar, Jordánsko a Sýrii. Automobilové trhy už delší čas stagnují, a kdyby válka trvala dlouho, může to ještě zhoršit obávané zdražování ropy.

Také další české firmy hledí na válku s obavami. Bojí se, aby nejistota jejich zákazníků netrvala moc dlouho. Obchody poklesly i jabloneckému vývozci skla a bižuterie. "Před dvěma týdny obchody i komunikace s našimi partnery v této oblasti zcela ustaly," řekl ČTK náměstek pro marketing Jablonexu Pavel Kopáček.