Jak se vaří Jesenka? Podívejte se do fabriky na mléčnou pochoutku

  • 155
Retro značky Jesenka a Piknik se vyrábějí už téměř padesát let podle stejné receptury. Zatímco dříve výrobu zahuštěné slazené smetany a mléka řídili jen lidé, kteří povolovali a utahovali kohouty s mlékem, dnes se část odpovědnosti přenesla na počítače.

Mlékárna Hlinsko zpracuje denně 600 tisíc litrů mléka. Z části se vyrábí právě retro značky Jesenka (od roku 1966) a Piknik (1967). Mléko k výrobě se nejdříve musí otestovat, hlavně na přítomnost antibiotik, která pocházejí od dojnice léčené na stáji. Výsledek neukazují laborantky, jako dříve, ale počítače. Pozitivní výsledek hlásí však jen dvakrát až třikrát do roka.

Na počítačích se řídí i veškerý technologický proces. Ve výrobě mléko téměř neuvidíte, jen všudypřítomné trubky a nerezové nádoby. „Dříve se všechno řídilo ručně, všude byly samé ruční ventily. Trubky se musely přešroubovávat, něco bylo vedeno přes hadice a zodpovědnost byla možná větší než je dnes, protože když to někdo špatně napojil, mohlo to vytékat,“ vzpomíná na „pravěk“ v mlékárně výrobně-technický ředitel mlékárny Ladislav Pekař.

Hlavní rozdíl mezi Jesenkou a Piknikem je, že první výrobek je ze smetany, druhý z mléka. Syrové kravské mléko se nejdříve ošetří pomocí pasterace a dojde k odpaření mléka a zahuštění. V takzvané odparce se sladké mléko s řepným cukrem vaří při teplotě 65-70 stupňů až do finální podoby. Při vaření působí podtlak, aby se mléko nenapalovalo. Nakonec se zahuštěná smetana nebo mléko zchladí na zhruba 30 až 35 stupňů Celsia. Během výroby se každé dvě hodiny provádí kontrolní rozbor, který míří do laboratoře.

Třebaže postup výroby je vlastně poměrně jednoduchý, přesný poměr surovin si firma pochopitelně střeží. “Poměr cukru je dán recepturou, stejně jako poměr mléka a jeho tučnost. Je to know-how firmy, takže to prozradit nemohu,“ říká Pekař. „Rozdíl mezi Jesenkou a Piknikem sami poznáte podle chuti. Jesenka je tučnější, protože je vyrobena ze smetany,”  dodává.

Mlékárna pracuje bez zastavení dvacet čtyři hodin denně. Plnicí linka je přitom schopna naplnit zhruba 150 tub za minutu. Výroba od prvotního ošetření mléka až po naplnění do tuby trvá přibližně sedm až osm hodin.

Prodejně má větší úspěch Piknik, přestože známější je Jesenka. Oba tyto výrobky se dodávají i do několika zemí na export, zájem však mají jen některé evropské země. „U slazených kondenzů jsou nejprodejnějším obdobím v roce Vánoce a Velikonoce, ale u tub je prodej méně rozkolísaný než u běžných slazených kondenzů, takže rozdíly v průběhu roku nejsou nijak dramatické,“ doplnil ředitel mlékárny Hlinsko Jiří Tvrdík.

Mlékárna Hlinsko patří do koncernu Agrofert, stejně jako vydavatelství MAFRA, pod které spadá i iDNES.cz.

,